Ar žinojai, kad vidutinis girtas vairuotojas iki pirmojo sulaikymo maždaug 80 kartų vairavo išgėręs?! 80 KARTŲ! Vairavimas išgėrus yra labai pavojingas šaltas ginklas, kuris kasmet, visame pasaulyje, nusineša apie 237 000 gyvybių.
Kas dvi minutes, vienas žmogus, sužalojamas eismo įvykyje, kurį sukelia neblaivus vairuotojas.
Prisipažinsiu, esu vieną kartą vairavusi išgėrusi. Senai. Ir tai vienas tų dalykų, dėl kurių vis dar yra labai gėda prieš save. O tu gal būt dabar prunkšteli, nes tai darei jau dešimtis kartų ir tau atrodo visiškai nieko tokio. Ir žinai, mes visi turbūt turim tą vieną pažįstamą, nuo kurio prigėrusio visad reikia slėpti automobilio raktelius, nes jis galvoja, kad įgijo kokių tai vairavimo supergalių, nors realybėje tai tiesiog yra neįmanoma, nes…
Išgėrus sutrinka sprendimų priėmimo ir reakcijos laikas
Alkoholis slopina centrinę nervų sistemą, silpnina kognityvines funkcijas ir lėtina reakcijos laiką. Kai žmogus vartoja alkoholį, jo gebėjimas priimti racionalius sprendimus ir greitai reaguoti į besikeičiančias aplinkybes labai sumažėja. Šis sutrikdymas apima ir pagrindinius motorinius įgūdžius, tokius kaip koordinacija, pusiausvyra ir net regėjimas, todėl vairuoti transporto priemonę apsvaigus nuo alkoholio yra labai pavojinga.
Nelaimingų atsitikimų rizika didėja eksponentiškai, kai suvartojama daugiau alkoholio.
Net ir nedidelis alkoholio kiekis gali pakankamai pabloginti vertinimą ir koordinaciją, kad kiltų pavojus saugiam vairavimui. Labai svarbu suvokti, kad vairavimo išgėrus pasekmės neapsiriboja vien tik asmeniu, sėdinčiu už vairo, bet turi įtakos ir šalia sėdintiems keleiviams, pėstiesiems bei kitiems kelyje esantiems vairuotojams.
Ar žinai kokie yra ribojimai lietuvoje?
Lengvųjų automobilių vairuotojai, turintys daugiau nei 2 metų stažą, laikomi neblaiviais, kai jų iškvėptame ore, seilėse ar kraujyje nustatoma daugiau kaip 0,4 promilių alkoholio. Kitiems vairuotojams taikomi gerokai griežtesni apribojimai:
Kam taikoma 0 promilių alkoholio riba?
- Pradedantiesiems vairuotojams (turintiems mažesnį nei 2 metų vairavimo stažą);
- Taksi automobilių vairuotojams;
- Mopedų vairuotojams;
- Motociklų vairuotojams;
- Triračių vairuotojams;
- Lengvųjų keturračių, paprastų ir galingųjų keturračių vairuotojams;
- Automobilių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 t, vairuotojams;
- Automobilių, kurie turi daugiau kaip 9 sėdimąsias vietas, vairuotojams’
- Automobilių, kuriais vežami pavojingieji kroviniai, vairuotojams.
Teisinė atsakomybė už vairavimą neblaiviam
Už vairavimą išgėrus skiriama piniginė bauda su teisės vairuoti atėmimu arba net baudžiamąja atsakomybe. Taip pat teks išklausyti specialų kursą apie alkoholio žalą ir baigti papildomus vairuotojų mokymo kursus vairavimo mokykloje.
Jei teisė vairuoti atimama metams ir daugiau, reikės perlaikyti vairavimo teorijos bei praktikos egzaminus „Regitroje“.
Jei vairuotojas vairavo kelių transporto priemonę arba mokė praktinio vairavimo būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.
kaip, rytą po išgertuvių, greičiau sulaukti 0,0 rodiklio alkotesteryje?
Alkoholis dehidratuoja organizmą, todėl iš pradžių gerk daug vandens, kad atsigautum. Tai padės greičiau iš organizmo išplauti alkoholį. Verčiau rinkis vandenį, o ne gėrimus su kofeinu, nes kofeinas gali dar labiau dehidratuoti. Svarbu žinoti, kad kofeinas neturi įtakos tam, kaip mūsų kepenys skaido alkoholį, kava tikrai mūsų nepadaro blaivesniais. Kava gali paskatinti jaustis budriau ir padidinti reakcijos laiką, tačiau ji negali sumažinti alkoholio koncentracijos iškvėptame ore ar kraujyje. Todėl ne, kava tavęs ryte neišgelbės, jei už vairo sėsi neblaivus.
Valgyk subalansuotą maistą, tai palengvins alkoholio pasisavinimą. Valgydamas maistingą maistą, gali stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir lengviau pasisavinti alkoholį. Rinkis maistą, kuriame gausu baltymų, sveikų riebalų ir sudėtinių angliavandenių, kad sušvelnintum alkoholio poveikį.
Duok savo organizmui pakankamai laiko alkoholiui metabolizuoti, tinkamai pailsėk. Jei įmanoma, prieš bandant vairuoti trumpai snūstelėk arba kelias valandas pailsėk. Venk vairuoti, jei jautiesi mieguistas ar pavargęs, nes tai gali dar labiau susilpninti tavo gebėjimus vairuoti.
Lengva mankšta, pavyzdžiui, greitas pasivaikščiojimas ar švelni joga, gali paskatinti kraujotaką ir medžiagų apykaitą, o tai padeda alkoholiui pasišalinti iš organizmo.
Nesipurvink savo reputacijos
Mūsuose vairavimas išgėrus visada labai garsiai nuskamba, net jeigu tu tik paprastas picerijos darbuotojas – tave vis tiek parodys per žinias ar farus. Tai turės milžiniškos reikšmės tavo asmeninei ir profesinei reputacijai – tu gali prarasti ne tik šeimos, bet ir darbdavio pasitikėjimą.
kodėl žmonės vairuoja išgėrę?
Greičiausiai nieko naujo aš šiame įraše nepasakiau, nes viskas yra ir taip gerai žinoma. Lietuvoje prevencija yra vykdoma labai aktyviai. Tačiau, kodėl kai kurie vis tiek sėda už vairo girti? Na, čia galiu išskirti keletą aspektų:
- Daugumoj atvejų žmogus tiesiog nejaučia jog yra gerokai įkaušęs.
- Jis jau tai darė anksčiau ir nepatyrė jokių tokio elgesio pasekmių.
- Kai kuriais atvejais sėdama už vairo apėmus įsiūčiui ar pykčiui, ekstremalios situacijos metu.
- Kai kurie rizikuoja nes antroji pusė priekaištaus arba bičiuliai pašieps, jog “prisigėrei tiek, kad nebegalėjai vairuoti?”
išvados
Vairavimas išgėrus visais atvejais yra labai savanaudiškas poelgis. Tai yra ta visuomeninė norma, kurios stengiamės laikytis, tam kad VISI aplink būtų saugūs, todėl sėdimas už vairo girtam reiškia tik galvojimą apie save.
Net jei jautiesi gerai ir galvoji, kad gali vairuoti, svarbu suvokti, kad tavo gebėjimas saugiai vairuoti mažėja net esant labai mažam AKK kiekiui. Nepasitikėk savimi, kai tau kyla pagunda rizikuoti, nes alkoholio paveiktos smegenys gali manyti, kad verta rizikuoti, nors taip nėra. Mes retai išgėrę priimame tinkamus sprendimus.