Man tai labai patinka nealkoholiniai vynai. Jei dar prieš 10 metų nebuvo jokio patrauklaus pasirinkimo, tai dabar akys raibsta nuo įvairovės. Nealkoholinis vynas yra būtent tai, kaip ir skamba – tai vynas, kuriame yra mažai arba visai nėra alkoholio. Puikus nealkoholinis vynas yra tokio paties skonio ir struktūros, kaip ir alkoholinis vynas, tik be etanolio. Kaip ir alkoholiniai vynai, taip ir nealkoholiniai vynai yra labai skirtingi. Jie jie skiriasi ne tik savo kokybe, skoniais bet ir gaminimo principais.
Kaip pagaminti nealkoholiniai vynai?
Tai nėra taip sudėtinga, kaip atrodo, nors svarbu žinoti, kad daugelis vynų be alkoholio yra tiesiog vynuogių sultys, kuriomis prekiaujama. Tikrieji vynai be alkoholio pereina visą vyno gamybos procesą (fermentaciją, brandinimą ir t. t.), o paskui pereina dealkoholizacijos procesą, kurio metu iš galutinio produkto pašalinamas alkoholis.
Didžiausias skirtumas tarp šių dviejų produktų yra tas, kad pirmieji produktai nėra fermentuojami ir juose nėra jokių mielių, todėl tai yra tiesiog nefermentuotos vynuogių sultys, o antrieji yra fermentuoti, brandinti ir visiškai fermentuoti, o prieš išpilstant į butelius iš jų pašalinamas alkoholis.
Po alkoholio pašalinimo vynas gali būti aromatizuojamas, siekiant užtikrinti, kad jis išlaikytų norimas skonio savybes. Siekiant subalansuoti vyno skonį, gali būti pridėta vynuogių sulčių koncentrato, taninų ar kitų skonį gerinančių ingredientų.
Kaip iš jo pašalinamas alkoholis?
Iš vyno alkoholį galima pašalinti dviem pagrindiniais būdais. Populiariausias alkoholio šalinimo iš vyno būdas – vakuuminė distiliacija, kurios metu vynas įkaitinamas ir etanolis išgaruoja. Aukštos kokybės vyno be alkoholio gamintojai itin kruopščiai kaitina vyną iki žemiausios įmanomos temperatūros (apie 35 laipsnių Celsijaus), todėl vynas gali išgaruoti jo nevirinant. Rezultatas – autentiškas, tikro skonio “vynas”, kurio alkoholio koncentracija neviršija 0,5 proc.
Antrasis būdas, kuriuo vynas gali būti dealkoholizuojamas, yra atvirkštinis osmosas. Nors šis procesas pasiteisino, tačiau jo metu sunaudojama daug vandens, todėl jis nėra toks ekologiškas. Be to, pašalinto etanolio negalima pakartotinai naudoti ir perdirbti, nes jis yra per daug atskiestas. Naudojant vakuuminę distiliaciją (pirmasis procesas), iš vyno pašalintą etanolį galima naudoti kitiems produktams gaminti, todėl pirmasis variantas yra daug tvaresnis.
Įdomūs faktai
- Nealkoholinis vynas egzistuoja jau daugelį amžių, o pirmosios jo versijos atsirado dar antikos laikais. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje vynuogių sultys kartais buvo verdamos, kad būtų pašalintas alkoholis ir taip buvo gaminamas nealkoholinis gėrimas, vadinamas “defrutum”.
- Nealkoholinis vynas turi keletą sveikatai naudingų savybių, todėl yra patrauklus pasirinkimas tiems, kurie nori mėgautis vyno skoniu be neigiamo alkoholio poveikio. Dažnai jame gausu antioksidantų, pavyzdžiui, resveratrolio, kuris siejamas su įvairiomis sveikatai naudingomis savybėmis, įskaitant širdies sveikatą ir ilgaamžiškumą.
- Nealkoholinis vynas, priešingai populiariam įsitikinimui, gali pasižymėti įvairiais skonio profiliais ir kompleksiškumu, panašiais į tradicinio vyno. Nealkoholinis vynas gali būti įvairių stilių – nuo vaisių ir gėlių natų iki žemiškų atspalvių, kad atitiktų skirtingus pageidavimus.
- Harvardo universiteto atlikto tyrimo metu nustatyta, kad nealkoholinis vynas gali padėti sumažinti kraujospūdį didindamas azoto oksido kiekį organizme. Tyrimo metu 55-75 metų amžiaus vyrams pirmąsias keturias savaites buvo duodama raudonojo vyno, kitas keturias savaites – nealkoholinio vyno, o paskutines keturias savaites – džino. Tyrėjai pastebėjo, kad kai dalyviai gėrė nealkoholinį vyną, jų sistolinis kraujospūdis sumažėjo vidutiniškai šešiais punktais, o to pakanka, kad širdies ligų rizika sumažėtų 14 %, o insulto tikimybė sumažėtų iki 20 %.
- Nealkoholiniame vyne nėra sulfitų, tai aktualu tiems, kurie yra jiems alergiški.
Kaip pasirinkti?
Nealkoholiniai vynai gaminami iš įvairių vynuogių veislių: Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot ir kt. Jei turite mėgstamą vynuogių veislę, ieškokite iš jos pagamintų nealkoholinių vynų, kad užsitikrintumėte jums patinkantį skonį.
Nors nealkoholiniuose vynuose alkoholio yra nedaug arba visai nėra, tikslus alkoholio kiekis gali skirtis priklausomai nuo gamybos proceso ir reguliavimo standartų. Kai kuriuose nealkoholiniuose vynuose vis dar gali būti nedideli alkoholio kiekiai, o kituose alkoholio visiškai nėra. Būtinai patikrinkite etiketėje pateiktą informaciją apie alkoholio kiekį, kad įsitikintumėte, jog vynas atitinka jūsų pageidavimus ir vertybes.
Nealkoholiniai vynai: kokia jų ateitis?
2021 m. rugpjūtį paskelbtos “Gallup” apklausos duomenimis, 60 proc. suaugusių JAV gyventojų teigia geriantys alkoholinius gėrimus (2019 m. – 65 proc.). Tai yra mažiausia dalis to, ką Gallup užfiksavo per pastaruosius du dešimtmečius. Tuo pat metu, gėrimų rinkos analizės grupės IWSR duomenimis, 2021 m. mažai alkoholio turinčių ir nealkoholinių gėrimų kategorija pasiekė daugiau nei 2 mlrd. dolerių bendrą rinkos vertę. Abstinentai sudaro 23 proc. šios rinkos klientų, o žmonės, norintys sumažinti išgeriamo alkoholio kiekį, – 35 proc. Kita rinkos tyrimų bendrovė Fact.MR apskaičiavo, kad 2021 m. nealkoholinio vyno pardavimai pasaulyje sieks 1,6 mlrd. dolerių, o per ateinantį dešimtmetį padvigubės.
Kai kurie tyrėjai spėja, kad nealkoholinių gėrimų pramonės spartų augimą lemia Z kartos išgeriančiųjų saikingumas. Kiti atkreipia dėmesį į bauginančias antraštes, pavyzdžiui, tas, kurios pasirodė 2018 m., kai “The Lancet” plačiai cituojamoje metaanalizėje buvo paskelbta, kad “nėra jokio saugiausias alkoholio vartojimo kiekio”.
Išvados
Nealkoholinis vynas turi 85% mažiau kalorijų negu alkoholinis, todėl tai puiki alternatyva ne tik norintiems rinktis sveikesnį analogą, bet ir vengiantiems nereikalingų kalorijų.
Apskritai nealkoholinis vynas yra skani ir patogi įprasto vyno alternatyva, kuria gali mėgautis visi, nepriklausomai nuo jų santykio su alkoholiu. Nesvarbu, ar norite sumažinti alkoholio vartojimą, gyventi sveikiau, ar tiesiog mėgautis skaniu gėrimu, nealkoholinis vynas yra puikus pasirinkimas.