OMG, pasirodo iki šiol aš ne visiškai aiškiai supratau, ką konkrečiai reiškia Abstinencijos Simptomai, kol nepradėjau kuistis knygose ir rašyti šio įrašo. Aš iškart atsiprašau jei ankstesniuose įrašuose įvėliau loginių neaiškumų, bet kaip man jau dabar aišku, pagirios ir abstinencijos simptomai dažnai yra sumaišomi ir net sutapatinami. Visa esmė yra tame, kad pagirios bent kartą gyvenime nutinka visiems žmonėms, paprastais žodžiais tariant – tai apsinuodijimas alkoholiu. Bet abstinencijos simptomai pasireiškia tik tiems, kurie turi didesnę ar mažesnę fizinę priklausomybę nuo alkoholio – dauguma požymių dažnai yra labai panašūs į pagirias, tačiau jie pasireiškia kai organizmas negauna pakankamai alkoholio, kad patenkintų atsiradusį jo poreikį.
Pagrindiniai pagirių ir abstinencijos simptomų skirtumai
Nors žmonės dažnai galvoja, kad abstinencijos simptomai pasireiškia tik tiems, kurie alkoholį vartoja kasdien, tačiau tai nėra tiesa. Net ir piktnaudžiaujantys savaitgaliais gali susilaukti šių požymių ir tikrai dažnai juos painioja su pagiriomis.
Alkoholis veikia kaip centrinės nervų sistemos slopintojas, t. y. alkoholio poveikis lėtina organizmo veiklą. Tai akivaizdžiai pasireiškia kai kuriais dažniausiais apsinuodijimo alkoholiu požymiais, tokiais kaip klupčiojimas, nerišli kalba, atminties praradimas ir sąmonės pritemimas. Jei alkoholis vartojamas reguliariai, laikui bėgant centrinė nervų sistema persikalibruoja ir bando išlaikyti adekvačią tavo būseną net ir išgėrus daugiau alkoholio. Taip vystosi tolerancija ir taip organizmas palaipsniui prisitaiko prie naujos alkoholio suvartojimo ribos.
Alkoholio abstinencijos simptomai paprastai pasireiškia praėjus maždaug šešioms valandoms po paskutinio gėrimo ir trunka iki trijų dienų.
Trukmė ir laikas: Pagirios yra trumpalaikės ir paprastai trunka trumpiau nei 24 valandas.
Sunkumas: Pagirių simptomai paprastai būna ne tokie sunkūs ir praeina savaime. Alkoholio abstinencijos simptomai gali būti sunkūs ir pavojingi gyvybei, todėl gali prireikti medikų pagalbos.
Priežastys: Pagirios atsiranda dėl ūmios organizmo reakcijos į alkoholį. Alkoholio abstinencija atsiranda dėl smegenų prisitaikymo prie lėtinio alkoholio vartojimo ir staigaus alkoholio nebuvimo, kuris sutrikdo šią pusiausvyrą.
Abstinencijos simptomai
Pirmieji abstinencijos simptomai yra būtent tai, ką žmonės gali supainioti su pagiriomis. Šie simptomai prasideda per 6-12 valandų po paskutinio gėrimo ir apima tokius dalykus kaip:
- galvos skausmas
- drebančios rankos
- pykinimas ir vėmimas
- nerimas
- prakaitavimas
- nemiga
Laikui bėgant gali atsirasti rimtesnių abstinencijos simptomų.
Praėjus 48-72 valandoms po alkoholio vartojimo nutraukimo, gali paūmėti delyras: dėl jo pasireiškia tokie simptomai kaip:
- padažnėjęs širdies plakimas
- aukštas kraujospūdis
- gausus prakaitavimas
- sumišimas
- ryškios haliucinacijos ir kliedesiai
- karščiavimas
Šių simptomų sunkumas gali kelti pavojų gyvybei, todėl kai kurie, kam išsivystė fizinė priklausomybė nuo alkoholio, turi būti detoksikuojamas prižiūrint medikams. Taip užtikrinama, kad detoksikacijos proceso metu būtų kuo patogiau, o simptomai būtų saugiai ir nuosekliai stebimi ir gydomi.
abstinencijos simptomai, apie kuriuos niekad nepagalvotum
Dilgčiojimas: Rankų ir kojų dilgčiojimo jausmas išgėrus yra nervų sistemos pažeidimo požymis.
Košmarai: Kai žmogus nustoja gerti, jo nervų sistema tampa hiperaktyvi, o tai turi įtakos smegenų veiklai. Šis hiperjautrumas gali sukelti elgesio, suvokimo ir informacijos apdorojimo pokyčius. Šie pokyčiai smegenyse gali sukelti tokius simptomus kaip košmarai.
Migrena: Alkoholis jau seniai žinomas kaip migreną sukeliantis veiksnys. Migrena yra stipresnė už įprastą galvos skausmą, nes veikia smegenų nervus ir kraujagysles. Alkoholio poveikis smegenų kraujagyslėms ir nervams dažnai sukelia naują migreną. Be to, kai kuriems žmonėms, alergiškiems raudonajam vynui, migrena prasideda per kelias minutes nuo išgėrimo. Alkoholis dažnai sukelia smegenų kraujagyslių išsiplėtimą, o tai gali sukelti naują migrenos priepuolį. Žmonės, kenčiantys nuo lėtinės migrenos, apskritai neturėtų vartoti alkoholio.
Neryškus matymas dažnai atsiranda dėl su alkoholiu susijusių nervų sistemos pokyčių smegenų srityje, susijusioje su regėjimu. Be to, alkoholis labai dehidratuoja, o tai taip pat gali susilpninti regėjimą.
Patinimas: Kadangi alkoholis yra toksinas. Kepenys, inkstai ir virškinamasis traktas turi sunkiai dirbti, kad apdorotų ir pašalintų toksinus. Jei alkoholio buvo suvartotas didelis kiekis, organams gali būti sunku jį apdoroti. Tai ypač problemiška, jei žmogus turi kitų gretutinių ligų, kurios sukelia įtampą organams. Tokios būklės – tai diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų ligos, autoimuninės problemos ir kt. Jei organizmui sunku apdoroti alkoholį, gali patinti veidas, rankos ir kojos.
Koncentracijos stoka: Negalėjimas susikaupti yra dar vienas lengvas ir gana dažnas alkoholio abstinencijos simptomas. Atkreipiu į jį dėmesį, nes daugelis žmonių nepagalvoja, kad kaltininkas gali būti alkoholio vartojimas. Sunkumų susikaupiant gali kilti dėl daugelio kitų fizinės ir psichinės sveikatos problemų, tačiau daugelis žmonių, kurie piktnaudžiauja, su šiuo simptomu susiduria dažniau nei kiti.
Potraukis cukrui: Alkoholis turi daug cukraus ir yra angliavandenis. Nors tai tuščios kalorijos, vis dėlto geriant organizmas pradeda priklausyti nuo šių cukrų. Be to, dėl alkoholio vartojimo organizme įvyksta dideli cukraus kiekio kraujyje šuoliai, po kurių, nustojus gerti, įvyksta kritimas. Dėl to alkoholio abstinencijos metu žmonės gali pajusti potraukį cukrui.
IŠvados
Nors pagirios ir alkoholio abstinencija turi panašių simptomų, tai yra du skirtingi procesai. Pagirios visada susijusios su organizmo reakcija į alkoholio toksiškumą, o abstinenciją lemia fizinė organizmo priklausomybė nuo alkoholio, kurią sukelia pakitusi centrinės nervų sistemos būsena, reaguojant į reguliarų alkoholio vartojimą. Pagirios paprastai praeina per 24 valandas, o alkoholio abstinencija gali užtrukti daug ilgiau.