Idėja parašyti šį įrašą gimė, kai rašiau kursą “Kaip užauginti nepriklausomus vaikus”. Ten plėtojau skyrių apie tai, kaip reikia su savo vaikais kalbėtis apie galimas grėsmes vakarėliuose, kaip apsisaugoti save ir draugus ir svarbiausia, kaip atpažinti jog slapta buvai pavaišintas narkotikais ir ką daryti. Berašant kilo daug minčių. Pradedant nuo to, kad tai dar viena taboo tema, apie kurią Lietuvoje neįmanoma surasti informacijos ir baigiant tuo, kad mes niekur neminime, jog alkoholis yra NR.1 prievartavimo narkotikas, kai kalba pasisuka apie pasinaudojimą bejėgiška kito asmens būkle, norint patenkinti seksualinę aistrą.
Mane yra bandę apgaule apsvaiginti.
Kartą, per pasimatymą, pastebėjau savo taurėje rožines daleles.
Toks elgesys mane įžeidė, suvokiau, kad prieš mane yra tikrų tikriausias pašlemėkas. O juk greičiausiai ir taip “viskas” būtų įvykę, nes jis man patiko.
Na, o mano draugei vieną kartą pasisekė mažiau, nes ji nesuprato nei kas, nei kaip, nei kada. Tiesiog vakarojo naktiniame klube ir jos naktis pasibaigė neaišku kur su neišku kuo. Nieko tragiško nenutiko, tačiau ji puikiai prisimena, kad jautėsi visiškai kitaip negu įprastai padauginus alkoholio. Na ir žinoma, kaip dažniausiai tokiais atvejais nutika, ji kaltino save. Kad buvo nepakankamai apdairi, kad per daug išgėrė vyno ir kad ne iš kart suprato kas vyksta.
Kokios medžiagos yra laikomos prievartavimo narkotikais?
Prievartos narkotikai gali būti plačiai suskirstyti į tris pagrindinius tipus: raminamieji, stimuliantai ir disociatyviniai anestetikai. Šie narkotikai dažnai yra bespalviai ir bekvapiai, todėl sunku juos aptikti, kai jie sumaišomi su gėrimais. Dažniausiai žinomos medžiagos, naudojamos kaip prievartos narkotikai, yra:
Gamma-hidroksibutiratas (GHB)
GHB yra centrinę nervų sistemą raminamasis vaistas, galintis sukelti atsipalaidavimą, mieguistumą ir amneziją. Jis dažnai vadinamas „skystu ekstazi“, „G“ arba „Georgia Home Boy“. Mažomis dozėmis jis gali sukelti euforiją ir socialinį laisvumą, tačiau didesnės dozės gali sukelti sąmonės netekimą, traukulius ir net mirtį. GHB paprastai parduodamas kaip bespalvis, bekvapis skystis ir sūraus skonio, kurį lengva įlašinti į gėrimus.
GHB yra greičiau veikiantis narkotikas nei rohipnolis – jo poveikis pasireiškia maždaug po 15 minučių, o rohipnolio – po 30 minučių.
Skirtingai nuo rohipnolio, nėra jokių vaistų ir (arba) gydymo priemonių, galinčių panaikinti jo poveikį, jei tyčia ar netyčia būtų suleista mirtina dozė. GHB taip pat greitai pasišalina iš organizmo su šlapimu, o tai reiškia, kad jis ne taip dažnai aptinkamas, kiek yra vartojamas.
Rohypnolis (Flunitrazepamas)
Rohipnolis (flunitrazepamas) išpopuliarėjo XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje kaip išprievartavimo narkotikas, o daugiausia buvo vartojamas tarp klubų lankytojų kaip pramoginis gatvės ir (arba) vakarėlių narkotikas. Dažniausiai žinomas kaip „roofies“, Rohypnolis yra stiprus benzodiazepinas, sukeliantis stiprų mieguistumą, sumišimą ir amneziją. Jis yra dešimt kartų stipresnis už Valiumą ir dažnai naudojamas medicinoje dėl savo raminamųjų savybių.
Raminantį poveikį turintys GHB ir Rohypnolis, lėtina smegenų veiklą, sustiprindami gama-aminosviesto rūgšties (GABA) poveikį – neuromediatorių, slopinantį nervų signalų perdavimą. Tai sukelia sedaciją, atsipalaidavimą ir sutrikusias motorines funkcijas. Didelėmis dozėmis šios medžiagos gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, sąmonės netekimą ir net mirtį.
Tai, kad šis prievartavimo narkotikas iškraipo atmintį, reiškia jog užpuolikai turi papildomą pranašumą, kad išvengtų susekimo ir baudžiamosios atsakomybės.
Ketaminas
Ketaminas yra disociatyvinis anestetikas, naudojamas medicinoje kaip anestetikas ir skausmo malšinimo priemonė. Jis gatvėje žinomas kaip „Special K“ arba tiesiog „K“. Mažomis dozėmis ketaminas sutrikdo cheminių signalų perdavimą smegenyse, sukelia haliucinacijas ir atsiskyrimo nuo realybės jausmą. Didesnėmis dozėmis jis gali sukelti visišką atsiskyrimą nuo aplinkos, atminties praradimą ir sąmonės netekimą. Šie poveikiai lemia tai, kad aukos negali reaguoti į aplinką, padidėja jų pažeidžiamumas ir sumenksta pasipriešinimas.
Ekstazis (MDMA)
Nors jis pirmiausia žinomas kaip vakarėlių narkotikas, MDMA (3,4-metilendioksi-metamfetaminas) kartais naudojamas dėl savo gebėjimo sumažinti savikontrolę ir sukelti euforiją. Jis dažnai naudojamas miltelių ar tablečių pavidalu. MDMA taip pat gali sukelti dehidrataciją, hipertermiją ir serotonino sindromą, kuris gali būti mirtinas ekstremaliais atvejais.
Pagrindinis prievartavimo narkotikas: alkoholis
Jei remtumėmės išprievartavimo aukų šlapimo mėginių analize, galėtume teigti, kad bet koks gudrumu įsiūlomas narkotikas ar medžiaga, mažinanti seksualinį pasipriešinimą ir didinanti lytinių santykių tikimybę, turėtų būti laikoma prievartavimo narkotiku, o tai reiškia, kad alkoholis vis dar yra pagrindinė seksualinių prievartautojų pasirenkama medžiaga, po jo seka marihuana, o paskui kokainas.
Holly Whitaker savo knygoje Quit Like a Woman: The Radical Choice to Not Drink in a Culture Obsessed with Alcohol rašo: Pamirškite “roofie” – alkoholis pranoksta visas tabletes, kurios gali būti įmaišytos į gėrimus. Maždaug pusė visų seksualinių prievartavimų susiję su alkoholio vartojimu – tiek kaltininko, tiek aukos, tiek abiejų, ir apskaičiuota, kad net 90 proc. visų išprievartavimų koledžų miesteliuose susiję su alkoholiu. Jis susijęs su dviem trečdaliais visų užregistruotų smurto artimoje aplinkoje atvejų ir 40 proc. visų smurtinių nusikaltimų apskritai. Moterys, kurios vartoja alkoholį iki aštuoniolikos metų, aštuonis kartus dažniau patiria fizinį smurtą, o tos, kurios patiria seksualinį smurtą ar priekabiavimą, iki 50 proc. dažniau pačios piktnaudžiauja.
kaip save apsaugoti?
Nors kaltė ir atsakomybė tenka piktavaliui žmogui, tačiau tikrai galima imtis atsragumo priemonių, kaip save apsaugoti nuo klastingų kitų žmonių poelgių.
Jei laiką leidi viena (-as), nepalik gėrimų be priežiūros, tačiau net jei linksminatės su draugais ir paprašei jų prižiūrėti tavo gėrimą, savaime nemanyk, kad grįžus bus saugu jį gerti. Jei draugų akys 100 % laiko nebuvo nukreiptos į gėrimą, negali būti tikra, kad jis nebuvo “pagardintas”, kad ir kaip įsitikinę draugai būtų, kad niekas negalėjo prie jo prieiti.
Tai nereiškia, kad jie nėra “geri” ar “patikimi” draugai, bet jei jie buvo įsitraukę į pokalbį ar išsiblaškę (tai visiškai normalu naktį klube, bare ar vakarėlyje), tai galėjo suteikti kam nors progą. Ką nors įdėti į gėrimą galima per kelias akimirkas.
Įsigyk gražių ir stilingų silikoninių dangtelių stiklinėms, pritaikytų kaip tik šiam tikslui (apsaugai nuo narkotikų įmetimo) ir neškis jį su savimi, kai ruošiesi vakaroti.
Priklausomai nuo aplinkos ar situacijos, jei yra galimybė rinktis gėrimą butelyje ar stiklinėje (tam tikro prekės ženklo alus, kurį geriate, tiekiamas ir buteliuose, ir pilstomas) -Į butelius ką nors įmesti ne taip lengva vien dėl to, kad angos dydis mažesnis nei stiklinės, o jei laikai gėrimą, nes nėra kur jo padėti, nykščiu uždenk jo kaklelį. Jei grįžus prie gėrimo, kurį ne visą laiką laikei savo akiratyje ir pajusi kiek kitokį jo skonį (tiek GHB, tiek “šiuolaikinis” rohipnolis prideda sūraus skonio), gali įtarti, kad į jį buvo ko nors įdėta. Žinoma, taip gali ir nebūti, tačiau visada geriau būti saugiai, nei gailėtis, ypač kalbant apie tokius narkotikus kaip GHB, kurie neturi priešnuodžio.
Turėk sistemą
Nepirk naujo gėrimo prieš pat tai, kai ruošiesi į tuoletą, arba kai galbūt norėsi eiti į šokių aikštelę su draugais.
Yra cheminių testų, kuriais galima nustatyti ir rohipnolio, ir GHB kiekį, tačiau dėl socialinio nepatogumo juos žmonės naudoja retai.
Rašydama šį įrašą radau kad yra įmonių, kuriančių nagų laką, kurie, įmerkti į gėrimą, pakeičia spalvą, todėl testus galima atlikti niekam nepastebėjus. Manau, kad tai žiauriai cool dalykėlis.
Na, o svarbiausia, gerai apsišviesk apie įvairiausių narkotikų sukeliamus simptomus. Tai gali būti staigus svaigulys, pykinimas ar sumišimas, mieguistumas, haliucinaciojos ir t.t. Vos tik pajutus bent kokį neįprastą jausmą, įsivertinus tave supančią aplinką ir žmones – pasidalink nuogastavimais su patikimais žmonėmis, jei reikia pasišalinkite į saugią aplinką ir ieškokite pagalbos.
išvados
Nesuprask manęs neteisingai. Aš nesu kategoriškai nusistačiusi prieš psichoaktyvių medžiagų vartojimą. Išskirtinėmis progomis suvartotos vienos ar kitos medžiagos tikrai nesužlugdys sveikatos ar gyvenimo. Svarbiausia čia yra saugumas: aiškiai žinoti kokios medžiagos vartojamos, koks jų dozavimas turi būti, kaip jas vartoti, kad būtų mažiausiai pakenkta organizmui, iš anksto žinoti kokio poveikio galima tikėtis. Kai prieš mus yra panaudojamas prievartavimo narkotikas – mes negalime užtikrinti nei vieno iš šių punktų ir yra rizikuojama ne tik savo sveikata, bet ir svarbiausia – gyvybe.
Prievartos narkotikų naudojimas nėra naujiena, be to, jis neapsiriboja tik rohipnoliu ir GHB. Yra buvę atvejų, kai buvo pasirinktas Valiumas ir Xanax – seksualiniai grobuonys naudojo ir naudos bet ką, kas mažina pasipriešinimą arba gali sukelti mieguistumą.
Nors turėtume būti budrūs ir pripažinti, kad prievartavimo narkotikai kelia pavojų, tačiau neturėtume dėl jų kelti moralinės panikos. Jie kelia didelę grėsmę, bet ne pačią didžiausią, nes vien alkoholis vis dar yra dažniausiai seksualinių prievartautojų naudojama medžiaga.
# prievartavimo narkotikas
IŠNAŠOS
- American Addiction Centers. (2023). “Rape Drugs: What Are They and How Are They Used?” Gauta iš American Addiction Centers.
- National Institute on Drug Abuse. (2021). “Drug-Facilitated Sexual Assault.” Gauta iš NIDA.
- RAINN (Rape, Abuse & Incest National Network). (2023). “What is Drug-Facilitated Sexual Assault?” Gauta iš RAINN.
- Centers for Disease Control and Prevention. (2022). “Preventing Sexual Violence.” Gauta iš CDC.
- U.S. Department of Justice. (2023). “Understanding Drug-Facilitated Sexual Assault.” Gauta iš Department of Justice.
- Holly Whitaker. (2019). Quit Like a Woman: The Radical Choice to Not Drink in a Culture Obsessed with Alcohol. 36 p.