Turbūt nei vienas mano mėnuo neapsieina be vaizdo įrašo, kurį man atsiunčia mano vyras. Jame skirtingi influenceriai ir tiktokeriai kartoją tą patį juokelį: „kai tu nustosi gerti ženkliai pasitaisys tavo sveikata, susitvarkys santykiai su draugais ir šeima, imsi žymiai geriau miegoti, tau nukris svoris, tu vakarais imsi skaityti knygas ir gerti arbatą ir… tu mirsi iš nuobodulio“. Mintis, kad gyvenimas be alkoholio yra nuobodus, aplanko daugelį iš mūsų ir dažnai tampa stabdžiu į šviesesnį rytojų.
Žinai, iš dalies galima su tuo sutikti. Kai tu nustoji gerti, iš tavo gyvenimo yra išimamas labai svarbus elementas, apie kurį sukdavosi visa tavo kasdienybė ir socialinis gyvenimas. Tu buvai užimtas arba užimta planavimu kada ir su kuo išgersi, tau reikdavo skirti laiko kelionei į parduotuvę, užkandžių ruošimui, namų po išgertuvių tvarkymui, pagirioms ir galų gale tūkstančiai valandų vien pačiam gėrimui. Todėl nenuostabu, kad kai tu nustoji gerti – tavo gyvenime atsiranda neįtikėtinai daug laiko ir jeigu tai buvo vienintelis tavo laisvalaikio praleidimas – tavo gyvenimas gali atrodyti neįtikėtinai nykiai, ypač jeigu jis ir taip nebuvo labai įdomus.
Ir čia turbūt nereikia jokių auštųjų mokslų, kad suprasti, jog jeigu metus gerti nepersvarstysi savo dienotvarkės ir užimtumo – labai greit grįši į ten kur pabaigei. Duodu tau ranką nukirsti, jei tu nieko nepakeisi – tai niekas ir nepasikeis.
Kitas labai įdomus dalykas yra tai, kad pats alkoholis ir yra pagrindinis ypatingai neįdomios savijautos priežastis
Alkoholis patekęs į mūsų kraują nulemia tai, kad smegenyse yra aktyvuojami malonumo centrai ir paleidžiamas laimės hormonas dopaminas. Jis yra atsakingas už tai, kad mes pajaučiame malonumą ir laimę.
Esmė tame, kad alkoholis dirbtinai paleidinėdamas vidutiniškai 10 kartų daugiau dopamino, negu natūraliai smegenys yra pajėgios išskirti, sukuria disbalansą smegenyse ir tai sukelia dvi problemas:
- Tavo smegenys kurį laiką po suvartoto alkoholio išskirs labai mažai dopamino, kad atkurtų balansą.
- Natūralūs apdovanojimai, kurie turėtų suteikti tau džiaugsmo, neteiks jokio džiaugsmo.
Taigi čia ne negerti yra nuobodu, o laimės hormonai yra žemumose. Kadangi alkoholis pavagia tavo natūralų pasimėgavimą gyvenimu, nenuostabu, kad tu neturi pakankamai motyvacijos kažko imtis. Viskas ko tau norisi – greičiau išgerti ir pasislėpti nuo visų tų nepatogių jausmų.
Gera naujiena yra ta, kad hormonų balansas tikrai atsistatys ir ši būsena nesitęs amžinai. Kiek? Na, MRT tyrimai parodė, kad aktyvią priklausomybę turintiems žmonėms dopamino lygis po dviejų savaičių negėrimo vis dar yra labai žemas ir kai kam gali prireikti kantriai panuobodžiauti net ir visą mėnesį.
Atlikus ne vieną tyrimą paaiškėjo, kad žmonės geria iš nuobodulio netgi tada, kai jiems pats gėrimas nelabai patinka ir tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl ankstyvoje blaivybėjė dažnai bandantys atsitiesti paslysta.
Kai kuriems iš mūsų, nuobodulys yra žudantis jausmas. 2014 metais Sience žurnale buvo publikuotas eksperimentas, kurio metu dalyviai buvo prašomi pabūti tuščiame kambaryje 15 minučių, kuriame buvo padėtas elketrošokeris. Kai kuriems dalyviams buvimas patiems su savimi ir savo mintimis tapo tikru iššūkiu, todėl 18% iš jų ėmėsi save kratyti elektra. Vienas vyriškis iš nuobodulio save nusikratė 190 kartų per 15 minučių. Kai mes nuobodžiaujame, mes pradedame jausti ir girdėti savo mintis, mes esame priversti būti su savimi, todėl nenuostabu, kad reabilitacija po priklausomybės – tai mokymasis būti su savimi.
patarimai, ką daryti, kad nuobodulys netaptų tuo pasiteisinimu, kodėl tau reikia atsidaryti vyno butelį
- Visus pinigus kuriuos išleisdavai alkoholiui – išleisk pramogoms ir sau maloniems dalykams. Jei tu susumuotum visas išlaidas susijusias su alkoholiu ir jo vartojimu, suprastum kad tai didžiuliai pinigai. Jeigu tu galėjai sau leisti prabangiai save nuodytis, kodėl gi reikia save apriboti kai dėl savęs darai pačius geriausius dalykus, t.y. negeri?
- Pradėk ko nors mokytis. Mokymuisi nėra jokių amžiaus apribojimų ir tai geriausiai praleistas laikas kokį tik galėtum įsivaizduoti.
- Savanoriauk. Tai ne tik padės užpildyti tavo laisvą laiką, tačiau padės sukurti daug sveikų naujų socialinių ryšių ir praturtins tave dvasiškai.
- Imkis naujų hobių.
- Sportuok.
- Pradėk daugiau laiko leisti su savo negeriančiais draugais ir dar daugiau laiko su savo šeima.
- Jeigu tik yra galimybė – lankykis pas terapeutą, asmenybės trenerį (koučerį), konsultantą, grupinę terapiją ir netgi AA susirinkimus. Pasikalbėti apie tave aplankančius jausmus ir emocijas, gali būti labai svarbu.
- Priimk faktą, kad šis nuobodulio periodas yra laikinas ir netruks amžinai. Įsivaizduok, kad patyrei traumą, tu su gipsu ir tau reikia tiesiog iškentėti.
- Pradėk daug vaikščioti, ypač daug laiko leisti gamtoje. Bent man, valanda praleista miške visada būna kažkuo magiška ir užkrauna daug geros energijos.
- Rašyk dienoraštį. Tai pats geriausias būdas pasikalbėti su savimi apie pačius neracionaliausius dalykus, kuriais nepasidalintum su niekuo kitu.
- Susitelk į sveikesnio maisto gamybą. Ieškok receptų, gilinkis į tai kas yra sveika mityba – tai gal ir neišsklaidys nuobodulio, tačiau šiek tiek užims galvą ir sveikesnis maistas tikrai prisidės prie geresnės nuotaikos.
apibendrinant
Gyvenimas be alkoholio yra nuobodus? Žinai kas išties yra nuobodu?
Nuobodu yra sekmadienį visą dieną pagiringam praleisti lovoje. Nuobodu yra dalyvauti tuščiuose, triukšminguose, beprasmiuose pokalbiuose. Nuobodu yra visą savaitę gyventi laukimu iki penktadienio, nes tu taip pervargai per savaitgali, kad ištverti darbo savaitę atrodo tarsi nesibaigiantis kliūčių ruožas. Nuobodu yra su nekantrumu laukti 10 valandos ryto, kol galėsi įsigyti alkoholio. Nuobodu yra valandų valandas kiurksoti su savo sixpak‘u prie televizoriaus. Nuobodūs yra kiti girti žmonės. Nuobodu gerti iki kol paprasčiausiai atsijungi. Nuobodu yra puse nakties prasivartyti nebegalint užmigti.
Pabandyk įvardinti bent tris su gėrimu susijusius nenuobodžius dalykus ir suprasi, kad to padaryti tiesiog negali.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai ir visuomenei gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.