Žinai, priklausomybes nėra lengva perkelti į ekraną. Juk jos užgrobia ir pakeičia protus, priversdama gerus žmones elgtis visai nepanašiai į juos pačius. Nelengva kažką tokio, vidinio ir unikalaus kiekvienam žmogui, paversti kinematografija arba priversti žiūrovus užmegzti ryšį su aktoriais ir pajusti empatiją. Filmai apie priklausomybes gali įkvėpti, šviesti ir paskatinti prasmingus pokalbius apie sudėtingus gyvenimo aspektus. O aš tiesiog kviečiu pažiūrėti į priklausomybę iš šalies, tiesiog nuo savo namų sofos, su tikslu praturtinti savo suvokimą.
Requiem for a Dream – “Rekviem svajonei” (2000)
“Requiem už svajonę”, kurį režisavo Darrenas Aronofskis, yra įtaigi priklausomybės pražūtingo poveikio žmonėms ir jų santykiams analizė. Įtemptu pasakojimu ir vaizdingais vaizdais filme gilinamasi į veikėjų, kovojančių su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis, gyvenimus ir sukrečiančias pasekmes. Filmas yra griežtas priminimas apie priklausomybės pavojus ir apie tai, kaip svarbu ieškoti pagalbos.
Režisierius meistriškai ir įtaigiai atskleidžia priklausomybių galią ir pabrėžia kokia mažytė ir trapi ta linija tarp saldžių sapnų, svajonių ir košmarų. Šį filmą būtina pamatyti ne tik mano skaitytojams, tačiau ir visiems visiems visiems kitiems…
28 days – “28 dienos” (2000)
Šiame filme pagrindinį vaidmenį atlieka Sandra Bullock. Ji yra sėkminga žurnalo rašytoja, kuri po konflikto išgėrus yra priversta pradėti reabilitaciją. Kai ji įveikia gydymo sunkumus ir susiduria su savo demonais, filme gvildenamos neigimo, pripažinimo, bendruomenės ir paramos gydomosios galios temos. Filme niuansuotai vaizduojamas sveikimas nuo priklausomybės ir transformuojanti kelionė blaivybės link.
Flight – “Skrydis” (2012)
Roberto Zemeckio režisuotas filmas “Skrydis” pasakoja apie patyrusį pilotą, kuris, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų, stebuklingai nutupdo sugedusį lėktuvą. Denzelis Vašingtonas įtikinamai vaidina kovą su priklausomybe ir tai, kaip susiduria su savo veiksmų pasekmėmis. Filme gilinamasi į sudėtingas priklausomybės problemas, tokias kaip atsakomybės prisiėmimas ir atgailavimas.
Beautiful Boy – “Gražus sūnus” (2018)
Pagal Davido ir Nic Sheffų memuarus sukurtame filme “Gražus sūnus” aprašomos tėvo desperatiškos pastangos išgelbėti sūnų nuo priklausomybės. Steve’as Carellas ir Timothée Chalametas demonstruoja stiprius vaidmenis, vaizduodami emocinę priklausomybės žalą šeimai ir nepaliaujamą vilties bei išgijimo siekį. Filme vaizduojama širdį verianti meilė, atsparumas ir tvirtas tėvų ir vaiko ryšys.
A Star Is Born – “Taip gimė žvaigždė” (2018)
Dėmesį kaustanti meilės istorija, įstabaus garso muzikos takelis, stiprus scenarijus ir itin vykęs duetas. Visa tai Bradley Cooperio režisuotam filmui užtikrina vieną iš geriausių ir stipriausių kino juostų tais metais. Katik vėl pažiūrėjau treilerį prisiminimui ir sudrėko akys – vis dar taip pat sujaudina.
Čia pasakojama ištorija apie patyrusį muzikantą, kovojantį su priklausomybe, kuris atranda ir globoja talentingą jauną dainininkę. Per jų audringus santykius ir asmenines kovas filme gvildenamos meilės, pasiaukojimo ir nepaliaujamo svajonių siekimo temos. Filme aštriai apmąstomi šlovės, priklausomybės pakilimai ir nuosmūkiai.
Clean and Sober – “švarus ir blaivus” (1988)
Michaelas Keatonas filme “Švarus ir blaivus” įkūnija nekilnojamojo turto agentą, kuris, atsibudęs šalia mirusios moters, ieško prieglobsčio priklausomų asmenų reabilitacijos programoje. Čia jis susikauna su savo priklausomybe ir įveikia su sveikimu susijusius iššūkius. Filme nuotaikingai vaizduojamas savo nuodiemių išpirkimas ir viltis, kurią suteikia antroji galimybė. Filme pabrėžiama sąžiningumo, atsakomybės ir kitų žmonių paramos svarba siekiant blaivybės.
Man atrodo, kad nėra šio filmo vertimo į lietuvių kalbą.
Trainspotting – “Traukinių žymėjimas” (1996)
Danny Boyle’o režisuotame filme “Traukinių žymėjimas” pasakojama apie Edinburge gyvenančių heroiną vartojančių žmonių grupę ir jų audringą patirtį, susijusią su priklausomybe, draugyste ir išgyvenimu. Filmas, pasižymintis šiurkščiu realizmu ir juodu humoru, įtikinamai atskleidžia chaotišką narkomanijos pasaulį ir pastangas išsivaduoti iš jos gniaužtų. Tai provokuojantis priklausomybės pakilimų ir nuosmukių bei geresnio gyvenimo siekio atvaizdavimas.
Filmas sukėlė kontroversiškų nuomonių kai kuriose šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, JAV. Kurių ne kurių nuomone, filmas propaguoja narkotikų vartojimą, o JAV senatorius Bobas Doulas (Bob Dole) net pasmerkė tariamą filmo amoralumą ir narkotikų šlovinimą 1996 m. prezidento rinkimų kampanijos metu, nors prisipažino nematęs jo.
Nepaisant šios polemikos, filmas buvo liaupsinamas kaip naujoviškas bei įspūdingas ir tais pačiais metais gavo Oskaro nominaciją už geriausią scenarijų, paremtą literatūros kūriniu. 1999 m. BFI apklausoje „Traukinių žymėjimas“ buvo 10-as filmų kategorijoje, o 2004 m. žurnalas „Total Film” įvardijo jį ketvirtuoju geriausiu visų laikų britų filmų.
Smashed – “Kablys” (2012)
Režisieriaus Jameso Ponsoldto sukurta drama pasakoja apie jauną porą, dienų dienas besilinksminančią apsvaigus nuo alkoholio. Vieną dieną atvykusi į darbą Keitė (akt. Mary Elizabeth Winstead) apsivemia klasėje prieš visus savo mažamečius mokinius ir turi teisintis nėštumu, kad išsisuktų. Po šio įvykio supratusi, jog toliau taip nebegali gyventi, jauna mokytoja apsilanko anoniminių alkoholikų susitikime. Nors jos sutuoktinis Čarlis (akt. Aaronas Paulas) piktavališkai šį klubą pavadina nevėkšlų susibūrimu, ji nekreipia dėmesio ir toliau siekia užsibrėžto tikslo. Visgi jaunos moters bėdos nesibaigia, nes lankydama AA ji vis neatsispiria alkoholiui, o santuoka pamažu bliūkšta.
Filme tyrinėjamas sąžiningumas, atleidimas ir geresnio gyvenimo siekis. Tai žiaurus ir nuoširdus sveikimo sudėtingumo ir pažeidžiamume slypinčios stiprybės atvaizdavimas.
The Anonymous People – “anoniminiai žmonės” (2013)
Grego Williamso režisuotame dokumentiniame filme “Anoniminiai žmonės” nušviečiamas augantis nuo priklausomybės besigydančių žmonių judėjimas, kurie kalba ir pasisako už pokyčius. Pasitelkiant asmenines istorijas ir interviu, filme atkreipiamas dėmesys į priklausomybę lydinčią stigmą ir didesnės paramos, supratimo ir išteklių poreikį tiems, kurie siekia pasikeisti. Filmas yra stiprus raginimas imtis veiksmų, kad būtų paneigtas šiandienis priklausomybių suvokimas ir skatinama empatija bei užuojauta.
“Anoniminiai žmonės” taip pat pateikia daug žinių apie Anoniminių alkoholikų (AA) ir sveikimo nuo priklausomybių judėjimo pradininkus, išryškina daugelį svarbiausių veikėjų, padėjusių priklausomybių gydymui atsiskleisti visuomenės akyse, įskaitant Billą Wilsoną, Marty Manną ir buvusį senatorių Haroldą Hughesą.
the Basketball Diaries – “Krepšininko dienoraštis“ (1995)
Jimo Carrollo autobiografinio romano “Krepšinio dienoraščiai” pagrindu sukurta istorija apie talentingą jauną krepšininką, kurio gyvenimas pakrypsta į priklausomybę ir nusikaltimus. Leonardo DiCaprio suvaidino jaudinantį vaidmenį vaizduodamas heroino priklausomybę, o vėliau kovą jog pavyktų atsitiesti. Filme šiurkščiai ir be užuolankų vaizduojama priklausomybės gniaužtai ir kelionė link pasveikimo.
Man atrodo, kad nėra ir šio filmo vertimo į lietuvių kalbą.
išvados
Visi aukščiau išvardyti filmai apie priklausomybes yra iš sąrašo “Būtina pamatyti ir būtina parekomenduoti”. Kiekvienas filmas – ar tai būtų įtraukiantis pasakojimas, ar įtikinami aktorių pasirodymai, ar susimąstyti verčiantys dokumentiniai filmai – padeda geriau suprasti priklausomybę ir transformuojančią sveikimo galią.
Jei tai yra ypač tave dominanti tema, yra ir daugiau filmų šia tematika:
- Rachel Getting Married (Reičel išteka, 2008)
- Rocketman, (apie Eltoną Džoną, 2019)
- When a Man Loves a Woman (Kai vyras myli moterį, 1994)
- Ray (Rėjus, 2004)
- Amy (dokumentinis filmas apie Amy Winehouse, 2021)
- Leaving Las Vegas (Paliekant Las Vegasą, 1995)
- Oslo, August 31st’ (Oslas, rugpjūčio 31-oji, 2011)
Peržiūrėk viską, gal kažkur pavyks atpažinti save, gauti įkvėpimo ir įžvalgų, o jeigu turi savo rekomendacijų – parašyk man, labai įdomu!
# filmai apie priklausomybes
# filmai apie priklausomybes