Jeigu tu esi moteris, tai šiandien aš rašysiu apie maždaug tokią savijautą, kaip PMS: kai vieną minutę tu verki, kitą išmeti savo mėgstamiausią sijoną, o ant galo pakratai katiną. O jeigu tu vyras… na, tai maždaug tokia nuotaika, kai tau viskas šiek tiek melsvos spalvos. Nuotaikų kaita po išgertuvių, didelių ar mažų, yra labai normalus ir moksliškai paaiškintas reikalas. Tai būdinga beveik visiems ir jos liaudiškai vadinamos moralinėmis pagiriomis. Dažniausiai mes galvojame, jog mūsų emocijos taškosi į visas puses dėl kvailų poelgių per vakarėlį, tačiau tai ne visai yra tiesa.
Tai, kad tu praeitą naktį lakstei po sodą nuogu užpakaliu gali būti arba labai linksma arba labai gėdinga patirtis. Ar sutinki su manim, kad daugumos kvailų dalykų vertinimas labai priklauso nuo mūsų nuotaikos? O nuotaika nuo ko priklauso? Taip – nuo to, kaip mums liepia mūsų neuromediatoriai, paprasčiau – hormonai.
Kaip visada, alkoholis labai smarkiai paveikia mūsų smegenų nervų sistemą
Alkoholis yra centrinę nervų sistemą slopinanti medžiaga, veikianti neurotransmiterių, įskaitant serotoniną, dopaminą ir gama-aminosviesto rūgštį (GABA), kiekį smegenyse. Nors saikingas alkoholio vartojimas iš pradžių gali sukelti atsipalaidavimo ir euforijos pojūtį, per didelis jo kiekis gali sutrikdyti subtilią neuromediatorių pusiausvyrą ir sukelti nuotaikų svyravimus bei emocinį nestabilumą.
Vienas iš pagrindinių su alkoholiu susijusių nuotaikos svyravimų kaltininkų yra jo poveikis serotonino kiekiui. Serotoninas, dažnai vadinamas “laimės neuromediatoriumi”, atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant nuotaiką, apetitą ir miegą. Alkoholis laikinai padidina serotonino kiekį, prisidėdamas prie pradinio geros savijautos ir atsipalaidavimo jausmo. Tačiau, kai alkoholis organizme metabolizuojamas, serotonino kiekis smarkiai sumažėja, todėl žmonės tampa liūdnesni, irzlesni ir ima jausti nerimą.
Be to, alkoholis trikdo smegenų atlygio sistemą, todėl sutrinka dopamino kiekio reguliavimas. Dopaminas, vadinamas “malonumo neuromediatoriumi”, skatina mus užsiimti veiklomis, kurios teiktų malonumą ir pasitenkinimą . Nesaikingas alkoholio vartojimas gali desensibilizuoti dopamino receptorius, todėl sumažėja gebėjimas patirti malonumą dėl natūralaus atlygio, pavyzdžiui, maisto, sekso ar kitos malonios veiklos. Šis dirbtinis atlygio sistemos sutrikdymas skatina tuštumos ir nepasitenkinimo jausmą, todėl sustiprėja emocinė sumaištis, susijusi su niūria pirmadienine nuotaika.
Maža to, alkoholis sutrikdo GABA – neuromediatoriaus, kuris slopina neuronų veiklą, skatina atsipalaidavimą ir mažina nerimą – pusiausvyrą. Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali lemti GABA receptorių reguliacijos pablogėjimą, didinti jautrumą stresui ir sustiprinti nuotaikų svyravimus. Dėl to tu gali jausti didesnį nerimą ir susijaudinimą, ypač po daugiadienių.
Kaip sau padėti?
Na, tai periodas, kurio metu reikia skirti sau extra meilės ir extra rūpesčio. Nesiimk jokių svarbių darbų, atšauk susitikimus, nevažiuok į miestą. Pamenu, kad vienas iš labiausiai stresą keliančių dalykų, po baliaus, būdavo vairuoti automobilį. Aplink visi, kaip išprotėję, o mano rankų krumpliai net pabalę nuo to, kaip aš stipriai spausdavau vairą. 😂 Jei įprastai Vilniaus keliuose jautiesi savas, tai pagiringas – tarsi iš urvo išlindęs.
Dalykai, kurie padėtų greičiau neuromediatorius sugrįžti į savo vietas:
- Maisto produktai: Lašiša, vištiena, kiaušiniai, sūris, špinatai gali padėti sugrąžinti serotonino pusiausvyrą. Maisto produktai patys savaime negali padidinti serotonino kiekio, tačiau maisto produktai, kuriuose yra triptofano, kartu su angliavandeniais gali padidinti serotonino kiekį.
- Valgant daugiau baltymų ir mažiau sočiųjų riebalų, turėtų padidėti dopamino kiekis.
- Muzikos klausymasis: į smegenis išskiria dopaminą ir serotoniną.
- Mankšta taip pat skatina dopamino ir serotonino išsiskyrimą. Pasivaikščiok, jei esi per daug pavargęs, kad galėtum daryti ką nors rimčiau.
- Meditacija gali sureguliuoti GABA, dopamino ir serotonino kiekį.
- Šviesos terapija: norint padidinti seratonino kiekė, reikia gauti pakankamai saulės šviesos.
Išvados
Nuotaikų kaita po išgertuvių yra ta kaina, kurią susimokame už šiek tiek gautos laimės anądien.
Aš visada savo klientų klausiu: “Jeigu tu vakar išgėrei dėl to, kad pasilinlksmintum arba atsipalaiduotum, tai ar šiandien tu jautiesi laimingas ir atsipalaidavęs?” Kuomet pradedi užduoti sau daugiau klausimų ir reflektuoti apie siektą tikslą ir realiai gautą rezultatą – smegenys su laiku ima koreguoti lūkesčius ir tu turi galimybę išmokti daryti sąmoningesnius sprendimus.
Tai kur kas labiau tiksliau atspindėtų tikrajį alkoholio poveikį mūsų kūnui.
Visa gėda, kaltė ir liūdesys dėl įvykusių dalykų dažniausiai yra ne įvykių atspindys, o smegenų nervų sistemos išsibalansavimo padarinys. Todėl būk atlaidesnis ir švelnesnis sau, tai praeis, vos tik organizmas sugrįš į normalų tavo ritmą.
SVARBU: Jeigu tu geri dažnai ir daug, turi žinoti, kad “moralinės pagirios” gali tapti nepraeinanti būsena, t.y. nauja tavo realybė kovojant su nerimu ir depresija.
# nuotaikų kaita