Pagaliau prisiruošiau parašyti kokios, mano manymu, yra vertingiausios knygos apie priklausomybes. Lygiai taip pat kaip ir su podkastais, turiu nuliūdinti, bet lietuvių kalba tokios literatūros tiesiog nėra. Nežinau kodėl net. Gal Lietuvos “drūčiau pageriantieji” netalentingi arba rinka per maža, kad tokios knygos būtų verčiamos iš užsienio kalbų. Žinok, anglų kalba yra tiek daug nuostabių veikalų, pradedant priklausomų žmonių memuarais ir baigiant rimtais moksliniais darbais, kad viso gyvenimo neužteks joms perskaityti.
Na, gal aš čia per griežtai, kad nėra knygų lietuvių kalba. Gal būt net priverčiau dabar tave pasipiktinti dėl savo neišmanymo.
Faktas, kad kai prasidėjo mano blaivybės kelionė, žinoma aš į savo rankas paėmiau Anoniminių Alkoholikų knygas (beveik visas sąžiningai perskaičiau ir net bandžiau suvokti), kelis kart net perskaičiau “55 tiesos apie alkoholį” (tiesa, dabar ši knyga, palyginus su užsienio autoriais, yra tiesiog klaikiai paviršutiniška ir tikrai neverta dėmesio). Maksimaliečio knyga – tai veltui išmesti pinigai. Bet ko tik nesigriebi, kai esi pasiruošęs padaryti bet ką, kad tik nebegertum.
Iš mano namų bibliotekos, ką galėčiau parekomenduoti, jei skaitai tik lietuviškai, tai R. Badaro “Toksikologo užrašai” ir M. Gossop “Gyvenimas su narkotikais.” Abi šios knygos ne apie priklausomybę alkoholiui, o bendrai apie visas priklausomybę sukeliančias medžiagas. Įdomios, lengvai skaitomos ir be lyrinių išvedžiojimų. Tiesiog, dėl bendro išprusimo, verta paskaityt.
Tačiau jei tu laisvai skaitai angliškai, negaišk laiko jokioms knygoms nuo mano stalo.
PAPILDYMAS: Visai iš galvos išlėkė Alleno Carro “Lengvas būdas suvaldyti alkoholį”. Ačiū skaitytojams už nuovokumą.
Ne, manęs ši knyga nepaveikė taip, kaip kitus laiminguosius – nemečiau gerti. Aš ją ir skaičiau turbūt kokie 8-9 metai atgal. Manau, kad tai yra ano meto geriausia tokio tipo knyga (pirmas leidimas 2001 m.). Alleno idėjos yra aktualios ir dabar, jos nepakitusios, tačiau šiandien yra kur kas labiau mokslu grįstų knygų, kurios sugeba aiškiau paaiškinti visą tą alkoholio vartojimo mistiką. Jeigu tu neskaitai angliškai, tada taip – tai yra dar viena knyga, kurią vertėtų paskaityti.
Anna Lembke – Dopamino Tauta
Pradedu nuo šios knygos apie priklausomybes, nes tai vienintelė knyga, kuri yra išversta į lietuvių kalbą ir ją tikrai rekomenduoju absoliučiai visiems turintiems bet kokių priklausomybių. Ar tai būtų alkoholis, ar pornografija, ar tiesiog sunkiai valdomas scrolinimas soc. tinkluose.
Knyga nedidelė, vienos ar dviejų dienų skaitymui, tačiau labai gerai struktūruota, informatyvi ir įdomi.
Pati Anna Lembke visą savo gyvenimą pašventė priklausomybių tyrinėjimams ir tiki, kad priklausomybė nuo mėlynųjų ekranų yra kur kas didesnė problema nei narkotikai.
Gabor Mate – In the Realm of Hungry Ghosts
Šis autorius šiandien yra mano absoliutus favoritas, visi jo darbai yra tobuli ir labai stiprūs. Konkrečiai šios knygos nėra lietuvių kalba, tačiau yra keletas kitų – mažiau susijusių su priklausomybėmis.
In the Realm of Hungry Ghosts – mano nuomone, labai stipri ir drąsi knyga, kurioje Gabor nebijo paprieštarauti nusistovėjusioms nuomonėms apie priklausomybes.
Jo rašymo stilius netikėtai suvirpina širdį ir primena, kad visi priklausomi asmenys, net esantys už mūsų sociumo ribų, yra žmonės.
Gabor Mate, tvirtai sako, kad priklausomybės yra būdingos “per mažai mylėtiems vaikams”. T.y. vaikystės trauma yra pagrindinė priežastis, kodėl vieni žmonės į priklausomybes linksta labiau nei kiti.
Paskaičiusi šią knygą aš pasijaučiau labiau esanti žmogumi.
Marc lewis – The Biology of Desire: Why Addiction Is Not a Disease
Dr. Marcas Lewisas yra neuromokslininkas ir raidos psichologijos profesorius. Šioje knygoje jis paaiškina, kodėl “ligos modelis” yra klaidingas. Jis paaiškina, kodėl ligos modeliu paremtas gydymas taip dažnai baigiasi nesėkmingai ir kaip, atsižvelgiant į smegenų plastiškumą, gydymo procesą galima pertvarkyti, kad būtų pasiektas ilgalaikiai rezultatai.
Įdomu yra tai, kad profesorius pats buvo priklausomas nuo psichoaktyvių medžiagų ir dirba su priklausomais žmonėmis.
Maia Szalavitz – Unbroken Brain: A Revolutionary New Way of Understanding Addiction
Šį New York Times bestselerį parašė neuromoklsus ir priklausomybes tyrinėjanti žurnalistė. Knygoje moksliniai faktai persipina su pačios autorės istorija, kurioje ji atskleidžia savo pačios priklausomybės nuo heroino ir kokaino užkulisius.
Knygoje autorė siūlo radikalų ir novatorišką naują požiūrį, teigdama, kad priklausomybės yra mokymosi sutrikimai, ir parodo, kaip toks požiūris gali pakeisti dabartinį priklausomybių gydymą. Kaip ir autizmas – priklausomas elgesys yra priskiriamas tam tikram spektrui – ir tai yra visiška normali reakcija į ekstremalią situaciją. Anot autorės, priklausomybė – tai būdas būti šiame pasaulyje.
Maia rašo apie tai kas yra ir kas nėra priklausomybė, taip pat paaiškina, kaip laikas, istorija, šeima, bendraamžiai, kultūra ir cheminės medžiagos kartu sukuria priklausomybę ir paskui sveikimą nuo jos, kodėl nėra “priklausomos asmenybės” ar vieno visiems tinkamo gydymo.
Catherine Gray – The Unexpected Joy of Being Sober
Ši knyga yra apie tai, ko tu tikiesi, kai galvoji apie metimą gerti ir kokia iš tikro yra realybė.
Blaivybė mums atrodo nuobodi, pilka ir kai kam tai atrodo tarsi asmeninė ir socialinė mirtis. Tačiau realybė yra visiškai kitokia, būtent gėrimas toks yra, o blaivybė leidžia mums sugrįžti į tikrus save, tokius, kurie gali būti tikrai laimingi, augti ir transformuotis į geriausią savo paties versiją.
Autore labai daug kalba apie savo asmeninė priklausomybės istoriją, apie tai kaip visuomenė nulemia mūsų poreikį gerti ir kodėl apskritai gėrimas mus uždaro kreivų veidrodžių karalystėje.
Annie Grace – This Naked Mind
Jei atvirai, Annie Grace labiausiai paperka savo paprasta kalbėsena. Ją labai lengva suprasti net kai ji kalba apie labai sudėtingus dalykus. Ji yra viena mylimiausių mano blaivybės influencerių.
O, bet, tačiau – ši jos knyga yra tarsi nauja Alano Caro “Lengvas būdas mesti gerti” versija. Idėjos ir kryptis labai panašios, tiesiog Annie knyga yra labai stipriai paremta mokslu, įrodymais ir šimtu kitų autorių įžvalgomis.
Knyga yra katalizatorius, skatinantis suabejoti kultūriniu sąlygojimu, suprasti tikrąjį alkoholio poveikį protui ir kūnui ir gyventi absoliučiai laisvą gyvenimą.
Būdama marketingo specialiste ji labai meistriškai moka parduoti blaivybę. 😂 Norėčiau, kad tai būtų dar viena knyga išversta į lietuvių kalbą.
David Nutt – Drink?
David Nutt yra anglų neuropsichofarmakologas, kuris specializuojasi vaistų, kurie veikia smegenis ir tokias būkles kaip priklausomybė, nerimas ir t.t. Profesorius bene geriausiai žinomas kaip Jungtinės Karalystės vyriausybės patariamojo komiteto piktnaudžiavimo narkotikais klausimais pirmininkas. Jis buvo atleistas iš šių pareigų, nes vyriausybei nepatiko jo kontraversiškos idėjos dėl žalos mažinimo politikas ir apskritai, per daug ir atvirai kalbėjo. Tarkim jis padarė pastabą, kad jodinėjimas žirgais yra pavojingesnis sveikatai nei ekstazio vartojimas ir šį teiginį pagrindė oficialia statistika.
Tai labai gera knyga visiems, kurie domisi, kaip alkoholis veikia mus tiek psichiškai, tiek fiziškai, tiek geraja, tiek blogąja prasmėmis. Ji nėra panaši į jokią kitą šios temos knygą, ji labai konkreti ir be jokio “vandens liejimo”. Ją labai verta perskaityti, jei negali susivokti, kokį vaidmenį tavo gyvenime vaidina alkoholis. Ji suteiks geriausią įmanomą ir patikimą mokslinę informaciją, kurios tau prireiks, kai bandysi priimti spendimą dėl savo gėrimo įpročių.
Va, dabar rašydama apie dr. Nutt pažiūrėjau, kad jis turi dar daug kitų įdomių knygų ir įtraukiau į savo ateities skaitinių sąrašą.
Holly Whitaker – Quit Like a Woman: The Radical Choice to Not Drink in a Culture Obsessed with Alcohol
Tai yra pusiau memuarai, pusiau savipagalbos knyga (na, kaip ir dauguma iš šio sąrašo).
Įdomiausia dalis yra ta, kad jos knygoje dar kartą buvo patvirtinta kažkur man matyta mintis, kad AA ir bendrai visa gydymo sistema, nėra sukurta moterims. AA didžioji knyga yra sukurta baltajam vyrui, o moterys turi ją savarankiškai adaptuotis pagal save, jei tik sugeba. Ji prabilo apie patyčias patiriamas AA apie, kurias tiesiog yra nutylama.
Savo knygoje ji dalinasi visa aibe puikių patarimų, kaip praturtinti savo blaivų gyvenimą ir atkreipia dėmesį, kad blaivus gali išlikti tik tuo atveju, kai išmoksti tinkamai savimi pasirūpinti ir sugebi būti pats su savimi.
William Porter – Alcohol Explained
Autorius, būdamas teisininkas, pats kovojo su probleminiu alkoholio vartojimu, todėl ėmėsi aiškintis, kaip alkoholis veikia ir kodėl žmonės tampa nuo jo priklausomi.
Knygoje viskas pateikiama moksliškai ir dalykiškai. Čia atsisakoma Anoniminių alkoholikų požiūrio, kad reikia laikytis visiškos blaivybės ir viską patikėti “aukštesniajai jėgai”.
Knyga griauna mitus, paaiškina, kaip parduodamas alkoholis, ir priverčia suabejoti viskuo, ką manėte žiną apie labiausiai pasaulyje priimtiną ir visur paplitusį narkotiką. Ir tai yra labai svarbus dalykas: jis yra ne kas kita, o narkotikas.
Matthew Perry – Draugai, meilė ir tas didelis baisus dalykas
Sąrašą užbaigsiu taip pat į lietuvių kalbą išversta knyga. Įdedu ją ne todėl, kad ji labai vertinga. Tačiau tarp visų gan sudėtingų knygų, norėjosi pasiūlyti kažką lengvesnio ir tai tiesiog memuarai.
Kuo vertinga ši knyga? Methew visą gyvenimą kovojo su drakoniška priklausomybe nuo vaistų, narkotikų, nikotino ir alkoholio. Bet jis kovojo tikrąja to žodžio prasme ir yra turbūt daugiausiai pasaulyje pinigų išleidęs šiam reikalui žmogus.
Ką aš išsinešiau iš šios knygos? Niekada nesiliauk kovoti, net jeigu atrodo, kad tau nelemta laimėti.
išvados: knygos apie priklausomybes
Kaip jau supratai, visos knygos yra naują požiūrį siūlančios ir priverčiančios giliau pažvelgti į tai, kokią vis tik reikšmę turi alkoholis mūsų kūnams, protams ir net sielai.
Mano aukščiau išvardintos knygos apie priklausomybes ir blaivų gyvenimo būdą yra tik maža dalis viso to gėrio, kuris yra ten, užsienio autorių knygų platybėse. Mano pačios lentynose ir skaityklėje laukia dar dešimtys nuostabių knygų, kurioms vis dar nerandu laiko dėl per didelio užimtumo.
Pabaigai pasidalinu dar keliomis knygomis, kurios visai įdomiai susiskaitė ir yra vertos dėmesio ypatingai besidomintiems:
- We Are the Luckiest – Laura McKowen
- Sober Mercies – Heather Harpham Kopp
- Blackout: Remembering the Things I Drank to Forget – Sarah Hepola
- The Sober Truth: Debunking the Bad Science Behind 12-Step Programs and the Rehab Industry – Lance Dodes
- Glorious Rock Bottom – Bryony Gordon
- Stash: My Life in Hiding – Laura Cathcart Robbins
Jeigu tu turi kažką, kas tave labai sužavėjo ir tapo cinkeliu tavo gyvenime – parašyk, man labai įdomu! Knygos apie priklausomybes, kaip jau supratai, yra viena didžiausia mano gyvenimo aistrų 😉.
Pasižymėjau, kad ateiyje padaryčiau įrašą su knygų sarašu, kurios padėjo man atrasti vidinę ramybę, besąlyginę meilę savo šeimai ir paaugti viduje.