Nežinau kaip pas tave, tačiau alkoholio vartojimas mano šeimoje ir net giminėje visada buvo tradicija, paprotys ar netgi sakyčiau mūsų šeimos įpročių dalis. Aš visada augdama girdėjau frazę:“Po truputį visko reikia” ir ji lydėjo mane visą mano gyvenimą, kaip priminimas, kad truputis alkoholio tikrai nekenkia. Ir kur buvus, kur nebuvus užsienio žiniasklaida ir PSO 2023 metais paskalbė: “Nėra jokio saugaus alkoholio kiekio, kurį galėtų vartoti žmogus.” Taip išeina, kad raudonas vynas nėra naudingas mūsų sveikatai? O alus negerina mūsų savijautos? Ir mano mintyse pasijuto lengviau, nes jau senai buvo laikas kažkam aiškiai rėžti į akis visą tiesą apie alkoholio pramonės kuriamus produktus, kurie neaplenkia nei vieno organo mūsų kūne, daro žalią ir neigiamą įtaką absoliučiai viskam, kas mumyse egzistuoja. Šiandien rašysiu apie tai, apie ką iš tikro žinome ir suprantame mažiausiai. Kokia vis tik yra alkoholio žala smegenims?
Seku tokį smegenų tyrinėtoją, gydytoją Daniel Amen, komentuodamas alkoholio poveikį smegenims jis yra pasakęs:
Aš alkoholio nevartoju, nes man labai patinka mano smegenys.
Tiesa, ta, kad alkoholis naikina mūsų smegenis, kartu naikindamas mūsų potencialą.
Alkoholis mažina mūsų smegenų tūrį
Jei išgeri vos 1-7 alkoholio vienetus (kad aiškiau suprastum, tai butelis raudono vyno yra 10 alkoholio vienetų) per savaitę, tavo smegenys yra mažesnės nei negeriančiųjų. Žmonių, kurie per dieną mėgaujasi dviem ar daugiau alkoholio vienetų, smegenys susitraukia dar labiau.
Leidinys „Scientific Reports“ 2020 m. atliko tyrimą ir nustatė, kad tariamas saikingas alkoholio vartojimas susijęs su mažesniu bendru smegenų tūriu ankstyvajame vidutiniame amžiuje (39-45 m.) tiek vyrams, tiek moterims.
Alkoholis mažina pilkosios smegenų medžiagos tūrį, ypač tokiose vietose kaip prefrontalinė žievė ir hipokampas. Šie regionai yra itin svarbūs priimant sprendimus, formuojant atmintį ir reguliuojant emocijas. Ilgalaikis alkoholio vartojimas lemia smegenų tūrio sumažėjimą, o tai reiškia, kad mūsų smegenys tiesiogine prasme traukiasi. Tai gali pasireikšti atminties praradimu, nuotaikų kaita, impulsyvumu ar net asmenybės pokyčiais.
alkoholis stabdo kraujo tekėjimą į smegenis
Smegenys sveikam smegenų funkcionavimui naudoja 20 % mūsų kūno kraujo srauto. Daug geriančių žmonių smegenų skenavimas rodo sumažėjusią bendrą smegenų kraujotaką.
Kai kraujo lygis yra žemas, tai gali sukelti smegenų miglą, koncentracijos sutrikimus, prastą sprendimų priėmimą, impulsyvumą ir kt. Labai svarbu žinoti, kad maža smegenų kraujotaka smegenų skenavimo metu yra svarbiausias būsimų atminties sutrikimų ir Alzheimerio ligos prognozės rodiklis.
Sukelia hipokampo atrofiją
1-2 taurės vyno per dieną, sukelia hipokampo atrofiją, rodo 2017 m. BMJ (recenzuojamame medicinos žurnale) paskelbtas 30 metų trukmės tyrimas.
Hipokampas yra mokymuisi ir atminčiai svarbi smegenų sritis.
Vidutiniškai geriantys asmenys turėjo tris kartus didesnę riziką. Taip pat nustatyta, kad lengvas alkoholio vartojimas neturi apsauginio poveikio.
Mažina naujų smegenų ląstelių skaičių
Remiantis 2009 m. Neuroscience konferencijoje pristatytais tyrimais su gyvūnais, per didelis alkoholio vartojimas mažina naujų smegenų ląstelių, ypač hipokampe, susidarymą. Tyrimo duomenimis, beždžionių, kurios vartojo alkoholį, susidariusių naujų smegenų ląstelių skaičius sumažėjo 58 %, o naujų smegenų ląstelių išgyvenamumas sumažėjo 63 %.
Dabar reikia aiškiai pasakyti: smegenų ląstelės neatsinaujina. Kartą sunaikintos, jos dingsta visam laikui.
Nors vienas ar du alkoholio vienetai nesunaikins milijonų neuronų per vieną kartą, ilgalaikis alkoholio vartojimas ar dažnas išgėrimas gali tikrai turėti negrįžtamų pasekmių. Ilgalaikis alkoholio vartojimas trikdo smegenų ląstelių tarpusavio bendravimą ir jų funkcijas. Alkoholis sutrikdo neurotransmiterių – cheminių medžiagų, kurios padeda perduoti signalus smegenyse, – pusiausvyrą, o tai gali lemti nuolatinę smegenų ląstelių žūtį.
Didina demencijos riziką
Remiantis žurnalo „Journals of Gerontology“ A serijos tyrimais, vidutiniškai ir gausiai geriantiems alkoholį, palyginti su negeriančiais ir mažai geriančiais asmenimis, demencijos rizika yra 57 % didesnė.
Dažnai manome, kad demencija yra tai, kas nutinka vyresniame amžiuje, tolimas pavojus, kuris mūsų nepalies dabar. Tačiau alkoholis greitina šį procesą. Kai alkoholis naikina smegenų ląsteles, jis paspartina pažinimo funkcijų nykimą, o kai kuriais atvejais net sukelia su alkoholiu susijusią demenciją (žinomą kaip Wernickės-Korsakovo sindromas).
Wernickės-Korsakovo sindromas yra tikrai siaubingas. Jis prasideda nuo sumišimo, koordinacijos problemų ir akių judesių sutrikimų (Wernickės encefalopatija). Be gydymo, jis progresuoja iki rimto atminties praradimo, kai asmuo nebegali formuoti naujų prisiminimų ir tampa visiškai dezorientuotas (Korsakovo sindromas).
Jeigu kada nors matei artimą žmogų, kenčiantį nuo demencijos, žinai, koks skaudus jausmas matyti, kaip jis pamažu praranda savo atmintį, tapatybę ir ryšį su pasauliu. Dabar įsivaizduok, kad tai nutinka tau, būnant 40-ies ar 50-ies metų, kai turėtumėte būti savo gyvenimo viršūnėje. Toks scenarijus nėra toks tolimas tiems, kurie piktnaudžiauja alkoholiu. Vien mintis apie tai, kad gali prarasti savo prisiminimus ir protinį skaidrumą, turėtų būti aiškus signalas – alkoholis nėra vertas tokios rizikos.
išvados
Stabtelėk akimirkai. Pagalvok kokia yra tikroji, nematoma alkoholio žala smegenims. Taip, alkoholis suteikia trumpalaikį atsipalaidavimą ar poilsį nuo gyvenimo stresorių, tačiau kokia to kaina? Kiekvienas gurkšnis gali sunaikinti smegenų ląsteles, paspartinti kognityvinių funkcijų nykimą, paaštrinti nuotaikos sutrikimus, sukelti insultą ar net demenciją.
Alkoholio vartojimo pasekmes lengva ignoruoti, ypač kai žala kaupiasi lėtai. Tačiau kai pasireiškia akivaizdžiai – atminties praradimas, emocinis nestabilumas, kognityvinis nuosmukis – dažnai jau būna per vėlu. Nebepataisoma. Ir tai nutinka gerokai per anksti, negu mums duota.
Tavo smegenys yra svarbiausias organas kūne. Jos valdo viską, ką darai, kaip galvoji ir jautiesi. Todėl jas reikia saugoti visų pirma. Atmink, niekada nevėlu keistis. Mažinant arba visiškai atsisakant alkoholio, ne tik išsaugosi savo smegenų sveikatą, bet ir suteiksi sau geriausią galimybę gyventi laimingą, pilnavertį gyvenimą, be baisių alkoholio vartojimo sukeltų pasekmių.
Išnašos
- American Psychiatric Association. “What Is Alcohol Use Disorder?” Accessed September 2023.
- National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA). “Alcohol and Brain Health.” Accessed September 2023.
- The Lancet Public Health. “Alcohol and Global Health.” Published in 2018.
# alkoholio žala smegenims # alkoholio žala smegenims