Lietuvoje narkotikų dekriminalizavimas ir legalizavimas yra visuomenei jautri tema. Nesikuklindama ir remdamasi savo asmenine patirtimi, sakau, kad taip yra todėl, kad žmonės paprasčiausiai nesupranta kuo skiriasi dvi paprastos ir kartu sudėtingos sąvokos “dekriminalizavimas ir legalizavimas”.
Iš pradžių pagalvojau, kad pažiūrėsiu, kas šiuo metu yra Lietuvos internetuose šiuo klausimu ir pačiam pirmam įraše, parašytame Kunigo Sigito Jurkštos, surandu dramatiškas klaidas, kurios įrodo, kad ne viskas, kas rašoma internetuose yra patikima.
Šis įrašas yra pirmoje vietoje, pirmame puslapyje!
Skaitant šį tekstą, man nėra visiškai aišku, ar kunigas sąmoningai nori gąsdinti skaitytoją, ar jis gavo už šiuos paistalus pinigų, ar jis tiesiog absoliučiai neišmano to, apie ką bandė rašyti. Labiausiai tikėtina, kad visi variantai.
Visų pirma dekriminalizavimas ir legalizavimas yra absoliučiai dvi skirtingos sąvokos. Jos netgi nėra sinonimai! Tačiau Kunigo parašytame tekste jos kuo puikiausiai yra naudojamos pakaitomis. Galų gale jis net nesuvokia, kad dekriminalizavimas nereiškia leidimo prekiauti narkotinėmis medžiagomis. Dekriminalizavus kai kurias nelegalias narkotines medžiagas niekam niekada nebūtų uždegta jokia žalia šviesa, jokia prekyba narkotikais netaptų legali!
Paskaito paprastas žmogelis tokius rašinėlius ir paskui ramiai naktimis nemiega: Dieve, kad tik ne dekriminalizuotų tų narkotikų, atvažiuos į mokyklą dyleriai, per pertrauką anūkams padalins tabletyčių ir apkvaišę vaikai po mokyklą šlitinės. Kai geriau pagalvoji – tikrai labai prastai skamba.
Aš gal ir galiu kartais suklysti rašydama ką nors apie neurologiją, nes nesu gytytoja. Tačiau būdama teisininkė, aš tikrai skiriu kas tai yra dekriminalizavimas ir legalizavimas ir pasidalinsiu savo įžvalgomis.
dekriminalizavimas – kas tai?
Dekriminalizacija yra narkotikų politikos pokytis, kurio tikslas – sumažinti teisines bausmes, susijusias su tam tikrų medžiagų turėjimu.
Lietuvoje siekiama padaryti taip, kad nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimas, skirtas ne platinimui, būtų perkvalifikuotas iš baudžiamojo nusikaltimo į administracinį nusižengimą.
Tai vis dar būtų nusikaltimas, tiesiog jo pasekmės būtų šiek tiek švelnesnės.
Dekriminalizavus kai kurias narkotines medžiagas, jų gaminimas ir platinimas vis dar būtų nelegalus!
Dekriminalizacijos Šalininkų motyvai
Dekriminalizavimo šalininkai teigia, kad tai humaniškesnis požiūris į su narkotikais susijusius nusikaltimus. Dėmesys yra perkeliamas nuo bausmės į gydymą ir švietimą, visuomenė yra skatinama atsižvelgti į priklausomybės priežastis, nesiimant itin griežtų teisinių pasekmių.
Dekriminalizacijos privalumai
Sumažintas kalėjimų perpildymas: Dekriminalizacija gali palengvinti kalėjimų sistemų naštą, nukreipdama išteklius į sunkesnius nusikaltimus.
Dėmesys žmogui: Dekriminalizavus, asmenys, kovojantys su priklausomybe narkotinėmis medžiagomis, gali būti nukreipiami į reabilitacijos programas, o ne įkalinami.
Portugalija buvo pirmoji Vakarų valstybė, kurioje narkotinės medžiagos visiškai dekriminalizuotos – 2000-ųjų spalio 1 d. panaikintos bet kokios sankcijos dėl narkotinių medžiagų – įskaitant heroiną bei kokainą – vartojimo bei laikymo. Statistiniai duomenys liudija, jog Portugalijoje, kur situacija dėl narkotikų vartojimo kažkada buvo viena iš prasčiausių žemyne, marihuanos ir kokaino šiandien suvartojama mažiau nei bet kurioje kitoje Europos Sąjungos valstybėje.
legalizavimas – kas tai?
Kita vertus, legalizavimas reiškia platesnį politikos poslinkį. Tai reiškia, kad bus panaikinti visi teisiniai draudimai, susiję su medžiagų laikymu, pardavimu ir naudojimu.
Narkotikų politikos kontekste terminas „legalizavimas“ vartojamas įvairiai. Tačiau paprastai tai reiškia tam tikrą teisėtą įsigijimą – tarkim pagal receptus arba leidžiant atidaryti kontroliuojamas kanapių parduotuves. Žmonės gali vartoti šias medžiagas nesijaudindami, kad bus nuteisti ar nubausti pinigine bauda. Tačiau net ir čia vis dar galima nustatyti apribojimus. Pavyzdžiui, įstatymai gali reikalauti, kad jūs sulauktumėte tam tikro amžiaus, kad galėtumėte vartoti medžiagą, o vyriausybė vis tiek gali apriboti kiekį, kurį asmuo gali nešiotis ar turėti, kaip tai daroma su receptais. Tiekėjams gali prireikti licencijos parduoti medžiagą, pavyzdžiui, kaip yra su kanapėmis ar alkoholiu.
2012 m. Vašingtonas tapo viena iš pirmųjų JAV valstijų, kurios legalizavo marihuanos naudojimą ir prekybą pramoginiais tikslais.
Nei viena Europos valstybė nėra legalizavusi narkotinių medžiagų prekybos, taip kaip skelbia kai kurie melagingi šaltiniai.
Legalizacijos Šalininkų motyvai
Siekiant legalizuoti narkotines medžiagas, ekonominiai argumentai dažnai vaidina svarbų vaidmenį. Įteisindamos ir reguliuodamos narkotines medžiagas vyriausybės gali gauti pajamų iš mokesčių, kurti darbo vietas ir pažaboti neteisėtų rinkų įtaką. Be to, šalininkai teigia, kad legalizavimas leidžia geriau kontroliuoti medžiagų kokybę ir sumažinti pavojų sveikatai, susijusią su juodosios rinkos produktais.
Pagrindinis legalizacijos privalumas, kad narkotinių medžiagų rinka galėtų būti reguliuojama, kaip medikamentiniai vaistai ir alkoholis. Tai, savo ruožtu, reikštų, kad rinkoje būtų kur kas saugesnių, švaresnių narkotinių medžiagų. Daug perdozavimų atsitinka dėl to, kad praktiškai niekada nėra aišku, ką vartotojas nusipirko ir kiek realiai reikia suvartoti medžiagos.
Tarkim Nyderlanduose, Austrijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Suomijoje, UK, Čekijoje ir Portugalijoje yra punktai, gali atnešti savo nelegalią ar legalią narkotinę medžiagą ir anonimiškai patikrinti jos sudėtį. Ši galimybė išgelbėjo tūkstančius gyvybių.
kodėl svarbu suprasti kuo skiriasi Narkotikų dekriminalizavimas ir legalizavimas?
Abi šios sąvokos susiduria su visuomenės suvokimo iššūkiais. Taip, kaip aš paaiškinau šių sąvokų reikšmę, oponentams kelia nepatogias emocijas. Jie mano, kad toks aiškinimas siunčia klaidinančią žinutę žmonėms, jog vartoti psichoaktyvias medžiagas yra normalu arba kad visuomenė galėtų pritarti vartojimui.
Tačiau tik toks aiškinimas ir pastangos mažinti stigmą yra labai svarbus skatinant produktyvius pokalbius apie kiekvieno požiūrio naudą ir trūkumus.
Diskusijos dėl narkotikų politikos neišvengiamai balansuoja tarp asmeninės laisvės ir visuomenės gerovės. Norint pasiekti tinkamą pusiausvyrą, reikia gerai suprasti įvairius požiūrius.
IŠVADOS: Narkotikų dekriminalizavimas ir legalizavimas
Atrodytų, kad man, žmogui aktyviai pasisakančiam už blaivybę, narkotikų dekriminalizavimas ir legalizavimas turėtų būti ypač skaudi tema, prieš kurią turėčiau aršiai pasisakyti. Visai kaip Kunigas Sigitas. Tačiau, kuo daugiau aš jums rašau, tuo man labiau tampa aišku, kad dekriminalizavimas tai žmogiškumo sinonimas.
Joks žmogus netampa priklausomu vien nuo sąlyčio su narkotinėmis medžiagomis. Priklausomybėje slepiasi visa eilė dedamųjų dalių, iš kurių viena yra siaubingo skausmo žmogaus viduje egzistavimas.
Trijų vaikų mamą Liną, priklausomą nuo heroino, tėvas žagino nuo 4 metų. Arba Feliksą tėvas talžė, kaip obuolį nuo pirmos dienos, kai tik jis gimė. O mažoji Sofija buvo nuolat uždaroma į seną šaldytuvą, kad neišeitų, kol motina išėjusi pas kaimyną gerdavo.
Suktinė prieš miegą tokiam žmogui padeda neregėti smurtautojo sapnuose vėl ir vėl… Net mirtina heroino dozė, kai kam, gali būti vienintelė galimybė užbaigti plika akimi nematomą kančią.
Mūsų visuomenė neturi nieko, ką galėtų pasiūlyti tokiems žmonėms: nei atjautos, nei supratimo, nei noro juos palaikyti. Mes šaltu veidu jiems pasakome: tu kriminalinis nusikaltėlis. Mes jų neklausiame: “Kas tau atsitiko?”.
Dekriminalizuodami narkotines medžiagas, mes visuotinai priimtume tuos gyvenimo suluošintus vaikus. Suteiktumėm galimybę būti arčiau mūsų, jie jaustųsi saugesni tyliai nešdamiesi suktinę namo po darbo, jie dažniau kreiptųsi į medikus su pagalbos prašymu, nes žinotų, kad jie nebėra laikomi nusikaltėliais ir jiems niekas baisaus negresia. Jie galėtų civilizuotai pasislėpti nuo savo skausmo. Galų gale jie galėtų mirti ligoninėje, o ne šiukšlyne.
Dekriminalizavimas nereiškia jokios laisvos prekybos narkotikais.
Dekriminalizavimas reikštų tai, kad nelegalius narkotikus vartojantys žmonės mums taptų labiau žmonėmis.
Kunigui Sigitui irgi linkiu būti labiau žmogumi.