Menopauzė yra reikšmingas moters gyvenimo etapas, žymintis jos reprodukcinio amžiaus pabaigą. Paprastai tai įvyksta 40-ųjų pabaigoje – 50-ųjų pradžioje ir sukelia daugybę hormoninių pokyčių, kurie gali sukelti įvairius fizinius ir emocinius simptomus. Nors menopauzė yra natūralus biologinis procesas, jos poveikį gali sustiprinti arba paveikti išoriniai veiksniai, vienas iš kurių yra alkoholio vartojimas. Šiame straipsnyje aiškinsiuosi, kaip moters organizme sąveikauja menopauzė ir alkoholis. Apžvelgsiu galimas rizikas, esmines aplinkybes ir kaip sau padėti pasijausti geriau.
Menopauzė suprantama kaip menstruacijų pasibaigimas visam laikui. Taip atsitinka visų pirma dėl sumažėjusio reprodukcinių hormonų, tokių kaip estrogenas ir progesteronas, gamybos. Šis perėjimas paprastai vyksta per kelerius metus ir yra padalintas į tris etapus: perimenopauzę, menopauzę ir postmenopauzę.
Kaip kartu sąveikauja menopauzė ir alkoholis:
- Prasidėjus menopauzei, gali imti atrodyti, kad per vieną naktį, labai staiga, tapai alergiška savo mėgstamam vynui ar sidrui. Daugeliui moterų menopauzė išties sutampa su sumažėjusia tolerancija alkoholiui. Taip yra todėl, kad mūsų organizmas su amžiumi yra mažiau pajėgus išlaikyti skysčius organizme, dėl šios priežasties, organizmas sunkiau praskiedžia alkoholį.
- Tuo pačiu metu mūsų kepenyse mažėja dehidrogenazės fermentų kiekis – šie fermentai yra atsakingi už alkoholio skaidymą ir metabolizmą. Dėl to mes tampame daug jautresnės jo poveikiui. Štai kodėl mūsų pagirios gali būti daug sunkesnės menopauzės metu, o vakare išgėrus mažą stiklinę gali pasijusti taip, lyg būtumei puotavusi iki paryčių.
- Karščio bangos. Prastas miegas. Išmušęs raudonis. Papildomas svoris. Kartais menopauzė gali atrodyti, kaip Amerikietiški kalneliai, kuriais visai nesinori važinėtis. Pasak ekspertų alkoholis gali smarkiai paaštrinti šiuos menopauzės simptomus ir dar blogiau – menopauzės ir alkoholio derinys gali būti osteoporozės ir kai kurių širdies ligų priežastis.
- Alkoholis taip pat gali labai smarkiai paveikti tavo nuotaiką, sustiprinti kai kuriuos psichologinius ir emocinius menopauzės simptomus, tokius kaip nerimas ir jautrumas. Perimenopauzės metu moterys yra ypač linkusios į depresiją, ypač jei jos jau buvo ją išgyvenusios. Taip yra todėl, kad sumažėjęs estrogenų kiekis sumažina serotonino kiekį ir paveikia malonumo receptorius smegenyse. Kaip žinome, alkoholis taip pat slopina centrinę nervų sistemą ir yra pats stipriausias depresantas pasaulyje, o tai reiškia, kad jei dėl hormoninių pokyčių jau jautiesi prastai, gėrimas viską tik pablogins.
- Daugelis moterų menopauzės metu kovoja su svorio padidėjimu. Alkoholis yra labai kaloringas ir turintis mažai maistinės vertės, todėl lengva suvartoti kalorijų perteklių to nepastebint. Tai gali prisidėti prie svorio padidėjimo, o moterims šiuo laikotarpiu gali būti sunkiau kontroliuoti savo svorį.
Jei tai skamba pažįstamai, galbūt atėjo laikas persvarstyti savo gėrimo įpročius?
Žinoma, aš labai norėčiau pasakyti, kad geriausia alkoholio atsisakyti apskritai, tačiau esu realistė ir nepasirušusias tokiems žingsniams, galiu pradžiuginti, kad vis tik yra ką galite daryti, norint sušvelninti nemalonius pojūčius:
- Reiktų rinktis kuo grynesnius gėrimus. Dauguma moterų pastebi, kad nuo vyno ima mušti karščio bangos. Vyno sudėtyje yra tiramino, histamino ir sulfitų, kurie, kaip manoma, ir sukelia kaitimą.
- Gerk daug vandens. Taurė vyno turi būti kompensuota taure vandens. Gausus savęs drėkinimas vandeniu tikrai turės teigiamos reikšmės pagirioms. Niekada negerk tuščiu skrandžiu.
- Išbandyk nealkoholinius gėrimus – tai nuostabi alternatyva. Dabar parduotuvių lentynose yra didžiulis pasirinkimas tikrai puikių produktų, tad jaustis už borto nebeįmanoma.
Apibendrinant
Moterims, išgyvenančioms menopauzę, labai svarbu atkreipti dėmesį į savo alkoholio vartojimą ir jo poveikį jų fizinei ir emocinei gerovei. Tai puiki proga įvertinti savo gyvenimo būdą ir įpročius, bei įnešti į kasdienybę šiek tiek naujovių. Šiek tiek sveikiau maitinkis, šiek tiek mažiau išgerk ir šiek tiek daugiau fiziškai pajudėk. Na, o jeigu pokyčių visiškai nesinori – tada belieka susitaikyti su pasekmėmis, menopauzė nėra amžinai trunkantis procesas.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai, išvaizdai ir gyvenimui gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.