Atrodytų, kad apsisprendimas nebegerti turėtų būti sveikintinas dalykas ir visi aplinkiniai turėtų tave apipilti susižavėjimo liaupsėmis bei ovacijomis. Tačiau realybėje tai yra labiau išimtis, negu taisyklė – iš tikro, ne visi bus laimingi dėl tavo blaivybės.
Kai aš mečiau gerti, mano vyras visiškai manęs nepalaikė. Buvo momentų, kai jis sąmoningai netgi siekė jog aš atkrisčiau vėl ir vėl iki kol aš paprasčiausiai neužsikodavau ir neleidau suprasti, kad mano apsisprendimas nebegerti negali būti perkalbėtas suviliojus mėgstamiausiu vynu. Tam tikra prasme, jį slėgė beveik dvejus metus trukęs sielvartas jog aš nebegeriu. Jis praėjo visus jo etapus ir neslėpė, kad mano sprendimas jam nepatinka. Ir aš jį suprantu – jis neteko artimiausio savo nusikaltimų bendrininko ir nuo šiol jo paties priklausomybė yra dar labiau akivaizdi.
Manęs nepalaikė vyras. Tavęs gali nepalaikyti sesuo, draugė ar net mama. Visada atsiras tas vienas, kurio veide bus akivaizdus nusivylimas, kai praneši naujieną jog nebegeri. Žinau, tai skaudina.
Pabandyk suprasti tą žmogų
Visų pirma pasistenk sau įvardyti, kaip tau atrodo, kodėl tas žmogus neigiamai reaguoja į tavo pokytį.
Jis gali pergyventi dėl to, kad pasikeis jūsų santykiai arba, kad jis staiga pasijuto nepatogiai dėl savo paties gėrimo įpročių. Kad ir kas bebūtų jo galvoje, tu neturi galių to pakeisti ir už jį išspręsti. Tačiau apčiuopus kas jį neramina, tu galėtum į tą žmogų reaguoti su didesne empatija ir atlaidumu.
Būk atvira (-s)
Kartais žmonės gali būti labai nenuovokūs. Jie gali nesuprasti kokį poveikį tau daro jų elgesys ir žodžiai. Leisk draugams ir šeimos nariams suprasti, kad neprašai jų pritarimo, tu tiesiog nori jų meilės ir palaikymo. Gal būt į tai nebus atsižvelgta akimirksniu, tačiau suteiks jiems galimybę peržvelgti savo poelgius.
Paleisk
Blaivumas yra puikus filtras visam šlamštui, kurį netyčia įsileidai į savo gyvenimą. Beveik neabejotinai prarasi kai kuriuos žmones, kurie buvo tavo gyvenime vien dėl alkoholio, na o kitiems gali prireikti šiek tiek laiko prisitaikyti. Tai gali išties liūdinti. Kartais tokia yra blaivybės kaina.
Jei viename ar keliuose iš šių teiginių matai kažką artimo jūsų santykiams, jums reikia atsisveikinti:
- Jis apkalba tave už nugaros arba dalijasi privačia informacija apie tavo pasirinkimus.
- Jis stengiasi, kad tu atkristum.
- Jis verčia jaustis kaltu, arba gėdina, kai tu sakai NE socialinėse situacijose.
- Jis nepalaiko tavo siekio tobulėti.
- Jis menkina tavo pasiekimus.
- Atrodo, kad jis niekada neturi laiko tau, kai tau jo reikia.
- Įtikinėja, kad tu neturi jokių problemų su psichoaktyvių medžiagų vartojimu.
Galų gale, ar tas žmogus tave verčia jaustis geriau ar blogiau?
Gera žinia ta, kad tu tikrai niekada neprarasi savo tikrų draugų. Jie pasiliks. Be to, į tavo gyvenimą ateis daug naujų fantastiškų, labiau tavo naują realybę atitinkančių, žmonių, kuriems tu nuo pat pradžių būsi negeriantis.
Parekomenduok jiems daugiau pasidomėti priklausomybėmis
Priklausomybė paliečia visus šeimos narius ir net kai kuriuos aplinkinius. Dažnai artimiesiems trūksta elementariausių žinių apie tavo patiriamus iššūkius, kaip tau padėti, ko tau reikia, kaip jie turi elgtis ir netgi ko tikėtis. Tu gali jiems pasiūlyti literatūros, mokymus ar net palydėti į Al-Anon ar pas CRAFT specialistą. Kuo daugiau jie sužinos apie tave užklupusią sudėtingą problemą, tuo jie taps atviresni pokyčiams.
plėsk arba keisk savo socialinį ratą
Stenkis labiau atsigręžti į pažįstamus, kurie geriau tave supranta ir yra linkę palaikyti. Apsupk save teigiamais žmonėmis, pasiieškok bendruomenių, kurios organizuoja sąmoningumu grįstus renginius, tokių Lietuvoje tikrai yra! Stenkis užmegzti naujas pažintis iš savo naujų hobių, treniruočių, susirinkimų ar net vedžiojant šunį. Junkis į online bendruomenes. Būk doras kaimynas. Savanoriauk. Eik ko nors naujo mokintis. Būk aktyvesnis darbovietėje. Žodžiu – socializuokis!
Susitelk į save
Kad ir kas benutiktų, visada sau primink, kad šie pokyčiai yra tau gyvybiškai būtini ir jie yra geriausias sprendimas tavo gyvenime. Didžiuokis savo pasirinkimais ir kai kas nors paklaus:” vis dar negeri?”, atšauk: “Taip, jaučiuosi geriau negu bet kada per visą savo gyvenimą!”.
O jeigu tu nenori nieko atsakyti ar veltis į diskusijas su tuo žmogumi – žinok, tu ir neprivalai niekaip teisintis ar kažką įrodyti. Apie tai, gali daugiau paskaityti kitame mano įraše ČIA.
Išvados
Jei tavo artimoje aplinkoje yra žmogus, kuris nepalaiko tavo blaivybės, visada atmink, kad tam jis turi savo asmeninių priežasčių. Dar svarbiau suprasti, kad ir kas tas žmogus bebūtų – jis neprivalo keistis kartu su tavimi. Žinoma, būtų malonu, jeigu jam bent jau pavyktų prisitaikyti, tačiau net ir tam, gali reikėti šiek tiek laiko, o kai kam ir pastangų. Suteikime vieni kitiems erdvės.
# blaivybės