Ar man mano juoda katė buvo stimulas gerti mažiau? Absoliučiai NE! Tačiau šiandien, kai ji meiliai ir kartu įkyriai bando įsitaisyti mano glėbyje, mane tikrai užlieja laimės hormonų banga sukelianti pasitenkinimą. Todėl taip, ji atlieka tam tikrą vaidmenį mano blaiviame gyvenime: ji yra + 5 gr. meilės.
Brenda yra tikrų tikriausia visų mano nuodėmių liudininkė, nes kartu su manimi gyvena jau tryliktus metus. Buvo metas, kai tik ji viena užtikrindavo faktą, kad aš grįšiu namo iš savo visų tralivali, nes reikia ja pasirūpinti arba kantriai budindavo mane, jog pagiringa šliaužčiau ją pamaitinti.
Gyvūnų terapija tikrai nėra naujas dalykas, gyvūnai jau šimtus metų yra naudojami gydymui ir tūkstančius metų atgal gyvūnai buvo netgi laidojami kartu su savo šeimininkais. Senovės graikai naudojo arklius, kad pakeltų ligonių dvasią. Viduramžių Belgijoje žmonės ir gyvūnai dažnai reabilitavosi kartu. Netgi daktaras Sigmundas Freudas pastebėjo, kad terapijos seansuose dalyvavęs naminis šuo ramina daugelį jo pacientų.
Šuo, katė ar…?
Kalbant apie tai, kokie gyvūnai dažniausiai dalyvauja gydant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimus (ar bet kokius kitus psichikos sveikatos sutrikimus), šunys užima pirmąją vietą. Šunys buvo išvesti tam, kad tarnautų žmogui, todėl jų temperamentas ir jų paklusnumas yra tai, kas nulemia jų vertingas terapines savybes. Šiam tikslui taip pat puikiai tinka:
- Katės
- Arkliai
- Žiurkėnai ir triušiai
- Papūgos
- Mini kiaulytės
- Alpakos
Fizinis aktyvumas
Reguliarus fizinis aktyvumas yra pagrindinis sveikimo nuo priklausomybės komponentas. Turėdamas šunį, nori ar nenori, tu privalėsi su juo laiką leisti lauke, vaikščioti, žaisti ir užsiimti kita fizine veikla. Tai ne tik skatina sveikesnį gyvenimo būdą, bet ir padeda sumažinti stresą ir nerimą, kurie yra dažni sveikimo proceso iššūkiai.
Viename tyrime nustatyta, kad šunų savininkai 57-77 proc. dažniau užsiima fiziniu aktyvumu negu tie, kurie šunų neturi.
kompanija ir emocinis ryšys
Augintinio draugija yra nuolatinis besąlygiškos meilės ir artumo šaltinis. Šunys, katės ar kiti naminiai gyvūnai priima tave tokį koks tu esi ir nesmerkia. Padeda kovoti su vienatve ir papildyti palaikančių tavo kelionę gretas.
Rutina ir atsakomybė
Atsiradus gyvūnui tavo namuose kartu atsiras daugiau rutinos, nuoseklumo, stabilumo ir atsakomybės už kitą padarą. Turint kasdienę rutiną, lieka mažiau laisvo laiko nuobodžiauti, nerimauti, nervintis ir graužtis, o tai yra puiki atkryčio prevencija. Šuo priverčia laikytis grafiko: jie turi ėsti ir eiti į lauką tam tikru laiku. Šunys mėgsta rutiną, nuo jos priklauso jų gerovė.
Streso mažinimas
Gyvūnai stresą mažina keliais būdais. Vienas iš jų yra vienatvės mažinimas, kaip minėta pirmiau. Tyrimais taip pat nustatyta, kad leidžiant laiką su naminiais gyvūnais išsiskiria oksitocinas, kartais vadinamas meilės hormonu, kuris mažina stresą. Kuo geresni jūsų santykiai su augintiniu, tuo stipresnis ryšys ir tuo daugiau oksitocino išsiskiria. Kai stengiatės, kad gyvūnas jaustųsi laimingas, patys jaučiatės laimingesni.
skatina užmegzti naujas pažintis ir bendravimą
Ir čia yra keli privalumai. Visų pirma mes turime apie ką kalbėti su kitais žmonėmis, t.y. apie savo augintinius. Visi mėgsta kalbėti apie savo augintinius, lygiai taip pat kaip apie savo vaikus. 🤭
Visų antra, vedžiojant, dresuojant savo šunį – tu gali lengvai užmegsti naują pažintį su kaimynu.
Visų trečia – tavo augintinis, nors ir neatsako, irgi yra tavo pašnekovas. Aš su savo kate kartais bendrauju daugiau negu su savo vyru. 😂 Ji yra aukščiausios klasės psichologė – nekiša savo nuomonės, nepatarinėja ir supratingai švysčioja savo uodega per pokalbį.
Emocinis atsakas
Gyvūnai mumyse sužadina emocijas. Jiem nieko nereikia daryti, užtenka pažiūrėti tau į akis ir akimirksniu suspurda širdis. Net jeigu tu ir nemėgsti jokių gyvūnų, esu įsitikinusi, kad soc. tinkluose tikrai nepraleidi progos pažiūrėti šuniukų, kačių ar papūgų kvailysčių.
Dauguma iš mūsų tiesiog sutirpsta pamačius šunį prie parduotuvės ar kai draugo katė bando įsitaisyti šalia. Mano pačios sūnus negali abejingai praeiti DEPO pro gyvūnėlių skyrių ir susigriebęs už širdies meiliai kalbina visas žuvytes ar paukštelius.
Emocijų jautimas reiškia, kad tu esi gyvas vidumi. Labai sunku įsivaizduoti žmogų, kuriam jo šuo nesužadintų jokių emocijų.
tikslas ir daugiau motyvacijos
Ankstyvuoju blaivybės laikotarpiu naminiai gyvūnai gali suteikti tau tikslo pojūtį, kol atrasi tikrąjį savo tikslą. Kartais šis laikotarpis gali atrodyti kaip niekieno žemė, kurioje svarbu tik išlikti blaiviam, o malonumo ar prasmės tame yra tikrai mažai. Bet štai, tu turi pūkuotą būtybę, kuri teikia tau džiaugsmo ir leidžia jaustis reikalingu ir svarbiu. Šuo kiekvieną mielą dieną vers tave iš lovos ir nedarys absoliučiai jokių išimčių. Ar gi tai ne šaunu? Žiemą prie minus penkiolika! 😂
Priverčia tave dažniau nusišypsoti
Gyvūnai visada daro mielus dalykus, kurie priverčia nusišypsoti ir paskatina tapti žaismingesniais. Šypsena gerina nuotaiką ir skatina geros savijautos hormonų, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, gamybą.
Mano mama nemėgsta gyvūnų, tačiau netgi ji šypteli, kai Brenda prasliūkina iš jos namų miegamojo su voratinkliais ant uodegos ar ausų – nes landžiojo po jos lova.
Disciplina
Mūsų smegenys pasižymi plastiškumu, t.y. jos sugeba persitvarkyti ir nauja disciplina, sistema, dienos struktūra yra kaip tik, ko reikia senai ir ydingai tvarkai pakeisti. Šuo negali negarantuoti daugiau disciplinos tavo gyvenime: pramiegosi – rasi krūvelę šalia lovos, per trumpai užsiimsi su augintiniu lauke – rasi sugraužtus baldus ir grindjuostes. Mano katė man prišlapino ant pagalvės, kai dvi dienas neišvaliau jos dėžutės. Taip, kad tu nori ar nenori, būsi priverstas sistemingai pakelti savo pasturgalį nuo sofos.
Jei negali turėti augintinio
Tikrai gali būti, kad negali turėti augintinio: nesutinka partneris arba labai daug keliauji. Viskas ko trūksta šioje situacijoje, tai tik išmonės 🤭. Visada gali paprašyti leisti pavedžioti vakarais savo kaimyno šunį arba pradėti savanoriauti gyvūnų prieglaudoje. Savanorystė yra geriausias dalykas, kuris gali nutikti tau, kaip žmogui. Patikėk manim – išbandžiau pati. Mano ir Brendos meilė gimė prieglaudoje.
Išvados
Asmeniškai aš manau, kad naminiai gyvūnai yra daugiau nei emocinės paramos šaltinis. Jie suteikia pagrindą kitoms mūsų gyvenimo sritims, kurias turime tobulinti arba iš naujo išmokti. Aš išgyvenau išsiskyrimus ir mirtis, ligas ir operacijas, sveikatos problemas ir nerimą… ir spėk, kas visada buvo šalia manęs? Taip, Mano Brenda. Ji su manim buvo juodžiausiais ir šviesiausiais mano gyvenimo laikotarpiais.
Gyvūnų nauda emocinei, psichinei sveikatai yra reikšminga absoliučiai visais atvejais ir prasmėmis. Ar tu mestum gerti, ar norėtum kad tavo artimas imtų gerti mažiau, o gal būt tavo vaikui yra sunkus periodas.
Taip, gyvūnas namuose reiškia daugiau nepatogios atsakomybės, tačiau su ja ateina ir visi aukščiau išvardyti privalumai. O ir pati atsakomybė kartais gali būti ugdanti sveiką discipliną.
Mes savo gyvenime turėsim spręsti daug didesnių problemų, negu problema “kur padėti šunį, kol būsiu Tailande?”.