Priklausomybė yra sudėtinga ir daugialypė problema, kuri gali pasireikšti įvairiomis formomis ir paveikti visų visuomenės sluoksnių atstovus. Nors dažniausiai kalbama apie priklausomybę nuo psichoaktyviųjų medžiagų, pavyzdžiui, alkoholio ir narkotikų, egzistuoja ir elgesio priklausomybės, kurios gali turėti tokį pat pražūtingą poveikį jų turintiems asmenims ir jų artimiesiems. Šiame tinklaraščio įraše nagrinėsiu įvairių rūšių priklausomybių panašumus ir skirtumus. Kadangi mano visi įrašai ir taip yra labiau apie psichoaktyvių medžiagų priklausomybes, šiandien truputį daugiau skirsiu dėmesio nuotaiką stimuliuojančioms veikloms.
Priklausomybės supratimas
Priklausomybė iš esmės pasižymi kompulsyviu poreikiu užsiimti tam tikru elgesiu arba vartoti tam tikrą medžiagą, nepaisant neigiamų pasekmių. Tokį elgesį dažnai lemia genetinių, aplinkos ir psichologinių veiksnių derinys.
Elgesio priklausomybės gali būti:
- Lošimai
- Pornografija, masturbacija, seksas
- Informacinės technologijos: internetas, socialiniai tinklai, kompiuteriniai žaidimai
- Apsipirkinėjimas
- Persidirbimas
- Valgymo sutrikimai
- Sportavimas
- Plastinė chirurgija
Šios priklausomybės pasižymi kompulsyviu noru užsiimti rutina, kuri teikia komfortą ar malonius jausmus.
Tuo tarpu Pasaulinė sveikatos organizacija itin akcentuoja interneto priklausomybių problematiką ir, sudarydama 11-ąją Tarptautinę ligų klasifikaciją išplėtė Impulsų kontrolės sutrikimų kategoriją įtraukdama į ją Interneto žaidimų sutrikimą, Interneto lošimų sutrikimą ir Kompulsyvaus seksualinio elgesio sutrikimą. Ekspertams nepakako duomenų į klasifikatorių
įtraukti probleminio interneto naudojimo ir kompulsyvaus apsipirkinėjimo internetu.
Priklausomybių panašumai
Nepaisant priklausomybių įvairovės, yra keletas jas vienijančių bendrų bruožų. Vienas iš tokių panašumų yra priklausomybę sukeliantys neurobiologiniai mechanizmai. Nesvarbu, ar tai būtų piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, ar kompulsyvus lošimas, priklausomybę sukeliantis elgesys skatina dopamino išsiskyrimą smegenų atlygio sistemoje, sustiprina žalingą elgesį ir sukelia potraukį bei priklausomybę.
Nuo bet kokios rūšies priklausomybės kenčiantys asmenys pasižymi tuo, kad negali kontroliuoti savo elgesio, net jeigu ir labai nori. Taip pat pasižymi tuo, kad neigia, jog dėl savo elgesio ar medžiagos vartojimo patiria kokių nors sunkumų.
Abejos priklausomybės dažnai pasireiškia kartu su kitais psichikos sveikatos sutrikimais, pavyzdžiui, depresija, nerimu ar trauma. Šis gretutinių ligų paplitimas apsunkina gydymą ir pabrėžia holistinio požiūrio, kuriuo sprendžiamos ir priklausomybės, ir pagrindinės psichologinės problemos, poreikį.
Svarbu paminėti, kad bandant atsisakyti nuotaiką stimuliuojančių veiklų taip pat gali pasireikšti abstinencijos simptomai.
Priklausomybių skirtumai
Bene akivaizdžiausias skirtumas tarp priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų ir elgesio priklausomybės yra tas, kad priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų sutrikimų turintieji yra priklausomi nuo fizinių medžiagų, tokių kaip narkotikai ar alkoholis. Ir atvirkščiai, priklausomi nuo elgsenos asmenys, norėdami gauti pasitenkinimą, remiasi veiksmais ar elgesiu. Kadangi daugelis impulsinių sutrikimų fiziškai taip stipriai neveikia organizmo, kaip psichoaktyvios medžiagos, juos galima palyginti lengvai paslėpti. Artimieji gali nesuprasti, kad yra problema, kol priklausomybė nesukelia didelių problemų santykiuose, karjeroje ar finansuose.
Piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis yra labai smarkiai stigmatizuojamas visuomenėje, o elgesio priklausomybės, pavyzdžiui, priklausomybė nuo interneto ar sekso, gali būti mažiau suprantamos ar pripažįstamos visuomenėje, todėl apie jas pranešama nepakankamai ir atsiranda kliūčių susirandant pagalbos.
Gydymas ir reabilitacija
Kiekvieno žmogaus sveikimo kelias yra skirtingas, todėl gydymas, kuris gali apimti farmakologinį gydymą, psichoterapiją, paramos grupes ir kitus metodus. Čia taip pat galioja taisyklė, kad nėra visiems tinkamo gydymo ir jis turi būti parinktas pagal kiekvieną unikalų priklausomybės atvejį.
Kompulsyvus valgytojas negali visiškai išvengti maisto, o kompulsyvus pirkėjas negali išvengti būtiniausių prekių pirkimo. Asmuo, turintis priklausomybę nuo fizinio krūvio, turi palaikyti priimtiną fizinio aktyvumo lygį. Norint daryti pažangą sveikstant ir sumažinti atkryčio riziką, reikia laikytis sveiko saikingumo ir teigiamų gyvenimo būdo pokyčių.
Išvados
Apibendrinant galima teigti, kad priklausomybė yra sudėtingas reiškinys, galintis pasireikšti įvairiomis formomis, kurių kiekviena turi savų iššūkių ir pasekmių.
Priklausomybė nuo elgesio yra šiek tiek labiau tabu nei priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų, nes kai kurie abejoja, ar ji iš tikrųjų gali būti laikoma priklausomybe. Galbūt taip yra todėl, kad kultūriniu požiūriu, priklausomybė nuo ko nors yra sinonimas meilei ar malonumui, t.y. mes galime galvoti kad labai mėgstame seksą arba dieviname apsipirkimus. Ji taip pat gali būti nepakankamai vertinama, nes nėra jokio cheminio ar fizinio potraukio. Arba netgi tai, kad alkoholio ar benzodiazepinų abstinencija gali būti mirtina. Tačiau faktas tas, kad elgesio priklausomybė gali turėti panašų poveikį smegenims kaip ir priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų, todėl į ją reikia žiūrėti lygiai taip pat rimtai.
Greito pasitenkinimo amžiuje, nuotaiką stimuliuojančios priklausomybės siūlo greitą sprendimą emociniam diskomfortui užglaistyti. Tačiau viskas ko pasiekiame, tai kad sugriauname natūralius, mumyse slypinčius, savireguliacijos mechanizmus tam pačiam diskomfortui suvaldyti.