“Anoreksija ir priklausomybė panašios, kaip seserys dvynės.” – Mark Lewis, The Biology of Desire.
Iš pažiūros priklausomybė ir valgymo sutrikimai tikrai neturi daug bendro: Valgymo sutrikimų šaknys kyla iš maisto ar savo išvaizdos suvokimo, o priklausomybė suvokiama, kaip kompulsyvus tam tikrų medžiagų vartojimas. Taip pat valgymo sutrikimus siejame su perdėta kontrole, o priklausomybes atvirkščiai – tos kontrolės praradimu. Tačiau emociniai, psichologiniai ir net biologiniai bruožai tarp valgymo sutrikimų ir priklausomybės atskleidžia stulbinančius panašumus.
Tai ne tik nesveiki įpročiai – tai būklės, turinčios bendras silpnąsias vietas: kontrolės sunkumai, įveikimo strategijos ir savo tapatybės apibrėžimas.
Ar valgymo sutrikimai yra priklausomybė?
Anoreksija nėra priskiriama prie priklausomybių tradicine prasme, tačiau ji turi į priklausomybę panašių bruožų. Ekspertai paprastai ją priskiria valgymo, o ne psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimams. Kai kurie mokslininkai teigia, kad anoreksija galėtų būti laikoma „elgesio priklausomybe“, panašia į priklausomybę nuo azartinių lošimų, tačiau medicinos ir psichologijos srityse dėl to vis dar diskutuojama.
Kompulsyvus elgesys ir kontrolės praradimas
Tiek anoreksijai, tiek priklausomybei būdingas kompulsyvus elgesys ir kontrolės praradimas. Anoreksija sergantys asmenys nepaliaujamai badauja ir pernelyg daug sportuoja, nes jaučia didžiulę svorio priaugimo baimę. Panašiai ir su priklausomybe kovojantys asmenys atsiduria medžiagų vartojimo cikle, dažnai jausdamiesi bejėgiai iš jo išsivaduoti.
Žurnale „Frontiers in Psychology“ paskelbtame tyrime pabrėžiama, kad anoreksija sergantiems žmonėms dažnai sutrinka jų elgesio kontrolė, o stiprėjanti prievarta atspindi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimų modelį.
Tyrime nustatyta, kad kompulsyvumas, sutrikusi kontrolė, stiprėjantis žalingas elgesys ir emociniai dirgikliai yra pagrindiniai abiejų sutrikimų komponentai.
Apsėdimas
Nuvertinti negalima ir abiejų sutrikimų obsesinio pobūdžio. Sergančiųjų anoreksija mintys apie maistą, kūno įvaizdį ir svorį tampa visa apimančiomis, dažnai diktuojančiomis kasdienę rutiną ir socialinius santykius. Priklausomybės atveju pasirinktos medžiagos užvaldo žmogaus mintis, daro įtaką sprendimams ir elgesiui, kad būtų galima gauti kitą dozę arba kaip suplanuoti sekančius vartojimo ritualus.
Dr. Carolyn C. Ross, valgymo sutrikimų ir priklausomybių ekspertė, pažymi, kad abi šios būklės susijusios su „įkyriu rūpesčiu, potraukiu ir ritualais, susijusiais su priklausomybę sukeliančiu elgesiu“. Šis nepaliaujamas įsitraukimas į žalingą elgesį įtvirtina sutrikimą, todėl pasveikimas tampa didžiuliu iššūkiu.
Pakitusi smegenų biochemija ir atlygio keliai
Neuromoksliniai tyrimai atskleidė, kad tiek anoreksija, tiek priklausomybė yra susijusi su smegenų chemijos pokyčiais, ypač atlygio grandinėse. Priklausomybės atveju medžiagos užgrobia smegenų atlygio sistemą, todėl sustiprėja kompulsyvus narkotinių medžiagų siekimas.
Panašiai ir anoreksijos metu ribojamas valgymas ir svorio metimas gali suaktyvinti atlygio centrus, sustiprindamas žalingą elgesį.
Žurnale „Current Drug Abuse Reviews“ paskelbtame tyrime teigiama, kad nepaliaujamas badavimas sergant anoreksija yra panašus į priklausomybės sutrikimų bruožus, o tai rodo, kad egzistuoja bendri neurobiologiniai mechanizmai. Ši įžvalga pabrėžia, kad labai svarbu, taikant abiejų būklių gydymo metodus, atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius neurologinius kelius.
Ar esi girdėjus apie “drunkorexia”?
Drunkoreksija – tai nemedicininis terminas, apibūdinantis maisto ribojimą, per didelį fizinį krūvį arba net badavimą, siekiant „kompensuoti“ alkoholio vartojimą. Dažniausiai taip elgiasi jauni suaugusieji, ypač studentai ir tokį elgesį lemia keletas motyvų, pvz.:
- Alkoholis turi tuščių kalorijų, todėl žmogus gali nuspręsti praleisti valgį, kad sutaupytų kalorijų rezervą gėrimui.
- Geriant tuščiu skrandžiu alkoholis greičiau pasisavinamas ir sustiprėja jo poveikis.
- Vakarėlių kultūra ir liekno kūno kultas.
- Daugelis žmonių, kurie griebiasi alkoholio, yra nepatenkinti savo kūnu ir kartu turi netinkamus valgymo įpročius.
Kokios drunkoreksijos rizikos?
- Geriant tuščiu skrandžiu greičiau apsinuodijama: gali padidėti apsvaigimo, apsinuodijimo alkoholiu ir pavojingo elgesio tikimybė.
- Maisto ribojimas užkerta kelią gauti mums reikalingų maistinių medžiagų, silpnina imuninę sistemą ir didina ilgalaikių sveikatos sutrikimų riziką.
- Drunkoreksija sujungia ir valgymo sutrikimų, ir piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis elementus, todėl asmenys tampa labiau pažeidžiami dėl priklausomybės nuo alkoholio ar sunkių valgymo sutrikimų.
- Tinkamos mitybos stoka ir per didelis alkoholio vartojimas gali pakenkti kognityvinėms funkcijoms, atminčiai ir gebėjimui priimti sprendimus.
Daugelis ekspertų priskiria drunkoreksiją platesniam sutrikusio valgymo ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimų spektrui. Ji atspindi kompulsyvų, žalingą elgesį, pastebimą ir priklausomybės, ir valgymo sutrikimų atvejais, todėl pasveikti yra sudėtingiau. Iš esmės, tai gretutiniai psichikos sveikatos sutrikimai, “double trouble”.
Kuo anoreksija skiriasi nuo priklausomybės
Motyvai: Anoreksija sergančius asmenis dažnai skatina troškimas kontroliuoti savo kūną ir didelė baimė priaugti svorio. Priešingai, priklausomybe sergantys asmenys paprastai siekia euforizuojančio arba slopinančio medžiagų poveikio.
Priklausomybė paprastai susijusi su išorinėmis medžiagomis, kurios keičia smegenų cheminį balansą, o anoreksija yra susijusi su elgesiu, susijusiu su maisto suvartojimu ir kūno įvaizdžiu, tačiau be išorinių psichoaktyviųjų medžiagų.
Visuomenė dažnai stigmatizuoja priklausomybę, laikydama ją moraline yda, o anoreksija gali būti nesuprasta ar net netyčia skatinama dėl kultūriškai teigiamai vertinamo liekno kūno.
Gydant priklausomybę dažnai reikia visiškai susilaikyti nuo priklausomybę sukeliančios medžiagos, o gydant anoreksiją daugiausia dėmesio skiriama sveiko santykio su maistu kūrimui, o ne visiškam jo vengimui.
Kelionė į ilgalikį sveikimą
Suprasdami anoreksijos ir priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų panašumus, galime taikyti veiksmingesnius gydymo metodus. Norint pasveikti nuo abiejų ligų, reikia šalinti pagrindinius psichologinius, biologinius ir socialinius veiksnius, kurie lemia šiuos sutrikimus. Terapija, mitybos reabilitacija, medicininė pagalba ir bendruomenės sveikimo programos, tokios kaip SMART Recovery ir CRAFT priklausomybės ar specializuota valgymo sutrikimų terapija, gali tapti visapusiška sveikimo strategija.
Tiems, kurie susiduria su sunkumais, kreiptis pagalbos į specialistus ir paramos grupes gali būti pirmas žingsnis gijimo link. Kaip pabrėžia blaivybės influencerė Amy Liz Harrison, „sveikimas – tai ne tik medžiagos ar elgesio atsikratymas, bet ir mokymasis gyventi taip, kad būtų skatinama tikra asmeninė gerovė“.