Nuolat naršant man vis užkliūva akys už straipsnių, kurie nuolatos akcentuoja, jog per COVID pandemiją ženkliai išaugo alkoholio suvartojimas ir net jai pasibaigus, daugelis vartojančių nebesugrįžo į priešpandeminį vartojimą. Jeigu tu esi vienas iš tų žmonių, mėnesis be alkoholio gali būti puiki proga padaryti pauzę ir prisiminti, kokius privalumus turi negėrimas.
Milijonai, o gal ir net ir milijardai žmonių, kasmet išbando Dry January, Sober October ir net Dry July. Tai tokie mėnesiai, kuomet dalyviai, visi kartu, mėnesį per metus, nevartoja alkoholio. Jie tai daro dėl pačių įvairiausių priežasčių: kažkas nori naujus metus pradėti nuo švaraus puslapio, kažkas nori numesti svorio, dar kažkas sutaupyti pinigų ar pasirūpinti savo sveikata.
Tam, kad pajusti negėrimo naudą, nereikia jokių drakoniškų planų ar tikslų.
Viso labo tik Mėnesis be alkoholio gali būti akis atverianti, transformuojanti ir daug privalumų turinti kelionė, kurią KIEKVIENAS, geriantis daug ar mažai, privalo keliauti kasmet. Vėl ir vėl.
Kokius privalumus tau gali pasiūlyti mėnesis be alkoholio
Jei atvirai, privalumų kiekis yra begalinis. Anądien netgi galvojau parašyti tinklaraščio įrašą pavadinimu “100 priežasčių mesti gerti”. Tai yra visi tie dalykai, dėl kurių verta išbandyti blaivybę net ir protarpiais. Pagrindiniai dalykai, kurie bus patys akivaizdžiausi, tai:
- Nepalyginamai energingesni rytai.
- Kokybiškesnis miegas. Tu imsi miegoti visą naktį.
- Geresnė nuotaika ir stabilesnė emocinė būsena. Tu žymiai geriau suvaldysi stresines situacijas, jausi mažiau nerimo. Dėl depresijos nepažadu, nes depresyvi savijauta yra normali būsena nutraukus vartoti alkoholį. Ir ji nepraeina per kelias dienas. Tam reikia net viso mėnesio.
- Daugiau įkvėpimo kasdienybėje, darbe ir santykyje su savimi.
- Pagerėjusi fizinė savijauta.
- Gražesnė išvaizda. Alkoholis daro katastrofišką žalą mūsų išvaizdai. Patikėk manim, tu gali būti gražuolė ar gražuolis vien jau negerdamas.
- Pilnesnė piniginė. Alkoholis ir su jo vartojimu susijusios išlaidos yra ženklios!
- Geresni santykiai su aplinkiniais.
O svarbiausia yra tai, kad tu galėsi žiūrėti į veidrodį pilnai atmerktomis akimis ir didžiuotis tuo, ką ten matai.
Patarimai, kaip nepaslysti bandant mėnesį negerti
Nors daugumai žmonių mėnesis be alkoholio yra tikrai įveikiamas laiko tarpas, kai kuriems jis gali prailgti. O jei dar išpuola gimimo diena ar ilgai planuota išvyka prie jūros – gali tekti susikauti su savo vidiniu kipšu. Todėl keletas patarimų:
- Pasakyk kam nors. Draugui, mamai, partneriui. Bet kam! Tau reikalinga palaikymo komanda ir tai padės išlikti įsipareigojusiu. Ir ne bet kaip pasakyk, o su pasididžiavimu!
- Venk visko, kas galėtų tau sukelti pagundą. Pašalink iš namų alkoholį, venk vietų ir užsiėmimimų, kurie įprastai tau siejasi su gėrimu.
- Susirask skanų ir malonų alkoholio pakaitalą. Ypač jeigu tau reiks dalyvauti kokiuose nors renginiuose ar susitikimuose.
- Lepink save. Daugumoj atvejų alkoholis tau yra tarsi savęs apdovanojimas. Kai negeri – tau vis dar reikia apdovanojimų!
- Eik mažais žingsneliais. One step at a time– tai labai nuvalkiota frazė, bet ji labai teisinga. Kasdien sau pažadėk negerti tik vieną dieną. T.y. šiandien! Vieną dieną negerti gali bet kas!
- Nepasiduok. Žinok, kad paslysti yra normalu. Svarbiausia nuo veido nusibraukus purvus pakilt ir tęsti kelionę.
kaip gauti didžiausią naudą
Reflektuok. Visą laiką. Refleksija – tai savo minčių, jausmų ir elgsenos analizė. Žodis „reflexio“ kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia „atsigręžti“. Reflektuoti gebantis žmogus tarsi stebi save iš šono ir išanalizavęs situacijas geba daryti išvadas ir keisti mąstymą bei elgseną ateityje.
Kasdien sau mintyse papasakok: kaip tu jautiesi, kaip tu ar tavo aplinkiniai keičiatės. Pajausk savo emocijų ir energijos dinamiką. Kas geriau, kas blogiau. Kas sunku ir kas lengva. Kodėl? Ką reikia tobulinti? Ką reikia pakeisti? Ko atsisakyti?
Žodžiu, mąstyk!
išlik budrus (-i)
Blaivus mėnesis tau gali atverti akis ir tu gali susivokti turintis kur kas didesnių problemų, kurias reikia spręsti. Priklausomai nuo to, kokio sudėtingumo tavo santykiai su alkoholiu, tau gali pasireikšti ir daug nemalonių dalykų, tokių kaip abstinencijos simptomai, nerimas, depresinės nuotaikos, fiziniai skausmai ir šimtai kitų, tik tau būdingų, požymių. Svarbiausia suprasti, kad tai yra laikina ir visų šių simptomų priežastis yra alkoholio vartojimas.
Taip pat, kviečiu tave išlikti budriu ir iššūkio pabaigoje. Tai, kad tu sugebėjai negerti visą mėnesį, visai nereiškia, kad tu “neturi problemų”. 😉 Statistika byloja, kad kai kurie padarę Sausą Sausį turi labai Šlapią Vasarį. Jei taip atsitiks, nepyk už įžūlumą, bet tu tikrai “turi problemų” ir tau jau tikrai metas priimti rimčiausius sprendimus savo gyvenime.
apibendrinant
Mėnesis be alkoholio gali būti įkvepianti ir privalumų kupina kelionė. Tai gali būti puiki galimybė iš naujo įvertinti savo alkoholio vartojimo įpročius, iš šalies pamatyti tai, ko įprastai nepastebėjai, net jei tai bus tik nepatogaus savo lovos čiužinio pajautimas.
Viskas prie ko aš lenkiu – beveik nėra įmanoma, kad gailėtumeisi jog mėnesį praleidai blaiviai. Tai yra win win situacija ir kažką prarasti tiesiog neįmanoma.
Jei tu vis dar svarstai ar verta, aš tau sakau – VERTA. Jau vakar ir užvakar buvo verta. Ir tau visai nebūtina daryti mano 30 dienų be alkoholio iššūkio. Tu pilnai gali imti ir mėnesį negerti vienas pats su savimi!