Bet kokio įpročio keitimas gali būti kupinas iššūkių. Net jeigu tai tėra šokolado batonėlis prieš miegą ar naršymas socialiniuose tinkluose. Kad ir kas tai bebūtų, tai visada yra nemalonu. O žalingus įpročius, kurie ypatingai stimuliuoja mūsų atlygio centrus smegenyse, keisti yra gana sunkus ir ilgas darbas, kurį padaryti dažniausiai vienam tiesiog neišeina. Ir taip yra tikrai ne todėl, kad mes esame amoralūs bevaliai. Taip yra todėl, kad priklausomybė yra ypatingai sudėtinga, daug savyje dalykų talpinanti, kompleksinė problema. Norint suvaldyti priklausomybę visada reikia suremti pečius su žmogumi, ar žmonių grupe, kurie esant reikalui padės išlikti teisingame kelyje, patars, prilaikys, paguos ir padės rasti teisingus sprendimus ištikus nesklandumams.
kas tie koučeriai?
Šiandien atrodo, kad aplink vien tik koučeriai: verslo koučeriai, gyvenimo koučeriai, dvasiniai koučeriai, priklausomybių koučeriai ir dar visa eilė koučerių skirtingoms problemoms. Kiek nišų – tiek koučerių.
Koučeris (angl. „coach“) – tai ne lietuviškas žodis. Tam, kad sulietuvinti patį terminą lietuviai dažniausiai vartoja asmenybės ugdymo trenerio formuluotę. Tai profesionalas, kuris valdo specialias klausimų uždavimo technikas, leidžiančias maksimaliai panaudoti žmogaus potencialą, paskatinti jį užsibrėžti ambicingus tikslus, numatyti veiksmus tikslams pasiekti ir užtikrinti vidinį balansą darbiniame ir asmeniniame gyvenime.
Tuo tarpu priklausomybių koučerį (angl. “recovery coach” arba net “sober coach”) aš būčiau linkusi pervadinti į nepriklausomos asmenybės ugdymo trenerį.
Jei paklaustum kuo naudingas toks treneris, tai galėčiau pasakyti, kad absoliučiai bet kokiu klausimu. Tai žmogus, kuris pats yra savo blaivybės kelionėje, nuolat dirba su savo blaivybės įrankių paketu (ar dėžute), turi savo asmeninį priklausomybės bagažą ir kaip taisyklė turi specialių žinių, kaip dirbti su kitais žmonėmis.
nepriklausomos asmenybės ugdymo trenerio (koučerio) privalumai
Tavo nepriklausomos asmenybės ugdymo treneris arba trenerė bus pati aistringiausia palaikymo komanda. Jis tave palaikys ir kai tau seksis ir kai tau nesiseks. Jis niekada nevertins tavo rezultatų gerumo ar blogumo. Net jeigu tu atkrisi 63 kartus – jis vis tiek tikės, kad tu esi sutverta (-as) blaivybei!
- Atvirumas ir sąžiningumas. Tau gali tai nepatikti, tačiau tik visiškai atviras trenerio elgesys su tavimi, gali tave patį išmokyti atvirumo. Sąžiningumas prieš save ir kitus yra labai svarbus dalykas siekient pokyčio gyvenime. Na, o ir šiaip, jei su treneriu nesukursi pasitikėjimu ir sąžiningumu grįsto santykio – dirbti jums kartu nepavyks.
- Holistinis požiūris į priklausomybę. Ne visi treneriai turi tokį požiūrį, tačiau dauguma tiki, kad sveikame kūne yra sveika siela, o visa tai vainikuoja sveikos mintys.
- Žalos mažinimo strategija. Ne visi norintys keisti savo vartojimo įpročius renkasi visišką blaivybę ir tai yra normalu. Treneris tikrai gali padėti susidėlioti strategiją norint pasiekti betkokius tikslus ir tas tikslas nebūtinai turi būti amžina ir absoliuti blaivybė.
- Individualizuotas darbas drauge ir individualizuotas planas. Kiekvieno žmogaus istorija yra unikali, todėl ir norint suvaldyti priklausomybę reikia labai skirtingų priemonių. Treneris neturi jokių išankstinių nusistatymų ir planų. Su kiekvienu klientu pradeda nuo šviežaus naujo lapo.
- Atkryčio prevencija. Pagrindinis trenerio tikslas yra padėti tau pasiekti užsibrėžtų tikslų. Jis kartu su tavimi aiškinsis visus dirgiklius ir kartu kurs strategijas, kaip suvaldyti tą dažnai lemtingą balsą. Na, o atsitikus atkryčiui, kartu su tavim analizuos ko gali išmokti iš šio įvykio.
- Garantuotas įsipareigojimas. Treneris visada rūpinsis, kad tu pasiektum savo tikslų, todėl jis visada atidžiai domėsis kaip tau sekasi. Tam, kad tu pasiektum sėkmės – procesui turėsi atsiduoti visa savo širdimi ir protu, o treneris tikrai pasistengs tave vis kumštelėti į šoną, vos tik pajus, kad tu slysti ne ten.
- Organizuotumas ir aiškumas. Labai tikėtina, kad tavo gyvenimas yra chaotiškas ir tavo galvoje ošia milijonai klausimų apie tai kaip gyventi toliau. Nuo ko pradėti? Kaip susirasti darbą? Kaip susigrąžinti vaikus? Kaip pranešti šeimai apie pokyčius? Kaip susimokėti skolas? Kaip susitaikyti su šeima? Ir dar milijonas kitų tau svarbių klausimų. Viską tikrai galite išspręsti su treneriu.
- Saugi erdvė pokyčiui. Treneris save laiko savo kliento partneriu. Jų tarpusavio santykis yra partnerystė, darbas drauge. Tai yra tokia erdvė, kurioje neįmanomas joks pasmerkimas, gėdos ar kaltės jausmai. Tu gali kad ir nuogas sėdėt priešais – treneriui tai nė motais. Jis besąlygiškai priima tave tokį koks tu esi, net jei tu nesijauti to vertas. Jis tavęs su niekuo nelygina. Tu esi unikalus ir jam lygus žmogus.
Ir žinai, aš galėčiau vardinti ir vardinti. Nes koučeris yra žiauriai gerai organizuotas žmogus, kuris nuolat mokosi, kuris žino kaip dirbti su tavo emocijomis, įsitikinimais ir kuris visada yra pasiruošęs su kartu su tavim, surėmus pečius, ieškoti išeities iš bet kokios tave neraminančios situacijos.
išvados
Nepaisant to, kad aš pati esu nepriklausomos asmenybės ugdymo trenerė, noriu pasakyti, jog aš labai nuoširdžiai tikiu, jog toks treneris yra BŪTINAS elementas kiekvieno bandančio mesti žalingus įpročius blaivybės įrankių dėžutėje.
Suvaldyti priklausomybę – tai ne šiaip bandyti išmokti kaire ranka valytis dantis. Tai daug laiko trunkantis nuoseklus procesas, kuris neapsieina be suklupimų ir kuriam reikalingas teisingas nukreipimas.
Ir žinai kas svarbiausia? Kad darbas su nepriklausomos asmenybės ugdymo treneriu dažniausiai atneša labai labai neblogus rezultatus.