Prisimenu, kaip anais laikais per Kalėdas gavau užrašų knygutę su spynute. Ji iškart mane užbūrė ir tapo pirmąja mano skaudulių saugotoja. Vaikystėje tikrai rašiau dienoraščius, tiesa, tam tikru gyvenimo periodu to nedariau. O tam, kad vėl pradėti rašyti man reikėjo viso labo tik nustoti gerti.
Kartais man atrodo, kad rašymas man visada buvo būdas susijungti su savimi, o priklausomybė nuo alkoholio buvo tas periodas, kai praradau save ir rašyti nebepavyko. Nebeliko įkvėpimo.
Aš visada labai daug skaičiau, visada labai daug rašiau, paskui labai daug gėriau ir dabar vėl labai daug skaitau ir rašau.
Rašymas yra nepakeičiamas įrankis norint sekti savo blaivybės kelionę. Tiesą pasakius, kai kam tai gali būti pagrindinė blaivybės strategija, galinti padėti pasiekti ilgalaikių teigiamų pokyčių, todėl neskubėk nuvertinti neperskaičius įrašo ir nepabandžius.
Dienoraštis – tai vieta tyrinėjimams
Man labai patiko palyginimas, kad dienoraštis tai savotiška laboratorija. Tai vieta, kurioje gali suprasti savo skausmą, saugiai ištirti savo svajones ir nukreipti save tinkama linkme.
Naratyvinė terapija aiškina, kad mes naudojame istorijas, kad suprastume savo gyvenimą. O kur geriau dokumentuoti šias istorijas nei mūsų dienoraštyje?
Dienoraštyje keliaudami per savo gyvenimus galime išgyventi sunkius laikus ir susimąstyti, ką visa tai reiškia, bet vėliau galime sugrįžti atgal ir suprasti, kad taip nutiko ne be priežasties.
Svarbiausia būti smalsiems ir pasiruošusiems mokytis iš savo patirties
Mano asmeninė patirtis byloja, kad mano priklausomybė galiausiai tapo labai prasminga dovana mano gyvenime. Iš tamsiausio mano gyvenimo laikotarpio gimė DOPAMINO, kuris yra savotiškas mano tikslas ir begalinį pasitenkinimą.
Rašant pagerės tavo savijauta
Devintajame dešimtmetyje profesorius Jamesas Pennebakeris atrado nuostabų ryšį tarp rašymo ir pagerėjusios sveikatos. Idėja paprasta: reikia skirti 15 minučių per dieną rašyti apie bet kokius rūpesčius, kurie trukdo miegoti naktį. Nauda prasideda nuo imuninės sistemos sustiprėjimo iki geresnio miego, geresnių egzaminų bei kognityvinių testų rezultatų.
Paprasčiausiai laikyk dienoraštį prie lovos, o jei negali užmigti, surašyk savo rūpesčius, išvalyk mintis ir turėtų būti lengviau užmigti.
Be naudos fizinei sveikatai, mūsų psichinė sveikata pagerės, nes sumažės mūsų nerimas. Daugelis iš mūsų nuolat „persvarstome“ viską, kas su mumis nutinka, ir patenkame į nenutrūkstamą įkyraus mąstymo ir apsvarstymų ratą. Dienoraščio rašymas gali padėti mums ištrūkti iš šio ciklo ir sureguliuoti emocijas.
Tyrimai parodė, kad rašymas netgi gali turėti teigiamą poveikį mūsų socialiniam gyvenimui – išmesk visus rūpesčius į savo dienoraštį ir galėsi efektyviau bendrauti su kitais – tapsi geresniu klausytoju, nes savo problemas jau būsi išklojus raštu.
Galėsi sekti savo progresą
Vienas didžiausių privalumų, dėl kurių reiktų savo pažangą stebėti vedant žurnalą yra galimybė vėliau apčiuopti asmeninio tobulėjimo įrodymus. Blaivybė dažnai yra nuolatinė kelionė su pakilimais ir nuosmukiais, o didelių ir mažų pergalių įrašai gali būti galingas priminimas, kaip toli nuėjai. Tokių, kaip savaitės, mėnesio ar metų, blaivybės garių užrašymas sustiprina įsipareigojimą nemesti kelio ir suteikia motyvacijos tęsti veiklą.
Be to, pažangos stebėjimas leidžia analizuoti savo emocijų ir elgesio modelius.
Ankstesnių įrašų peržiūra gali padėti nustatyti dažniausiai pasitaikančias problemas, stresorius, dirgiklius ir net įveikos mechanizmus.
Tai aktyvus ir labai sąmoningas mąstymas.
dienoraštis yra vieta, kurioje tu gali apdoroti emocijas
Dienoraščio rašymas yra veiksminga emocijų valdymo priemonė, leidžianti žmonėms išreikšti savo rūpesčius, mintis, jausmus ir baimes. Ši praktika skatina sąmoningumą, padeda nutraukti streso sukeltų minčių ratą ir skatina ramesnį mąstymą.
Rašydami mes galime niurzgėti, skųstis ir verkšlenti, kol pasijuntame geriau. Tai beveik tas pats, kas pasiskųsti draugui, tik šitas niekaip tavęs nevertina ir nesmerkia.
Užrašydami jausmus galime juos apdoroti, todėl galime racionaliai spręsti problemas ir priežastis. Pvz. psichikos sveikatos specialistės Amanda Hilton ir Emily Mendez pasisako už skaitmeninių programėlių naudojimą stresui valdyti. Jos teigia, kad net spontaniškas minčių srauto užrašymas gali padėti sušvelninti neigiamas mintis ir atpažinti pasikartojančias gaires, taip sumažinant stresą.
dėkingumo praktika
Dienoraščio rašymas yra dar viena puiki proga praktikuoti dėkingumą. Perkeldami dėmesį nuo to, ko trūksta, į tai, ką jau turime, galime pagerinti savo nuotaiką ir sukelti didesnį pasitenkinimo jausmą. Maža to, rašymas yra savotiška įsisąmoninto dėmesingumo praktika, nes mes rašydami geriau suvokiame savo jausmus ir galime nesiblaškydami tyrinėti dabartį. Sėdėjimas ir mąstymas už ką esi dėkingas šią akimirką irgi yra gilesnis įsitraukimas į procesą.
Rašant tu po truputį mokaisi su savimi gražiai bendrauti
Neigiamas kalbėjimas apie save gali būti pagrindinė kliūtis bandant nustoti gerti. Todėl iš patirties sakau, kad rašant dienoraštį tikrai yra ugdomas pozityvus kalbėjimas apie save. Daugelis kovojančių su priklausomybe, yra įsisąmoninę gėdos, kaltės ar menkos savivertės jausmus. Užrašydami šias juodas mintis ir aktyviai jas kvestionuodami, mes galime po truputį keisti savęs vertinimą.
Man visada buvo nesmagu save peikti dienoraštyje, tad prieš parašydama kažką skaudaus, visada turėdavau kelis kartus pagalvoti.
Vėlgi, tai yra kitas sąmoningumo lygis. Nesinorėjo savęs žeminti ir žinoti, kad tai liks popieriuje, kaip liudininkas. Tai visada padėdavo pakeisti kalbėjimo toną su savimi.
Rašant gali tapti labiau sąmoningas
Dienoraščio rašymas veikia kaip veidrodis, atspindintis mūsų slapčiausias mintis ir jausmus. Ši praktika skatina savimonę, leidžia suprasti pagrindines savo priklausomybės priežastis. Reguliariai dokumentuojant emocijas ir išgyvenimus, galima nustatyti dėsningumus ir veiksnius, kurie gali paskatinti medžiagų vartojimą. Šis padidėjęs sąmoningumas yra labai svarbus kuriant veiksmingas gyvenimo įveikos strategijas ateityje.
KaIP PRADĖTI RAŠYTI?
Nebūtina iškart pradėti rašyti ilgų tekstų. Pradėk nuo kelių sakinių, kuriuose apmąstai savo emocijas ar išgyvenimus.
Būk sąžininga (-s) su savimi: Tavo dienoraštis – tai zona, kurioje niekas nieko neteisia. Necenzūruok savęs, niekas čia tavęs negali pasmerkti.
Jei nežinai, ką rašyti, pradėk nuo tokių klausimų kaip, pvz:
- Už ką šiandien esu dėkingas?
- Kokias emocijas dabar išgyvenu?
- Su kokiais iššūkiais šiandien susidūriau ir kaip su jais susidorojau?
- Kai šiandien žiūriu į veidrodį, ką ten matau?
- Kas nutiko prieš tai, kai mano nuotaika pasikeitė?
- Kokie reikalai galėtų palaukti kitos savaitės?
- Kaip aš noriu jautis ir ko trūksta?
Įprask rašyti: kasdien skirk tam tikrą laiką rašymui, net jei tai būtų tik kelios minutės.
Eksperimentuok su įvairiais stiliais: Išbandyk skirtingus formatus, pavyzdžiui, rašyti dienoraštį, rašyti laisvai, papunkčiui, savo tikslų apžvalgas, reflektuok apie savo dieną ar net naudok skaitmenines dienoraščių programėles.
Peržiūrėk savo įrašus: Kartais grįžk atgal ir perskaityk ankstesnius įrašus, kad pamatytum savo pažangą ir augimą.
Išvados
Dienoraščio rašymas yra galimybė atidžiau pažvelgti į savo pasąmonę. Rašymas iškelia į paviršių daugybę idėjų, jausmų, svajonių ir nuoskaudų, kurių egzistavimo dažnai nejautėme. Tai savotiška archeologijos rūšis, kurios metu mes siekiame atrasti savo autentišką aš. Net jei nekenti rašymo, pabandyk. Tai nebūtinai turi būti klasikinis teksto rašymas – susigalvok savo struktūrą (tarkim punktais). Kad ir kaip tai darytum, dienoraščio rašymas yra labai solidus įrodymas, kad tu dedi visas įmanoma pastangas tam, kad nustoti gerti.
Jei dar neįtraukei dienoraščio rašymo į savo blaivybės kelionę, dabar yra puikus metas pradėti.
Dienoraštis gali tapti pagrindiniu tavo blaivybės liudytoju.
# nustoti gerti # nustoti gerti # nustoti gerti # nustoti gerti