Pernai skaičiau labai daug, todėl šis įrašas bus tikras iššūkis. Tiesa, į mano sąrašą papuolė ne tik knygos apie priklausomybę nuo alkoholio, bet ir nuo įrenginių, soc. tinklų, naršymo, sekso ir net nuo kitų žmonių. Apie alkoholį skaityti jau nebėra labai įdomu, nes jau kurį laiką, perskaičiusi naują veikalą nesijaučiu sužinojusi ką nors naujo. Kaip ir iki šiol, aš vis dar viską skaitau anglų kalba, nes į lietuvių kalbą tokių stipresnių knygų nėra išversta, tačiau pasistengsiu išskirti bent keletą. Užpernykštį knygų sąrašą gali rasti ČIA.
Pradėsiu nuo lietuviškų knygų. Tiesa, knygos nėra surūšiuotos nuo “labiausiai patikusios iki mažiausiai”. Jos sudėtos visiškai atsitiktine tvarka.
Dopaminas: troškimo molekulė, Daniel Z. Lieberman ir Michael E. Long
Tai knyga, kurioje nagrinėjama, kaip neuromediatorius dopaminas veikia žmogaus elgesį, motyvaciją ir emocijas. Knyga paaiškina, kodėl dopaminas skatina mus ieškoti naujovių, siekti tikslų ir malonumo, tačiau dažnai palieka mus nepatenkintus, pasiekus tai, ko trokštame. Pasitelkę įdomias istorijas ir mokslines įžvalgas, autoriai atskleidžia, kaip dopaminas formuoja santykius, kūrybiškumą, priklausomybes, ambicijas bei laimę ir pasiūlo naują požiūrį į pasitenkinimo siekimą šiuolaikiniame pasaulyje.
Nepraraskime savo vaikų: kodėl ryšys su vaiku toks svarbus ir kokie pavojai jam gresia, Gabor mate ir Gordon Neufeld
Negaliu tiksliai pasakyti, kaip ši knyga papuolė į mano rankas, tačiau ji paliko tikrai labai didelį įspūdį. Ją PRIVALO perskaityti kiekvienas tėvas, mama ar pedagogas. Ši knyga labai skiriasi nuo kitų, nes ji nėra apie tai, kaip mes turime formuoti savo vaikus. Ji yra apie tai, kaip mes, tėvai, turime keistis patys, jog mūsų vaikai užaugtų gerais žmonėmis ir būtų tokiais vaikais, apie kuriuos mes visi svajojame.
Kaip ši knyga susijusi su priklausomybėmis? Na, autoriai mano, kad dauguma priklausomybių kyla iš netinkamo santykio tarp tėvų ir vaikų, t.y. ryšio tarp jų nebuvimo. Todėl ši knyga leis pažvelgti ne tik į santykius su savo vaikais, tačiau ir į savo paties santykius su savo tėvais.
Kaifuotoja, Tiffany Jenkins
Tai dar viena labai įtraukianti knyga. Ją surijau akimirksniu ir buvo dešimtys kartų, kuomet mintyse sau sakiau: OMG.
Tai memuarai, kuriuos tikrai gali skaityti, kaip romaną. Ji puikiai parašyta, nepagražinta ir vietomis netgi sukrečianti. Autorė pasakoja atvirą ir jaudinančią istoriją apie tai, kaip priklausomybė nuo narkotikų pakeitė jos gyvenimą – viską nuo sėkmės iki kalėjimo. Su humoru ir atvirumu Jenkins dalijasi savo kova bei įkvepiančia sveikimo kelione ir nauja gyvenimo pradžia, kuri vietomis atrodė nepasiekiama.
Push Off from Here: Nine Essential Truths to Get You Through Sobriety, Laura McKowen
Tai jau yra labiau savipagalbos knyga. Remdamasi savo patirtimi kovoje su priklausomybe ir sveikimu, McKowen pateikia devynias paprastas, tačiau giliai prasmingas tiesas, kurios tampa pagrindu prasmingam ir blaiviam gyvenimui. Tiesos, tokios kaip Tai ne tavo kaltė, bet tai tavo atsakomybė ir Tu nesi vienas, yra tiek praktiškos, tiek apmąstymus skatinančios, suteikiančios skaitytojams įrankių drąsiai ir sąžiningai susidoroti su sunkumais.
Autorė, pasitelkusi asmenines istorijas, veiksmingus patarimus ir šiek tiek humoro, švelniai nagrinėja baimes, gėdą ir abejones, kurios dažnai lydi sveikimą. Ji skatina skaitytojus prisijaukinti savo žmogiškumą, iš naujo apibrėžti santykius su alkoholiu ir atrasti jėgų kurti gyvenimą, kupiną autentiškumo ir džiaugsmo.
How to Eat to Change How You Drink: Heal Your Gut, Mend Your Mind, and Improve Nutrition to Change Your Relationship with Alcohol, Brooke Scheller
Šią knygą pernai minėjau ne vieną kartą. Ji yra ypatinga tuo, kad ji yra orientuota į praktinius dalykus: kaip pakeisti savo mitybos racioną, kad tau taptų lengviau atsisakyti alkoholio. Kitaip tariant – jei tau nepavyksta susitvarkyti savo minčių, susitvarkyk mitybą ir pusę darbo jau būsi atlikęs.
Remdamasi mokslinėmis įžvalgomis ir praktiškais patarimais, Scheller tyrinėja, kaip mūsų mityba tiesiogiai veikia potraukį, emocinę būseną ir sveikimo procesą. Knygoje pateikiamas holistinis požiūris į priklausomybės įveikimą, pradedant nuo žarnyno sveikatos ir mitybos balanso atkūrimo.
Autorė siūlo veiksmingas strategijas, kaip pataisyti alkoholio sukeltą žalą organizmui ir smegenims – nuo žarnyno mikrofloros atstatymo iki cukraus kiekio kraujyje stabilizavimo, uždegimų mažinimo ir t.t.
Beyond Addiction: How Science and Kindness Help People Change Paperback, Jeffrey Foote, Carrie Wilkens, Nicole Kosanke, Stephanie Higgs
Kaip ir visos mano skaitomos knygos, ši siūlo visiškai kitokį požiūrį į priklausomybę, priklausomų asmenų ir jų šeimos narių santykius. Būtent ši knyga tapo raktu į tvarius mano pačios santykius su vis dar geriančiu vyru.
Knygos autoriai, pateikia praktiškus patarimus šeimos nariams ir draugams, kaip palaikyti artimuosius nesmerkiančiu ir konstruktyviu būdu, skatinant realius pokyčius. Knyga įgalina skaitytojus nustatyti ribas, efektyviai bendrauti su artimuoju ir skatinti ilgalaikį sveikimą. Taip pat nagrinėjamas emocinis poveikis, kurį priklausomybė daro artimiesiems ir siūlomi būdai, kaip valdyti stresą ir rūpintis savo gerove.
Nesvarbu, ar tu susiduri su artimo žmogaus priklausomybe, ar ieškai įžvalgų apie elgesio pokyčius, ši knyga pateikia gaivų, mokslu pagrįstą požiūrį apie transformuojančią gerumo galią. Tai svarbus šaltinis kiekvienam, kuris siekia kurti sveikesnius, labiau atjauta grįstus santykius ir palaikyti priklausomybės keliu pasukusį žmogų.
Kick the Drink…Easily!, Jason Vale
Ši knyga patiko dėl savo paprasto ir motyvuojančio stiliaus. Autorius griauna mitus apie alkoholį ir atskleidžia psichologines manipuliacijas, kurios verčia žmones toliau gerti. Vietoje valios pastangų ar savęs ribojimo, knygoje siūlomas naujas požiūris, padedantis pakeisti skaitytojo mąstymą apie alkoholį.
Pasitelkdamas logiką, humorą ir įkvepiančias įžvalgas, J. Vale padeda skaitytojams suprasti jų santykio su alkoholiu esmę ir žingsnis po žingsnio aprašo metodą, kaip lengvai atsisakyti šio įpročio. Jis meta iššūkį visuomenės normoms, susijusioms su alkoholio vartojimu, ir parodo, kaip gyvenimas be alkoholio gali būti labiau džiuginantis, prasmingas ir laisvas.
The Sober Girl Society Handbook: An Empowering Guide to Living Hangover Free, Millie Gooch
Ši knyga yra skirta moterims, gal būt netgi sakyčiau – jaunesnėms. Tai labai praktiškas vadovas, kuriame yra dešimtys tikrai labai gerų patarimų kaip tvarkytis su socialinėmis situacijomis, įveikti aplinkos spaudimą ir atrasti džiaugsmą bei prasmę be alkoholio.
Gooch taip pat nagrinėja blaivybės naudą psichinei, emocinei ir fizinei sveikatai, kartu pasiūlo įrankius asmeniniam tobulėjimui ir rūpinimuisi savimi.
Man labai patiko paprastas, žemiškas Millie rašymo stilius.
The Myth of Normal: Trauma, Illness & Healing in a Toxic Culture, Gabor Maté ir Daniel Maté
Dar vienas Gabor Mate šedevras. Knygoje nagrinėjama, kaip vaikystės traumos, stresas ir visuomenės spaudimas prisideda prie lėtinių ligų, priklausomybių ir psichikos sveikatos problemų. Maté pabrėžia, kad šios būklės nėra asmeninės nesėkmės, o natūralūs atsakas į nesveiką aplinką. Pasitelkdamas empatiškas įžvalgas ir realius pavyzdžius, jis atskleidžia, kaip emocijų slopinimas, visuomenės atskirtis ir kultūriniai lūkesčiai griauna mūsų sveikatą.
„Normalumo mitas“ siūlo skaitytojams įrankius gydymui ir asmeninei transformacijai, skatina giliau suprasti vidinio skausmo priežastis, o ne vien tik gydyti simptomus. Suderinus mokslą, pasakojimus ir praktinius patarimus, šis kūrinys atveria akis ir įkvepia, nukreipdamas į gilesnį savęs pažinimą, sveikimą ir sveikesnius santykius su savimi bei aplinkiniu pasauliu.
Recovery Dharma: How to Use Buddhist Practices and Principles to Heal the Suffering of Addiction
Šia knyga man nepaliko didelio įspūdžio, tačiau jos Amazon įvertinimas yra labai geras. Dalinuosi, nes kiekviena knyga turi savo skaitytoją, tad gal ši irgi tau lips.
Remdamasi dėmesingumu, meditacija ir Keturiomis tauriomis tiesomis, ši knyga siūlo holistinį būdą protui, kūnui ir sielai išgydyti.
Skirtingai nei tradicinės sveikimo programos, ši knyga remiasi budistiniais principais, padedančiais žmonėms suprasti jų kančių ir priklausomybės šaknis. Taikant tokias praktikas kaip meditacija, savianalizė ir doras gyvenimo būdas, skaitytojai vedami savęs pažinimo, atjautos ir vidinės ramybės link. Knygoje akcentuojama asmeninės galios svarba, kuri skatina žmones prisiimti atsakomybę už savo sveikimo kelionę.
IŠVADOS
Knygos apie priklausomybę ir toliau pildysis mano kindle skaityklėje, tiesa, jau žymiai mažiau apie priklausomybę nuo alkoholio. Nors ši tema man dar tikrai neišsisėmė, tačiau ir be alkoholio vartojimo turiu įdingo elgesio požymių. Visi turim. Dabar man labiau rūpi, ar aš galėčiau išgyventi be mobiliojo telefono.
Neriam į 2025 uosius su nauju įkvėpimu keistis, augti, pažinti ir tobulėti.
# knygos apie priklausomybę # knygos apie priklausomybę # knygos apie priklausomybę