Priklausomybė yra sudėtinga ir kompleksinė daug iššūkių sukelianti problema, kuri paveikia milijonus žmonių ir juos mylinčių asmenų visame pasaulyje. Tradiciniai priklausomybių gydymo metodai dažnai sutelkia dėmesį tik į asmenį, kuris kovoja su medžiagų vartojimu ir palieka šeimos narius ir draugus nuošalyje akcentuojant jų vaidmens mažareikšmiškumą. Tačiau naujoviška ir labai efektyvi programa, žinoma kaip Visuomenės palaikymo ir šeimos treniravimo metodas (CRAFT), pamažu keičia požiūrį į priklausomybių gydymą ir yra solidi atsvara tradicinei Al Anon programai. Amerikos Psichologų asociacija skelbia, kad CRAFT efektyvumas svyruoja nuo 64 iki 74 %. Šiame straipsnyje trumpai pristatysiu, kas yra CRAFT ir kodėl ši priemonė taip efektyviai padeda žmonėms įveikti priklausomybę.
kas yra craft?
CRAFT yra visame pasaulyje pripažįstama ir įrodymais patvirtinta metodika bei terapinis gydymo įrankis, paremtas kognityvinės elgesio terapijos principu, skirtas darbui su žalingai vartojančių ar priklausomybių turinčių asmenų artimaisiais. Ši metodika, sukurta dr. Roberto J. Meyerio ir jo kolegų, yra paremta idėja, kad šeima atlieka lemiamą vaidmenį priklausomo asmens pasiryžimui keistis ir sėkmei kai jis apsisprendžia gydytis.
Kokiomis idėjomis remiasi Visuomenės palaikymo ir šeimos treniravimo metodas?
- CRAFT pagrindas yra empatija ir atjauta. Ji pripažįsta, kad priklausomybė yra sudėtinga problema, turinti fizinį, psichologinį ir emocinį komponentą. CRAFT specialistai glaudžiai bendradarbiauja su šeimos nariais ir draugais, padedami jiems geriau suprasti priklausomybę ir jų mylimųjų išgyvenimus. Ši strategija lemia tai, kad artimieji sugeba priimti savo artimojo priklausomybę be pykčio ar susierzinimo.
- Efektyvus bendravimas yra pamatinės CRAFT vertybės. Šeimos nariai ir draugai yra mokomi, kaip bendrauti su savo mylimaisiais taip, kad dialogai būtų atviri, sąžiningi ir būtų išvengta konfrontacijos. Toks bendravimas gali vesti prie produktyvesnių pokalbių apie esamas problemas ir jų sprendimo būdus.
- CRAFT dėmesį sutelkia į teigiamus paskatinimus. Šeimos nariai ir draugai mokomi apdovanoti ir skatinti blaivybę, vietoje to, kad baustų už priklausomybę ar sudarytu sąlygas jai egzistuoti. Šis požiūris skatina priklausomus asmenis, priimti teigiamus ir pozityvius sprendimus vietoje pasipriešinimo ir neigimo.
- CRAFT sukurta didinti priklausomo asmens motyvaciją ieškoti gydymo. Vietoj priverstinio spaudimo gydytis, šeimos nariai ir draugai mokomi kurti aplinką, skatinančią savo mylimuosius savanoriškai ieškoti pagalbos.
- CRAFT pabrėžia šeimos narių rūpinimosi savimi svarbą. Jie mokomi nustatyti sveikas ribas ir pirmenybę teikti savo gerovei ir tuo pat metu teikti paramą savo mylimiesiems. Tai užkerta kelią artimųjų perdegimui ir padeda palaikyti sveiką pusiausvyrą jų pačių asmeniniame gyvenime.
- CRAFT palaiko holistinį priklausomybių gydymą. Tai reiškia, kad atsižvelgiama ne tik į medžiagų vartojimo aspektą, bet ir į pagrindines problemas, kurios slypi po asmens žalingu elgesiu (gretutines psichinės sveikatos problemas ir psichologinę būseną bendrai).
- CRAFT moko atpažinti kada viskas klostosi gerai, net jei tai tik 1 % ar 2 % poslinkis teisingu keliu, būtina paskatinti savo artimuosius ir toliau daryti nedidelius, ilgalaikius pokyčius.
- Kai priklausomas artimasis išreiškia norą gydytis, mokoma padėti rasti tinkamus gydymo nuo priklausomybės būdus ir išteklius jiems.
Išvados
CRAFT metodikos veiksmingumas yra vertas pačio didžiausio susižavėjimo ir ovacijų. Tyrimai parodė, kad, kai šeimos nariai ir draugai dalyvauja CRAFT programose, jų mylimieji dažniau savo noru pradeda gydymą ir išlieka aktyvūs pasirinktame procese. Skiriant ypatingą dėmesį gerų santykių kūrimui ir palaikymui, o ne ultimatumams arba grasinimams, priklausomų asmenų artimieji išmoksta sukurti tokią aplinką, kurioje priklausomas asmuo jaučiasi vertinamas, mylimas ir motyvuotas keisti savo gyvenimą. Per atjautą, teigiamus bendravimo įgūdžius ir pozityvius paskatinimus, CRAFT įžiebia viltį tiek priklausomybę turinčiam asmeniui, tiek jo artimiesiems. Šiandien, kai mūsų supratimas apie priklausomybę pamažu įgauna kitokius atspalvius, ši programa išsiskiria kaip ryškus pavyzdys jog holistinis ir empatiškas požiūris į priklausomybę gali duoti labai gerus rezultatus.