Apie sober curious movement (liet. smalsaujančių apie blaivybę judėjimas) šiandien užsienyje turbūt kalba visi. Apie tai rašo visi didieji dienraščiai, pradedant The New York Times ir baigiant The Guardian. Švelniai tariant, domėtis ir bandyti praktikuoti blaivybę tapo velniškai populiaru. Iškart atsiprašau, jeigu tavo filologinis kritikas užkliuvo už šio termino vertimo – mano manymu, nėra labai tikslaus atitikmens lietuvių kalba. Mačiau Lietuvos Rytas išvertė “Smalsus Blaivumas”, tačiau bent mano ausiai, skamba tiesiog keistai.
Smalsaujantys apie blaivybę – kas tai?
Iš esmės smalsavimas apie blaivybę (angl. sober curious) reiškia, kad tu svarstai apie tai, kad gal būt reiktų gerti mažiau, o gal būt visiškai negerti, ar pabandyti sumažinti gėrimą arba gerti tiesiog kitaip nei įprastai. Nesvarbu, ar tai susiję su tavo psichine ir fizine sveikata, gyvenimo būdu, gerove, finansais ar su jų deriniu.
Kita vertus, būti smalsiam apie blaivybe nereiškia, kad niekada nevartoji ar nevartosi alkoholio.
Skirtingai nuo žmonių, kurie išlieka blaivūs dėl jau egzistuojančios priklausomybės alkoholiui, blaivūs smalsuoliai nebūtinai atitinka alkoholio vartojimo sutrikimo kriterijus ir neketina visam laikui atsisakyti alkoholio.
kaip gimė šis judėjimas?
Nors iš pažiūros daugumai alkoholio vartojimas nesukelia jokių problemų, reiktų žinoti, kad net ir nedaug geriantiems alkoholis paveikia jų organizmus, emocijas ir gyvenimo kokybę. Tiesiog apie tai yra nesusimąstoma, nes gėrimas yra visuomeninė norma. O visuomeninių normų mes, kaip taisyklė, dažniausiai nekvestionuojame.
Blaivūs smalsuoliai, nebūdami priklausomi nuo alkoholio, reikšmingai prisideda prie stigmos mažinimo, nes įprastai mes tikime, kad blaivybė yra būdina tik “probleminiams geriantiesiems”.
Nors 2014 m. labdaros organizacija “Alcohol Concern” užregistravo prekės ženklą “Sausas Sausis” ir pradinė kampanija skatino žmones susilaikyti nuo alkoholio vartojimo tik sausio mėnesį – pastaruoju metu išpopuliarėjo visi mėnesiai be alkoholio.
Iš tikro tai kai kurie žmonės yra blaivūs smalsautojai jau ištisus dešimtmečius. Bet patį terminą Sober Curious 2018 m. sugalvojo anglė Rubby Warington, kuri išleido knygą tokiu pat pabadinimu. Ji taip pat yra Club SÖDA NYC steigėja, organizuoja įvairiausius renginius, dirbtuves ir retreatus be alkoholio. CLUB SODA turi nuostabų nealkoholinių gėrimų barą Londone. Jos siunčiama žinutė pasauliui: “Tikiuosi, kad kvietimas tapti smalsiems apie blaivybę padės žmonėms suprasti, kad yra ir kitų būdų patirti tai, ko jie ieško alkoholyje – be toksiško ir dažnai pražūtingo šalutinio poveikio”.
Kaip tapti smalsaujančiu apie blaivybę?
Ponia Warrington rekomenduoja žmonėms, norintiems pasmalsauti apie blaivybę, išbraukti alkoholį iš savo gyvenimo ilgesniam laikui, maždaug nuo 30 iki 100 dienų. Pasak jos, ši pertrauka suteikia erdvę apmąstymams. Paklausk savęs, kokį vaidmenį alkoholis vaidina tavo gyvenime ir kokiais momentais – savaitgalio vakarienė su draugais, serialas prieš miegą – labiausiai nori jo, ir rask kitų būdų, kaip užpildyti šias spragas.
Skirk daug laiko reflektavimui, užduok sau tokius klausimus, kaip:
- Kas tau labiausiai patinka ir nepatinka išgėrus?
- Koks skonis iš tikro jaučiamas?
- Kokie jausmai aplanko prieš gėrimą, išgėrus ir kitą dieną? Kokia tavo savijauta kai tu išgeri pirmą taurę ir kokia yra po 4-5 ar net 6 valandų?
- Kaip jautiesi jei neleidi sau išgerti?
- Ar tikrai visomis progomis reikia išgerti? Gal būt galima kai kurias praleisti?
- Kokio tikslo siekei išgerdamas ir kokį rezultatą gavai?
- Ar tu esi laimingas gerdamas?
- Ar tu jautiesi pailsėjęs ir žvalus?
Jei ketini gerti, daryk tai sąmoningai ir apgalvotai. Pagalvok, ar alkoholis suteiks pridėtinės vertės tavo patirčiai? Kuo alkoholis pakeis tavo savijautą vakarėlyje ar naktį bare? O jei geri norėdamas pasimėgauti renginiu, kuriame iš tiesų nelinksma, apsvarstyk galimybę tiesiog eiti namo.
Millie Gooch, knygos “The Sober Girl Society Handbook” autorė ragina tuos, kurie dar tik pradeda sąmoningai vartoti alkoholį, nuolat kelti klausimus apie alkoholio vartojimą skatinančius veiksnius, pavyzdžiui, apie draugus, su kuriais jie geria daugiausiai ir situacijas, kurios vilioja nueiti į barą.
Ar tikrai domėjimasis blaiviu gyvenimo būdu populiarėja?
Nors man sunkiai tai įtikima, tačiau jau kelinti metai vis matau šaltinius, skelbiančius kad Z kartos žmonės alkoholį ima laikyti nebemadingu “protėvių” narkotiku. BBC praneša, kad Z kartos atstovai yra atsargesni nei vyresni, kai kalbama apie alkoholį. Jie geriau supranta pasekmes sveikatai, o “Google” tyrimas parodė, kad alkoholis jiems asocijuojasi su “pažeidžiamumu”, “nerimu” ir “piktnaudžiavimu”.
Be pavojaus sveikatai, Z kartos atstovams nerimą kelia ir tai, kaip jie mato ir suvokia girtavimą. 49 % Z kartos atstovų tvirtina, kad jų įvaizdis internete visada yra jų mintyse, kai jie eina išgeria socialinėse situacijose.
Tai yra dar vienas dalykas apie kurį reiktų kalbėtis su savo paaugliais. Tokių jūsų vaiko nuotraukų platinimas tarp jo bendraamžių gali turėti tragiškų padarinių ir tapti ne tik patyčių priemone, bet ir šantažo.
Įdomu ir tai, kad Z karta iš tikro pirmenybę teikia savo sėkmei, ir mažiau socialinei gerovei, todėl alkoholis, būdamas socialiniu lubrikantu, jiems nebeturi jokios ypatingos reikšmės.
Per pastaruosius 12 mėnesių “Google” paieškoje raktinis žodis rožinis džinas be alkoholio išaugo +200 %. Be to, daugiau ieškoma: Mėnuo be alkoholio, blaivių pasimatymų ir dovanų idėjos ir t.t.
Šių metų “Dry January” (liet. sausas sausis) organizatoriai pranešė, kad beveik 9 mln. žmonių Jungtinėje Karalystėje planavo mėnesį nevartoti alkoholio. Pasėkoje ko, didėjant vartotojų poreikiui rinktis produktus be alkoholio arba su mažesniu alkoholio kiekiu, keičiasi ir alkoholio pramonė.
Užtenka socialiniuose tinkluose paieškoti #sobercurious, kad rastum milijonus įkvepiančių įrašų, skatinančių žmones būti sąmoningesniais geriančiais.
Kaip tu gali palaikyti žmones, kurie yra Smalsaujantys apie blaivybę?
Paprasčiausiai nebūk šūdžius. Gerbk smalsaujančių apie blaivybę pasirinkimus ir neuždavinėk niekam nereikalingų klausimų, kurie priverstų kitus jaustis taip, tarsi jiems reiktų pasiteisinti ar apsiginti. Vietoje to, pats arba pati į tai pažiūrėk su smalsumu.
Išvados
Smalsaujančių apie blaivybę idėjos tinka ne visiems, ypač tiems, kurie turi alkoholio vartojimo sutrikimą ir tai tikrai nėra gydymo strategija. Greičiau tai yra nauja mada, naujas požiūris ir galimybė peržiūrėti visuomenines normas, kurios iš tikro per ilgai buvo laikomos vertingomis.
Jei tau sunku įsivaizduoti, kad galėtum atsisakyti ar net tiesiog sumažinti išgeriamo alkoholio kiekį, iš tikrųjų pagalvok, kodėl taip yra. Apsvarstyk galimybę pasikalbėti su priklausomybių specialistu, kad iš naujo peržiūrėtum, kokį vaidmenį gėrimas atlieka tavo gyvenime. Būti smalsiam apie blaivybę ir alkoholio vartojimo reikšmę neturinčiam priklausomybių asmeniui tikrai nėra bauginanti mintis. Atvirkščiai, tai savimi besidominčio ir kritiškai gebančio mąstyti žmogaus požymiai.