Atostogos! Turkija! Viskas įskaičiuota! Ne ne, aš nebuvau išvažiavusi, tačiau diskusija su vyru, apie mūsų rudens kelionės kryptis, mane privertė susimastyti, ar „Turkija su ultra viskas įskaičiuota“ šviežiai iškeptam negeriančiajam yra tinkamas pasirinkimas ir ko galima tikėtis iš tokios kelionės. Arba išvis – ar nemokamas alkoholis yra nemokamas?
Ilgai nesvarsčius pasakau savo verdiktą: tai labai, labai prasta mintis. Visos atostogos atrodys tarsi braidymas po minų lauką ir sukels daug apmaudo, nes visą laiką giliai širdyje jausi, kad negali pilnai išnaudoti viso paslaugų paketo, kas mūsų protui yra pernelyg skausmingas iššūkis.
Neįmanoma nuginčyti fakto, kad kažką gauti nemokamai yra labai malonu
Mes sunkiai susivaldome neįsigiję prekių ir paslaugų su nuolaida, todėl natūralu, kad nemokamai siūlomus dalykus mes su didžiausiu džiaugsmu, be didesnių svarstymų, paimame, net jeigu mums jų visiškai nereikia.
Nemokamai, mes imame visko žymiai daugiau ir tai puikiai matosi per ultra viskas įskaičiuota keliones. Juk kai kurios šeimos stalus nusikrauna tokiais kiekiais, kad sugeba sudoroti tik 80% atsinešto maisto ir alkoholis čia yra ne išimtis. Per ultra viskas įskaičiuota keliones labai daug geria netgi tie šeimos nariai, kurie save laiko nuosaikiais geriančiaisiais. O įmonės vakarėlyje prabunda laukinis troškimas išgerti įmonės sąskaita, kažkur giliai viduje jaučiant, kad tai yra savotiškas „priedas prie algos“. Kuo daugiau išgersi, tuo daugiau algos gausi!
Duke universiteto profesorius, elgsenos ekonomikos ekspertas Dan Ariely, teigia, kad dauguma sandorių turi savo pliusus ar trūkumus, tačiau gavę ką nors nemokamai į trūkumus numojame ranka.
“Nemokamai” suteikia tiek daug gerų emocijų, kad siulomas daiktas atrodo kur kas vertingesnis nei yra iš tiesų. Kodėl?
Tikriausiai todėl, kad giliai širdyje visi žmonės baiminasi ką nors prarasti. Nemokamo daikto pagunda yra nulemta šios baimės. Kai renkamės kažką nemokamai, susidaro įspūdis kad nieko neprarasime, tačiau jei to daikto nepasirinksime – prarasime.
Atsisakyti nemokamai siulomo puodelio ar rašiklio bent man yra labai lengva. Taip nepasakyčiau apie savo vyrą, kuris turi kelis šimtus verslo partnerių dovanotų tušinukų, žiebtuvėlių ir net kelis tuzinus termosų. Tačiau atsisakyti nemokamai siūlomų alkoholinių gėrimų gali būti neįtikėtinai skausminga net man. Juk įprastai mes už juos susimokame didelius pinigus, jam išleidžiame gan didelę dalį savo biudžeto ir mums jis patinka.
Kad ir kaip norėtūsi, kad būtų kitaip, tačiau alkoholis yra neatsiejama mūsų kultūros dalis. Todėl nenuostabu kad mes jį dovanojame, nemokamai jo gauname kai mums išreiškiamas svetingumas, alkoholį nešame kaip padėką, mums jo pasiūlo tikintis su mumis užmegzti kontaktą, nemokamo alkoholio man yra pasiūlę net kirpykloje ir suknelių nuomos salone.
Alkoholį mes laikome geros valios ženklu
Juo stengiamės pavaišinti savo svečius, net minties krašteliu nepamastant, kad alkoholis yra žalingas, nuodingas ir priklausomybę sukeliantis produktas. Tai yra iššūkių kupina sritis betkuriam negeriančiajam, juk pasiulytą nemokamą alkoholį dažniausiai palydi mums nepatogūs jausmai: mes pasijuntame kalti, nedėkingi, liūdni, sugėdinti ir net atskirti, net jeigu mes esame užtikrinti dėl savo pasirinkimo negerti.
Kartais pasakyti griežtą NE nemokamam alkoholiui gali būti iššūkis ir dėl to, kad jam nėra alternatyvų. Kartais būna tokių situacijų, kad nepasiuloma netgi vandens, rankoms užimti. Ir labai gaila, kad mes vis dar nesuprantame, jog galima pasirinkti vaišinti gėrimais ar maistu, kuris yra nežalingas mūsų svečių organizmui.
apibendrinant
Nemokamas alkoholis turi didžiulę kainą. Mes taip mėgstame nemokamus dalykus, kad kai kuriems iš mūsų, ypač ankstyvoje blaivybėje, kyla rizika susimokėti pasiektų rezultatų kaina. Taip. Atkryčiu, kuris gali būti ypatingai skausmingas. Kiti susimokės sugadinta sveikata, vėl barniais namuose, kaltės ir gėdos jausmais, pagiringa ir veltui lovoje praleista diena ir daugybe kitų, kiekvienam iš mūsų gerai žinomų alkoholio vartojimo padarinių.
Na, o jeigu vieną dieną tu pagautum save bestovint ir svarstant, ar pasinaudoti proga nemokamai išgerti, visada sau primink visas priežastis kodėl priėmei sprendimą nebegerti arba gerti mažiau. Visi tie dalykai, dėl ko tu tai darai – yra kaina, kurią susimokėsi už nemokamai siūlomą gėrimą. Tai nelygiaverčiai mainai.
NEMOKAMAI, niekada nebūna nemokamai.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai ir visuomenei gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.