Rugpjūčio 31 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena, skirta priminti visuomenei apie psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamas mirtis, mažinti jų skaičių ir su tai susijusią stigmą, solidarizuotis su žmonėmis, kurių artimuosius pasiglemžė perdozavimas.
Ši diena suteikia mums visiems galimybę peržiūrėti savo indėlį į tai, kiek mes prisidedame kurdami visuomenę, kurioje būtų svarbi kiekviena gyvybė.
Priklausomybė yra sudėtingas sutrikimas, todėl norint pasveikti reikia ypatingo rūpesčio, ryšio su kitais žmonėmis ir bendruomenės palaikymo. Į situaciją eiti reikia su empatija, o tai reiškia, kad reikia atidėti į šalį baimę, sumišimą, nusivylimą ar pyktį asmeniui, kuris išgyvena priklausomybę nuo psichoaktyvių medžiagų. Tik pasitelkdami empatiją mes galime pakloti tvirtą pagrindą galimiems pokyčiams savo artimųjų gyvenime.
Perdozavimų Krizė
Skaičiai susiję su narkotikų perdozavimais yra baisūs. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 500 000 mirčių kasmet yra susiję su narkotikų vartojimu, dauguma jų dėl perdozavimo. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose, Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pranešė apie daugiau nei 93 000 perdozavimo mirčių 2020 m., kas žymi reikšmingą padidėjimą lyginant su ankstesniais metais. Šį augimą skatina sintetinių opioidų, tokių kaip fentanilis, paplitimas, kuris dažnai maišomas su kitomis medžiagomis, apie kurias vartotojas nežino.
kaip atpažinti perdozavimą?
Tavo reakcija arba gebėjimas atpažinti perdozavimą, gali būti gyvybės ar mirties klausimas. Perdozavimo simptomai gali skirtis priklausomai nuo vartotos medžiagos, tačiau dažniausi požymiai yra:
Opioidų perdozavimas:
- Lėtas arba nereguliarus kvėpavimas
- Nejautrumas arba sąmonės netekimas
- Mėlyna arba pilkšva oda, ypač aplink lūpas ir nagus
- Siaurėjantys vyzdžiai
- Suglemba kūnas
Stimuliantų perdozavimas:
- Greitas širdies ritmas
- Aukšta kūno temperatūra
- Krūtinės skausmas
- Traukuliai
- Agitacija arba paranoja
Alkoholio perdozavimas:
- Sumišimas arba stuporas
- Vėmimas
- Traukuliai
- Lėtas arba nereguliarus kvėpavimas
- Hipotermija
ką daryti perdozvimo metu?
Jei įtari, kad kažkas tavo aplinkoje perdozavo, skubūs veiksmai yra kritiniai. Štai ką reiktų daryti:
- Skambink skubios pagalbos tarnyboms: Nedelsiant skambink skubios pagalbos tarnyboms. Pateik kuo daugiau informacijos apie asmens būklę ir galimas vartotas medžiagas.
- Panadok Naloksoną: Jei žinai arba įtari, kad vartoti opioidai, naloksonas laikinai blokuoja gyvybei pavojingą per didelės narkotiko dozės poveikį. Naloksono galima gauti žemo slenksčio paslaugų kabinetuose. Jei tavo aplinkoje yra vartojančių opioidus arba yra rizikos, kad kitose narkotinėse medžiagose gali būti įmaišyta fentanilio – turtum turėti Naloksono rinkinį su savimi. Suleisk jį perdozavusiam žmogui į raumenį (ranką, koją, sėdmenis). Paprastai, išduodant Nalokosno rinkinį, būna išdėstomas naudojimo instruktažas.,
- Atlik gaivinimą: Jei asmuo nekvėpuoja arba nėra pulso, pradėk gaivinimą. Skubios pagalbos tarnybos gali tau padėti telefonu, jei nežinai, kaip tai atlikti.
- Lik su nukentėjusiu asmeniu: Stebėk jo kvėpavimą ir sąmonės būklę. Laikyk jį saugioje padėtyje, pvz., gulint ant šono, kad išvengtum užspringimo vemiant.
Kaip padėti priklausomam artimajam
Artimojo, turinčio priklausomybę, palaikymas yra tikras iššūkis, tačiau palaikyti yra būtina. Lengviausia tai daryti remiantis CRAFT strategija. Štai keletas dalykų, ką galima daryti, kad padėti artimąjam:
1. Atvira ir nesmerkianti komunikacija
Sukurk saugią erdvę, kad artimasis galėtų kalbėti apie savo sunkumus be baimės būti teisiamas ar nubaustas. Empatiškai klausantis ir suprantant galima sukurti tarpusavio pasitikėjimą ir paskatinti ieškoti pagalbos.
2. paSkatink ieškoti profesionalios pagalbos
Nukreipk jį link profesionalios pagalbos: į gydytojus, terapeutus ir priklausomybės specialistus. Pasiūlyk palydėti jį į susitikimus, jei jis jaučiasi nedrąsiai.
3. Nustatyk ribas
Nors parama yra labai svarbi, taip pat svarbu nustatyti sveikas ribas, kad apsaugotum savo asmeninę gerovę. Aiškiai įvardyk kokio elgesio tu netoleruosi ir griežtai laikykis savo nustatytų ribų.
4. Šviesk save
Nuodugniai išstudijuok viską apie priklausomybes, gydymo galimybes ir procesus. Kuo daugiau informacijos turėsi, tuo geriau galėsi palaikyti savo artimąjį. Tai gali daryti skaitant knygas, konsultuotis su specialistais arba paprasčiausiai baigti mano on-line kursą, skirtą priklausomų asmenų artimiesiems.
5. Praktikuok rūpinimąsi savimi
Pagalba žmogui, kovojančiam su priklausomyba, gali būti emociškai ir fiziškai varginanti. Užtikrink, kad pakankamai rūpiniesi savo psichine ir fizine sveikata, ir prireikus kreipkis pagalbos.
ką mes, kaip visuomenė, galime padaryti, kad apsaugoti priklausomus asmenis?
Perdozavimų mirčių prevencija reikalauja daugiapakopio požiūrio, į kurį įeina švietimas, parama ir sisteminiai pokyčiai.
Savęs ir kitų švietimas apie narkotikų vartojimo riziką ir realybę yra būtinas.
Bendruomenės programos, seminarai ir dirbtuvės gali suteikti vertingos informacijos apie piktnaudžiavimą medžiagomis, perdozavimų prevenciją ir žalos mažinimą.
Žalos mažinimas yra pragmatinis požiūris, kurio tikslas sumažinti neigiamą sveikatos, socialinį ir teisinį narkotikų vartojimo poveikį. Kai kurios žalos mažinimo strategijos galėtų būti arba yra:
- Prižiūrimos injekcijos vietos: Šios įstaigos tai saugi, higieniška aplinka narkotikų vartojimui prižiūrint apmokytiems specialistams, kurie gali įsikišti per perdozavimą.
- Adatų keitimo programos: Šios programos sumažina infekcinių ligų plitimą teikiant švarias adatas ir saugaus panaudotų adatų sunaikinimo galimybes.
- Narkotikų tikrinimo paslaugos: Būtina vartotojantiems suteikti galimybę tikrinti savo turimas medžiagas dėl pavojingų priemaišų, tokių kaip fentanilis. Taip drąstiškai galima išvengti atsitiktinių perdozavimų.
Agitavimas už politiką, kuri remia priklausomybės gydymą ir žalos mažinimą, gali nulemti reikšmingus sisteminius pokyčius. Tai apima:
- Dekriminalizavimas: Dekriminalizavimo šalininkai teigia, kad tai humaniškesnis požiūris į su narkotikais susijusius nusikaltimus. Dėmesys yra perkeliamas nuo bausmės į gydymą ir švietimą, visuomenė yra skatinama atsižvelgti į priklausomybės priežastis, nesiimant itin griežtų teisinių pasekmių.
- Gydymo programų finansavimas: Užtikrinant, kad pakankamai išteklių būtų skirta priklausomybės gydymui ir psichikos sveikatos paslaugoms.
- Naloksono prieinamumas: Plečiant prieigą prie naloksono per bendruomenės programas, vaistines ir pirmosios pagalbos tarnybas. Kai kuriose šalyse Naloksono galima gauti nemokamai bet kurioje vaistinėje.
išvados
Perdozavimo supratimo diena yra kvietimas veikti mums visiems. Tai diena prisiminti tuos, kuriuos praradome, palaikyti tuos, kurie kovoja, ir dirbti siekiant ateities, kurioje perdozavimas yra išvengiamas, o priklausomybės įveikiamos. Šviesdamiesi, agituodami už pokyčius ir palaikydami savo artimuosius, galime padaryti pokytį mūsų visų gyvenimuose.
Kiekviena išgelbėta gyvybė yra liudijimas sąmoningumo, atjautos ir veiksmų galios.
išnašos
- World Health Organization. (2020). Drug use and health consequences. WHO
- Centers for Disease Control and Prevention. (2021). Drug Overdose Deaths. CDC
- National Institute on Drug Abuse. (2020). Naloxone for Opioid Overdose: Life-Saving Science. NIDA
- Harm Reduction International. (2021). What is harm reduction? HRI
- Substance Abuse and Mental Health Services Administration. (2020). Medication-Assisted Treatment (MAT). SAMHSA