Apsispręsti gyventi blaiviai yra ypatingai transformuojantis gyvenimą sprendimas, turėsiantis įtakos ne tik tau, bet ir tavo artimiesiems, bei jūsų santykiams. Kaip minėjau ankstesniame savo įraše, daugumoj atvejų tu tiesiog neprivalai niekam aiškintis ir tai yra pokalbiai, kurių ribas nustatai tik tu. Tačiau, kai kuriais atvejais, norint aplink save suburti stiprią palaikymo komandą, tau tiesiog būtina pasikalbėti su artimaisiais apie savo priimtą sprendimą nebegerti. Tik taip tu galėsi sukurti erdvę jus praturtinantiems pokalbiams ir išsakyti savo lūkesčius, kuriais bus paremta tavo visą gyvenimą truksianti kelionė.
Atrodytų, kad apsisprendimas nebegerti turėtų būti visuotinai sveikintinas įvykis… o bet tačiau… kai kuriais atvejais taip nenutinka, nes išgėrimas apjungdavo šeimą ir palaikydavo tam tikrą dinamiką: su kai kuriais artimaisiais išgerdami jautėtės sąjungininkai, panašūs ir greičiausiai turėjot šimtmečius siekiančių tradicijų. Todėl tu gali tikėtis labai pozityvių ir palaikančių, abejingų, neigiamų ir smalsių reakcijų.
Kai aš priėmiau sprendimą padaryti viską, kad mano gyvenimas taptų be jokių išlygų blaivus – mano šeima reagavo skirtingai. Mano pačios vyras reagavo ypatingai neigiamai. Tam tikra prasme, manau jis net išgyveno sielvartą, trukusį ne vienerius metus, su visais jam būdingais etapais. Kai kurios draugės labai palaikė, o kai kurios tiesiai šviesiai pasakė, kad gadinu mūsų santykius. Na, o broliai reagavo gan abejingai, matyt meilė patiems artimiausiems daugumoj atvejų yra be sąlygų.
Mano patarimas Nr. 1 – būk nusiteikus ar nusiteikęs absoliučiai viskam.
Pradėk nuo tų, kurie tave palaikys
Kai jau ateis metas informuoti artimuosius apie savo apsisprendimą, pradėk nuo tų, kurie negeria arba geria visiškai nedaug. Žmonės, kurie nemato nieko blogo piktnaudžiavime alkoholiu, gali priversti tave jaustis nepatogiai dėl savo sprendimo, ypač pradžioje.
stenkis būti kaip įmanoma paprastesnis (-ė)
Kiek daug nori papasakoti priklauso nuo tavęs. Su vienais gali išsivystyti malonūs, įkvepiantys pokalbiai, o kiti gali priversti viduje susigūžti. Jiems pilnai užteks pasakyti: “Nusprendžiau sumažinti alkoholio vartojimą” arba “Daugiau nebenoriu gerti”. Dažniausiai to pilnai pakanka. Tačiau kai kurie bus atkaklesni ir norės sužinoti daugiau informacijos. Jiems gali pasakyti:
Tiesiog nusprendžiau, kad noriu išbandyti kažką naujo, nes jaučiu, kad gėrimas iš manęs pasiima per daug.
Tai mano asmeninis pasirinkimas.
Be alkoholio jaučiuosi geriau.
Gėrimas man tiesiog netinka.
Viską pateik su atsipalaidavimu ir šmaikštumu.
paprašyk artimųjų pagalbos
Daugumoje atvejų, priklausomybė gali būti suvaldyta tik su aplinkinių pagalba. Tau būtina išsakyti kokie yra tavo lūkesčiai, kas tau galėtų padėti išlikti blaiviam ir kuo gali būti naudingi artimieji.
Tai gali apimti, tokiu dalykus kaip, kurį laiką nesilankyti baruose, laisvalaikį leisti be alkoholio, namuose nelaikyti alkoholio, palydėti į AA susitikimus ar pas terapeutą, padėti susirasti darbą ar priimti laikinai pagyventi. Galų gale, artimieji galėtų būti empatiškesni ir tiesiog nedaryti jokio spaudimo dėl tavo negėrimo, susilaikytų nuo komentarų ir pasirūpintų nealkoholiniais gėrimais, jei organizuoja šeimos vakarienę.
Jei tik gali, pasipasakok kokio gylio tavo problema yra, dažniausiai nuoširdumas duoda didžiausią naudą. Žmogui, kuris prisipažįsta, kad alkoholis jam pridaro daug prolemu – niekas nesiūlo dar daugiau problemų.
O kas, jeigu reakcija yra labai neigiama?
Iš tikro, tai geras ir tikras draugas bet kokiu atveju palaikys tavo sprendimą nebegerti, net jeigu jam tai ir nepatiks ar jis pajus grėsmę jūsų santykiams – jis prisitaikys. Tačiau kai kurie gali imti ir patraukti per dantį, įrodinėti, kad tu neturi jokių problemų su gėrimu ir tu perdedi, gali bandyti įkalbėti išgerti arba netgi supykti. Viską patyriau savo kailiu.
Svarbiausia ką turi žinoti, kad tokia reakcija tikrai su tavimi nieko bendro neturi ir apie tave nieko nepasako. Žinok, kad bet kokios diskusijos šia tema, bus diskusijos ne apie tave, o apie tų žmonių vidines problemas, kurias į paviršių pakėlė tavo drąsus žingsnis.
Visos jų baimės, neužtikrintumas, menkas savęs vertinimas ima veržtis į viršų ir jie užima gynybinę pusę, kuri gali pasireikšti pykčiu, patyčiomis, nepatogiais klausimais, atkalbinėjimais ir net atstūmimu. Greičiausiai tu to negali pakeisti ir net negali paaiškinti jiems tų pokyčių prasmingumo, nes jie vis tiek nenorės nieko girdėti. Tačiau tu tikrai gali aktyviai siekti savo tikslo, kad įrodytum jog tu gali pasikeisti ir tuo pačiu parodyti, kad tau jie vis dar yra svarbūs. Jeigu jie yra pakankamai sąmoningi – jie išliks su tavimi ir prisitaikys prie tavęs… Tačiau jeigu ne – tu tiesiog privalėsi palikti juos už nugaros. Niekas negali sustabdyti tavo noro tapti geresniu žmogumi ir gyventi geriausią savo gyvenimo versiją.
Tais liūdnais atvejais užduok sau klausimą: “Ar šis santykis su šiuo žmogumi man yra vertingas, jeigu mus jungė tik alkoholis?”. Net jei tai tavo sesuo ar brolis…
Pasirink tinkamą laiką
Man sunku įsivaizduoti koks tavo socialinis ratas arba kokie tavo gėrimo įpročiai, tačiau kartais pasirinktas netinkamas laikas ir vieta pokalbiui, gali labai apsunkinti situaciją. Daugumoj atvejų aš visada siūlau informuoti pačius artimiausius žmones prieš balių, kai jie nėra apsėsti šventinės nuotaikos ir įkaušę. Įprastą dieną tokios naujienos yra sutinkamos kur kas lengviau.
Jei tai rimtas pokalbis, kuris reikalaus laiko ir detalaus aptarimo – rinkis laiką, kurio niekas netrikdys.
Kai kas turi drąsos išplatinti pranešimus facebook sienoje, elektroniniais laiškais ar sms žinutėmis. Tai gan saugus variantas, norint išvengti tiesioginės konfrontacijos ir norint gauti laiko atsakymams parašyti. O ir tavo sprendimą nebegerti artimieji galės apsvarstyti be poreikio iškart kažkaip sureaguoti.
jei jauti, kad yra poreikis,
gali apibrėžti savo blaivybės parametrus. Artimiesiems gali pasakyti, kad nusprendei išbandyti Mėnesį be Alkoholio, kad laikinai smalsauji apie blaivią gyvenseną, kad nusprendei visam laikui mesti gerti, kad stengsiesi gerti 95% mažiau ir visi kiti tikslai, kokius tik užsibrėžei. Konkretus periodas ir blaivybės forma, leis lengviau suvokti tavo nusiteikimą.
Tu tikrai gali pasakyti, kad nesi tikras ar meti gerti visam laikui. Tiesiog, šiuo momentu, tai atrodo geriausias sprendimas tavo gyvenime.
dažnas klausimas:”Ar tu nepasiilgsti vyno taurės savo terasoje?”
Būk atvira (-s). Aš galiu būti atvira. Aš vis dar kartais pasiilgstu. Pasiilgstu tų dvidešimties minučių malonumo. Tačiau aš visiškai nepasiilgstu pagiringų dienų, prarastų prisiminimų, vėmimo, kaltės ir gėdos, prastos sveikatos ir nuotaikos, nuskriaustos piniginės ir šeimos. Kai visa tai palygini – tiesiog visiškai aišku, kad ta vyno taurė neturi absoliučiai jokios vertės.
Išvados
Savo sprendimą nebegerti pateik kaip džiugią, įkvepiančią ir labai tau reikšmingą naujieną. Nes menkiausia abejonė gali pakurstyti norą tave “išgelbėti” nuo šios “nuobodžios nelaimės”. Niekam neleisk sumenkinti tavo nusiteikimo.
Bet kokiu atveju, būk empatiška (-s) ir kantrus (-i) – pokalbiai apie mūsų silpnybes dažniausiai nėra nei lengvi, nei malonūs. Tačiau jie bus daug pasakantys apie tavo santykius su tave supančiais žmonėmis. Todėl priimk, tai kaip vertingą pamoką.