1955 m. hipnozė, kaip gydymo būdas, oficialiai buvo patvirtintas Britų medicinos asociacijos, o po kelių metų – Amerikos medikų asociacijos. Oficialus pripažinimas leido išplėsti mokslinius tyrimus ir moksliškai pagrįsti hipnozės naudojimą. Deja, Lietuvoje, skirtingai nei kitose šalyse, šis metodas vis dar laikoma netradiciniu gydymo būdu. Ar hipnozė priklausomybių gydyme yra veiksminga, jei taip, tai kiek?
Praktiškai, hipnozę galima apibūdinti kaip žmogaus transo būsenos naudojimą. Seanso metu specialistas įveda žmogų į transo būseną, ir jį “lydi” joje. Tai yra yra sutelkto dėmesio ir padidėjusio įtaigumo būsena, kai asmuo yra atviresnis naujoms idėjoms ir pasiūlymams, kurie gali turėti įtakos priklausomybės suvokimui, pojūčiams, mintims ir elgesiui.
Hipnozė turi unikalų pranašumą sprendžiant pagrindinius emocinius ir psichologinius veiksnius, kurie įtakoja paciento priklausomybę. Daugelis žmonių renkasi gerti ar vartoti siekdami susidoroti su tam tikromis emocijomis ar slegiančiomis patirtimis. Ši metodika gali padėti atskleisti šias pagrindines priežastis, pasiekdama pasąmonę, leisdama terapeutams nustatyti žmogų provokuojančius veiksnius ir sukurti sveikesnius įveikos mechanizmus.
Argumentai už hipnozę
- Tikrai yra atliktų MRT tyrimų, kurių metu buvo įrodyta, kad hipnozė veikia smegenų veiklą, ypač srityse, susijusiose su savikontrole, sprendimų priėmimu ir atlygio sistema.
- Kiekvienas priklausomybės atvejis yra unikalus, o hipnozė yra labai lanksti metodika ir gali būti pritaikyta kiekvieno asmens poreikiams. Šis individualizuotas požiūris padidina sėkmės tikimybę, nes pasiūlymai ir intervencijos yra parengtos konkrečiai asmens situacijai.
- „Konsultavimo ir klinikinės psichologijos žurnale“ (2004 m.) paskelbtame tyrime buvo nagrinėjamas hipnozės naudojimas gydant priklausomybę nuo alkoholio. Išvadose buvo rašoma, kad hipnozė gali būti naudojama kartu su kitomis tradicinėmis priklausomybės gydymo strategijomis, tokiomis kaip terapija ir vaistai. Dėl jos holistinio pobūdžio ji gali papildyti esamus gydymo būdus ir gali padidinti jų veiksmingumą. Eksperimento dalyviai pranešė, kad alkoholio vartojo žymiai mažiau ir sumažėjo potraukis jam.
- Tarptautinis klinikinės ir eksperimentinės hipnozės žurnalas (2005 m.) publikavo tyrimo išvadas, kuriose sakoma, kad hipnozė sumažina abstinencijos simptomų sukeliamus negalavimus ir diskomfortą ankstyvosiose priklausomybės reabilitacijos stadijose. Tai gali užtikrinti sklandesnį perėjimą prie ilgalaikio blaivumo.
Argumentai Prieš hipnozę
- Nors daugėja tyrimų, patvirtinančių hipnozės veiksmingumą gydant priklausomybę, tai vis dar gana nauja sritis, palyginti su kitomis nusistovėjusiomis gydymo formomis. Norint visiškai suprasti jo ilgalaikį poveikį ir naudą, reikia atlikti išsamesnius tyrimus.
- Hipnozei paveikūs yra ne visi, o ir paveikumo lygis skiriasi. Ne visi gali pasiekti tokį patį transo lygį arba reaguoti į specialisto nukreipimą viena ar kita linkme, todėl sėkmė tikrai nėra garantuota. Remiantis tyrimais, manoma, kad maždaug 10–15 % žmonių yra labai jautrūs hipnozei, o tai reiškia, kad jie gali patekti į gilią transo būseną ir stipriai reaguoti į pasiūlymus. Kiti 20–30 % yra vidutiniškai jautrūs, o likę 50–70 % laikomi mažai jautriais hipnozei. Šie skaičiai yra apytiksliai ir gali skirtis atsižvelgiant į konkrečius kriterijus, naudojamus įvairiuose tyrimuose.
- Hipnozės veiksmingumas labai priklauso nuo terapeuto įgūdžių ir patirties. Hipnozei įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip individo atsipalaidavimo lygis, pasitikėjimas hipnotizuotoju ir noras įsitraukti į procesą. Todėl pagrindinė specialisto užduotis yra visų pirma sukurti tinkamą ryšį su pacientu.
Išvados
Hipnozė, kaip ir dauguma priklausomybės įveikos būdų yra tik sudedamoji viso proceso dalis. Visi tyrimai, kuriuos skaičiau ir kurie davė teigiamų rezultatų – buvo daromi kombinuojant skirtingus metodus, pavyzdžiui psichoterapija ir hipnozė. Kai kuriuose šaltiniuose skaičiau, kad hipnozė priklausomybių gydyme yra efektyvi tik tuo atveju, jei lankoma apie 10 seansų. Todėl daryčiau išvadą, kad eiti pas specialistą „kartelį pasibandyti“ yra viso labo pinigų švaistymas, nes ištiesų tai yra nuoseklus procesas, reikalaujantis abiejų šalių ilgalaikio bendradarbiavimo ir įsitraukimo.
Jeigu tu dabar sėdi ir svarstai ar hipnozė, kaip gydymo būdas, yra Tau tinkamas, tai skubu pasakyti, kad jautrumas hipnozei nėra patiklumo ar įtaigumo kasdieniame gyvenime požymis, todėl pagal tai tikrai spręsti nereiktų. Hipnozė yra unikali sutelkto dėmesio būsena, leidžianti žmonėms būti atviresniems pasiūlymams hipnotizuojančios patirties kontekste.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai ir visuomenei gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.