Blaivus (būdvardis):
- kuris aiškaus galvojimo, negirtas
Visuomenėje, kurioje alkoholio vartojimas dažnai tapatinamas su bendravimu, šventimu ir net atsipalaidavimu, sąvoka „blaivus“ turi keistoką reikšmę. Nepaisant to, kad šis žodis reiškia paprasčiausią susilaikymą nuo alkoholio, jis dažnai turi daug konotacijų ir prielaidų. Kai kas nors pasako, kad yra blaivus, reakcija gali būti labai įvairi – nuo nuostabos, smalsumo iki pasmerkimo. Bet kodėl taip yra? Kodėl blaivybė vis dar laikoma anomalija, o ne norma?
Ar kada pagalvojai, jog Blaivi – tai normali mūsų būsena?
Mes gimstame blaivūs, mes blaivūs praleidžiame didžiąją dalį savo vaikystės, o kai kurie ir didžiają dalį savo viso gyvenimo. Būti išgėrusiu, neblaiviu yra ta būsena, kuri į mūsų gyvenimus įeina gerokai vėliau, kaip svetimkūnis, o ne atvirkščiai.
Taip taip, “blaivus” turi savo vietą mūsų sampratoje. Tačiau šiam žodžiui yra suteikta pernelyg daug išskirtinės reikšmės. Nes iš tikro…
Ar kada pagalvojai, kodėl mes neturime žodžio blaivus atitikmens, kai kalba pasisuka apie rūkymą ar narkotikų vartojimą? Tu arba rūkai arba nerūkai, tu arba vartoji narkotikus arba ne, tačiau kai kalba pasisuka apie alkoholį – negėrimas gauna specialų žodį “Blaivus”, “Blaivybė”, “Blaivininkas”, “Blaiviai”.
Kai tu visą gyvenimą nevartoji narkotikų – tam nėra sugalvota specialaus termino, tai priimama kaip savaime suprantama būsena. Tačiau kai kažkas visą gyvenimą negeria, jis nėra priimamas kaip savaime suprantamas žmogus.
Blaivybė yra stigamtizuojama, kaip ir priklausomybė
Terminas „blaivus“ šiandien reiškia nukrypimą nuo normos. Tai reiškia sąmoningą pasirinkimą susilaikyti nuo kažko, ko tikimasi arba kas yra tipiška. Ši sąvoka turi subtilią, tačiau plačiai paplitusią stigmą. Žmonės, kurie save įvardija kaip blaivius, gali būti laikomi turinčiais problemų su alkoholiu, tarsi jų blaivumas būtų priverstinė koreguojanti juos priemonė, o ne gyvenimo būdo pasirinkimas. Dėl šios stigmos gali kilti nepatogių klausimų, prielaidų apie žmogaus praeitį ir nejaukus kitoniškumo jausmas.
Ar mes galime tikėtis, kad vieną dieną bus kitaip?
Teigiami kultūriniai pokyčiai
Stebint užsienyje aktyvius judėjimus prieš alkoholio vartojimą, ypač tarp jaunosios kartos atstovų, galima švęsti mažas pergales. Daugelis žmonių vis labiau ima rūpintis savo sveikata ir suvokia žalingą, ilgalaikį alkoholio poveikį. Šį kultūrinį pokytį liudija „smalsaujančių apie blaivybę“ judėjimo augimas – žmonės tyrinėja ir ima gyventi blaivų gyvenimo būdą nebūtinai identifikuodami save kaip priklausomus asmenis. Kadangi vis daugiau žmonių dėl įvairių priežasčių nusprendžia susilaikyti nuo alkoholio, blaivybė tampa vis labiau paplitusi ir priimtina.
Z kartos žmonės pamažu ima galvoti, kad alkoholis yra jų tėvų narkotikas ir jau nebemadinga jį vartoti. Jie eina priešinga kryptimi ir man tai labai patinka. ❤️
Kvietimas veikti
Norisi kurti labiau palaikančią priklausomus asmenis visuomenę, tačiau viskas ko iš tikro reikia, tai normalizuoti blaivų gyvenimo būdą. Ir tai reiktų daryti ne vien todėl, kad metantys gerti jaustųsi geriau, o todėl kad apskirtai galėtumėm užbėgti už akių priklausomybei.
Mes gyvename visuomenėje, kuri įgalina priklausomybę. Ji garsiai rėkia: “Gerti yra normalu!”. Tačiau ir negerti yra: “Normalu!” – tai yra
Išvados
Blaivybė – tai ne nuostolis, o praturtėjimas. Tai pasirinkimas – kelio, kuris atitinka sveikesnės gyvensenos vertybes ir tikslus. Permąstydami blaivybę, kaip teigiamą pasirinkimą, o ne kaip reakciją į problemą, galime pakeisti visą pasakojimą. Toks perspektyvos pakeitimas skatina kurti labiau visus įtraukiančią ir palankią aplinką, nepriklausomai nuo to, ar jie geria, ar ne. Kai blaivybė suvokiama kaip normalus, sveikas ir teisingas gyvenimo būdo pasirinkimas, pašalinamas spaudimas atitikti visuomenės gėrimo normas.
Žodžiai, kuriuos vartojame, formuoja mūsų tikrovę. Nuolat vartodami terminą „blaivus“ netyčia įtvirtiname mintį, kad susilaikymas nuo alkoholio nėra normalu. Įsivaizduok, jei žmones, kurie negeria, vadintume tiesiog… žmonėmis. Jokios etiketės, jokio skirtumo. Lygiai taip pat, kaip neturime specialaus termino žmogui, kuris nerūko ar nevartoja narkotikų, neturėtume turėti specialaus termino žmogui, kuris negeria.
Blaivus – tai normali žmogaus būsena.
IŠNAŠOS
- American Heart Association. (2020). “Alcohol and Heart Health: Separating Fact from Fiction.” Retrieved from heart.org.
- National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. (2021). “Alcohol’s Effects on Health.” Retrieved from niaaa.nih.gov.
- Harper’s Bazaar. (2019). “The Rise of the Sober Curious Movement.” Retrieved from harpersbazaar.com.
- The Guardian. (2020). “Celebrities Leading the Sober Lifestyle.” Retrieved from theguardian.com.
- Centers for Disease Control and Prevention. (2022). “Alcohol and Public Health.” Retrieved from cdc.gov.
- National Alliance on Mental Illness. (2021). “The Impact of Alcohol on Mental Health.” Retrieved from nami.org.