Jeigu tu esi ta (-s), kuris galvoja, kad kova su priklausomybe yra tik pačio priklausomo asmens reikalas – šis įrašas kaip tik tau. Nes tiesa ta, kad sėkminga reabilitacija dažniausiai priklauso nuo artimiausios aplinkos gebėjimo atliepti artimojo emocinius poreikius ir gebėjimo nukreipti tinkama linkme, kai priklausomas protas ima krėsti kvailystes. Šiandien pasistengsiu išskirti svarbiausius dalykus apie tai, ką tu turėtum daryti, kai tavo artimas žmogus bando mesti gerti arba vartoti kitas psichoaktyvias medžiagas. Ko neturėtum daryti, rasi sekančiame mano įraše.
Paradėsiu nuo to, jog egzistuoja klaidingas supratimas, kad jeigu priklausomas žmogus grįžo po Minesotos, detoksikacijos, reabilitacijos ar užsikodavo – tai jis jau pabaigė gydymą ir galima džiaugtis rezultatais. Tiesa yra tame, kad visos šios priemonės yra tik labai maža dalis viso to, ką iš tikro reikia padaryti. Visa blaivi kelionė dar tik prasideda sugrįžus į namus ir reikia nuveikti šimtus sėkmę nulemsiančių darbų.
Esmė tame, kad jeigu žmogus grįžta į tą pačią disfunkcinę, namų darbų neatlikusią šeimą ir aplinką – atkrytis yra ne už kalnų. Jeigu galvoji, kad priklausomybė yra tik to žmogaus reikalas, tai žinok, kad sėkminga reabilitacija be šeimos indėlio yra tiesiog neįmanoma.
sukurk saugią aplinką atvirtiems pokalbiams
Tau reikia išmokti klausytis ir sudaryti sąlygas atviriems pokalbiams. Iš patirties žinau, kad tam reikia praktikos, nes iš pradžių bandymai atvirkai kalbėtis yra labai nenatūralūs ir sudėtingi. Tačiau tu turi pavirsti tokiu žmogumi, kuriam pasisakius “aš noriu išgerti arba parūkyti” – sektų ne skandalas, o pagarbūs ir supratingi klausimai, galintys atitolinti artimojo impulsą vartoti.
Jeigu tau pavyktų tapti žmogumi, kuriam artimasis gali ateiti pasipasakoti apie savo baimes, skausmą, nepatogias emocijas ir net kėslus nuklysti – tai būtų milžiniškas pasiekimas.
Tau irgi reikia plėsti savo žinių bagažą apie priklausomybes
Neteisingas arba nepakankamas supratimas apie problemą – yra milžiniškas kliuvinys vedantis prie to, kad tu turi iškreiptus lūkesčius savo artimajam. Todėl užsiimk nuoširdžiu darbu gilinantis į šią temą: skaityk, lankyk kursus, konsultacijas ar net terapiją.
Sužinojus daugiau apie priklausomybę, jos poveikį ir sveikimo procesą, geriau suprasi, ką išgyvena tau artimas žmogus. Švietimas padeda išsklaidyti mitus ir klaidingus įsitikinimus, mažina stigmą ir skatina empatiją.
Taip pat turėsi žinių apie galimas gydymo galimybes, paramos grupes ir šaltinius, todėl galėsi nukreipti savo artimąjį tinkamos pagalbos link, kai to prireiks. Suprantant priklausomybės keliamus iššūkius ir sudėtingumą, galėsi patarti, atpažinti įspėjamuosius atkryčio požymius ir veiksmingai reaguoti.
Iš esmės, turi suvokti apie ką kalbėti, kaip kalbėti ir kada kalbėti – o tam reikia šviestis.
būk pavyzdys
Negerk ar nevartok ir tu. Atrodytų, kad “Prie ko čia AŠ? Juk ne aš čia turiu problemų.”. Tačiau, tik pagalvok: kaip tu gali kažkam sakyti “nebūtina per Naujus metus gerti” – jeigu pats arba pati negali negerti? Būk tas pavyzdys, kuris įkvepia kitus ir įrodo, kad šventės, renginiai ir įvairiausios progos gali būti paminėtos ir be alkoholio. Įrodyk, kad linksmybės tai ne gėrimas taurėje. O ir šiaip, tavo artimajam kaip niekad reikalingas palaikymas ir dar vienas negeriantis žmogus kompanijoje jam suteiks daugiau drąsos.
Taip pat tai apima sveiką mitybą, sportą, meditaciją, blaivų laisvalaikį, savanorystę – tu gali būti kitokio, turtingesnio gyvenimo pavyzdžiu.
skatink išlysti iš namų
Tavo artimajam yra svarbu palaikyti ar net sukurti naujus socialinius ryšius. Svarbu, kad tai nebūtų tie ryšiai, kurie buvo paremti jo senais įpročiais.
Bet kokios blaivaus laisvalaikio idėjos sveikintinos, tai padės jam sukurti naujus, sveikus prisiminimus ir įspūdžius, todėl nuolat inicijuok išėjimus iš namų.
drauge sukurkite pokyčiams palankią aplinką
Jūsų namų aplinka turėtų tapti blaivybės oaze. Namuose neturi būti alkoholinių gėrimų ir su gėrimu ar vartojimu susijusių atributų, prisiminimų ir žalingas tradicijas palaikančių dalykų. Aplinka ne tik turi skatinti blaivią mąstyseną, bet ir nesukelti dirgiklių.
Tai liečia ir tam tikrus užsiėmimus ar net žmones, kurių turėtų nelikti jūsų namuose vardan šventos ramybės, bent jau ankstyvoje blaivybės stadijoje, kai artimasis yra labiausiai pažeidžiamas.
Švęskite pergales
Atkreipk dėmesį į artimojo pasiekimus ir jo teigiamus pokyčius, būtinai su juo tai aptark ir primink jam arba jai, kad tu labai didžiuojiesi.
Apie pasiektus tikslus, net jeigu jie ir mažyčiai, reflektuokite drauge. Tokiu savo elgesiu leisi artimajam suprasti, kad tau yra svarbus progresas, kad tu supranti kas vyksta ir kad tu esi viso to dalis.
Kova su priklausomybe gali būti pati svarbiausia kova per visą gyvenimą – ji verta liaupsių, pagyrų, apdovanojimų ir išskirtinio dėmesio.
Nepriimk visko asmeniškai
Nemeluosiu, ankstyva blaivybė yra tikrai ne rožėmis klota. Tavo artimasis nei iš šio nei iš to kartais gali pasiusti, pašėlti, užsiplieksti, susinervinti, imti neracionaliai elgtis – jam gali būti būdingos smarkios nuotaikų kaitos. Sukaupk visą savo kantrybę ir nepriimk to asmeniškai, kai kurių dalykų Jis arba Ji negali kontroliuoti. Reikia laiko, kad smegenų biochemija atgautų natūralų savo balansą.
Svarbiausia krizinėse situacijose nepulti kurstyti gaisro – tiesiog pasakyk, kad toks elgesys tave skaudina ir kad tu nenori visame tame dalyvauti.
Suprask, kad reabilitacija po priklausomybės yra visą gyvenimą trunkanti kelionė
Pokytis tavo artimojo žmogaus galvoje vyksta lėtai ir neužtikrintai. Kelionė yra lydima atkryčių, trumpesnių ir ilgesnių blaivybės laikotarpių. Atliktas didelės apimties tyrimas parodė, kad tik trečdalis besigydančių nuo priklausomybės žmonių išlieka blaivūs daugiau nei metus. Tai reiškia, kad du iš trijų atkris.
Atkrytis tikrai nėra jokia katastrofa. Jis viso labo parodo, kad pasirinktos priemonės yra netinkamos arba nepakankamos.
Svarbiausia yra tai, kad laikui bėgant atkryčių mažės, o blaivūs laikotarpiai ilgės. Esant reikalui padėk artimajam kuo greičiau sugrįžti į vėžes ir neleisk įsisukti į savęs gėdinimo, kaltinimo ir smerkimo fiestą.
išvados
Kai tavo artimas žmogus bando mesti gerti – tu esi tas vienintelis žmogus, kuris turi galimybę sukurti saugią aplinką, reikalingą pokyčiui. Jokie specialistai ar gydytojai neateis į jūsų namus ir to nepadarys už jus. Tai nepavyks padaryti per vieną dieną, todėl kad Jūs abu turite išmokti daug naujų dalykų ir pritaikyti juos savo santykiuose ir kasdienybėje.
Tačiau pagrindiniai dalykai ką reikia daryti norint įkvėpti kitus keisti savo gyvenimą – tai pasitelk empatiją, besąlygišką meilę, padrąsinimus. Sukurk sąlygas konstruktyviems pokalbiams.
Na, o pabaigai, noriu tau priminti, kad tu taip pat privalai pasirūpinti savimi ir skirti sau kokybiško laiko, nes tu negali dalintis ir duoti to, ko neturi. Jeigu yra poreikis, konsultuokis, lankyk grupinius susitikimus, terapiją, bendradarbiauk su socialiniu darbuotoju – tokiu būdu, tu galėsi pasidalinti savo išgyvenimais su kitais žmonėmis, o tai savo ruožtu, užtikrins vidinę ramybę.
Tik pažiūrėk, šiandien paskutinė metų diena! Laimingų Naujų Metų! Tebūnie 2024-ieji įkvėpti keistis.