Kažkaip aš įsivaizduoju, kad žmonės, kurie skaitys šį įrašą, greičiausiai žino kas yra diabetas ir kaip jis atsiranda, todėl aš nesiplėtosiu pasakodama apie jį. Šiandien man labiau įdomu yra pasiaiškinti, kaip tarpusavyje dera ir nedera diabetas ir alkoholis. Ar tarp jų yra ryšys ir ar apskritai sergantiems diabetu yra saugu vartoti alkoholį?
Ar alkoholio vartojimas yra diabeto priežastis?
Įdomu yra tai, kad pats alkoholis, kaip kancarogenas, nesukelia diabeto, kaip tarkim vėžio. Tačiau remiantis daugybe mokslinių tyrimų, alkoholio vartojimas tikrai yra susijęs su padidėjusia 2 tipo diabeto rizika.
Remiantis moksliniais tyrimais, paskelbtais žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“, nustatyta, kad rizika susirgti 2 tipo diabetu yra didesnė moterims, kurios gėrė vidutiniškai arba daug. Remiantis kitu tyrimu, paskelbtu žurnale Diabetes Care, net ir saikingas alkoholio vartojimas yra susijęs su padidėjusia 2 tipo diabeto rizika.
Žinoma, prie šio pervargimo prisideda daug veiksnių: tai tokie dalykai kaip dietos, genetika, nutukimas, amžius, neveiklumas, hormonai, alkoholis ir medžiagų apykaitos problemos.
Kaip konkrečiai alkoholis prisideda prie diabeto atsiradimo
Prieš patenkant į kraują iš virškinamojo trakto, cukrus suskaidomas į du paprastus cukrus – gliukozę ir fruktozę.
- Gliukozė randama kiekvienoje gyvoje planetos ląstelėje. Jei jo negauname iš savo mitybos, mūsų organizmas jį gamina.
- Fruktozė yra kitokia. Mūsų organizmas jo negamina reikšmingo kiekio ir nėra fiziologinio jo poreikio (pridėto cukraus).
Kai organizmas negali pasigaminti pakankamai insulino arba negali naudoti insulino, tai vadinama diabetu. Insulinas padeda organizmo ląstelėms pasisavinti gliukozę (cukrų) energijai gauti. Be insulino, gliukozė kaupiasi kraujyje, todėl padidėja cukraus kiekis kraujyje.
Valgyti vaisius ir maistą su natūraliu cukrumi naudinga mūsų organizmui, jis žino, kaip jį suskaidyti ir paversti energija. Tačiau būkime sąžiningi, dauguma iš mūsų vartoja pridėtinį cukrų, o ne vaisius su natūraliu cukrumi. Kai suvartojame pridėto cukraus iš gazuotų gėrimų, saldainių, alkoholio ir kitų saldumynų, jie kepenyse virsta riebalais, nes dažniausiai jau turime pakankamai glikogeno iš kasdienės mitybos.
Kai mūsų organizmas yra įpratęs gauti cukraus iš alkoholio, galiausiai jis nustoja natūraliai gaminti. Tada, kai negeriate alkoholio, jūsų kūnas nebegamina gliukozės, todėl susergate. Problemą geriantieji pastebi tikrai neiškart, kol nustoja gerti dieną ar dvi ir organizmas nepradeda reaguoti į diabetinę ketoacidozę (būklė, kai organizme nėra pakankamai insulino), nes šaltinis buvo alkoholis ir organizmas pats jo nebegamina.
Nesaikingas alkoholio vartojimas smarkiai pažeidžia kasą: už skrandžio esančią liauką, kuri gamina hormoną insuliną ir išskiria jį į kraują, kad reguliuotų gliukozės ar cukraus kiekį organizme. Per didelis alkoholio kiekis gali sukelti lėtinį kasos uždegimą (pankreatitą), kuris gali pabloginti jos gebėjimą išskirti insuliną ir galiausiai sukelti diabetą.
Kokią įtaką alkoholis daro cukraus kiekiui kraujyje?
Alkoholis kiekvieną kartą jį vartojant daro įtaką cukraus kiekiui kraujyje, o tai reiškia, kad net ir retkarčiais alkoholį vartojantys asmenys taip pat gali turėti neigiamų pasekmių. Įdomu tai, kad nors saikingas alkoholio vartojimas yra susijęs su cukraus kiekio kraujyje padidėjimu, per didelis alkoholio kiekis turi mažinantį poveikį, nes alkoholis neleidžia kepenims išleisti cukraus į kraują.
Kai kuriuose alkoholiniuose gėrimuose, pavyzdžiui, aluje, natūraliai yra angliavandenių. Nors aluje esantis alkoholis mažina cukraus kiekį kraujyje, tačiau aluje esantys angliavandeniai padidina cukraus kiekį kraujyje. Dažniausiai šią kovą laimi angliavandeniai, o bendras įprasto alaus gėrimo poveikis yra cukraus kiekio kraujyje padidėjimas.
Taip pat svarbu žinoti, kad nedideli alkoholinių gėrimų kiekiai gali padidinti cukraus kiekį, o išgėrus per daug rezultatas bus priešingas.
Taigi – loterija. Arba hipoglikemija, arba hiperglikemija.
Diabetas ir alkoholis: kaip derinti?
Nors alkoholis gali kelti problemų diabetu sergantiems asmenims, tai nėra kliūtis kartais išgerti. Svarbiausia žinoti kelis dalykus:
Žinok savo ribas: išsiaiškink, kaip konkrečiai alkoholis veikia tavo kūną ir stebėk cukraus kiekį kraujyje prieš gėrimą, jo metu ir po jo. Pasikonsultuok su savo gydytoju, kad nustatytum saugią alkoholio vartojimo ribą, atsižvelgiant į tavo individualią sveikatos būklę ir vaistus.
Rinkis mažiau angliavandenių turinčius alkoholinius gėrimus, tokius kaip sausas vynas, šviesus alus arba nesaldinti spiritiniai gėrimai. Venk saldžių kokteilių, saldžių vynų ir daug angliavandenių turinčio alaus, kurie gali greitai padidinti cukraus kiekį kraujyje.
Prieš geriant pavalgyk subalansuoto maisto, kuriame yra angliavandenių, baltymų ir sveikųjų riebalų. Taip gali sulėtinti alkoholio įsisavinimą ir sumažinti jo poveikį cukraus kiekiui kraujyje.
Gerk daug vandens prieš alkoholį, jo metu ir po jo, kad išvengtum dehidratacijos ir sumažintum jo poveikį cukraus kiekiui kraujyje. Venk saldžių gazuotų gėrimų ir sulčių, o vietoj to rinkis vandenį.
Reguliariai tikrink cukraus kiekį kraujyje ir prireikus koreguoki insulino ar vaistų dozes, kad išvengtum hipoglikemijos ar hiperglikemijos. Būk iš anksto pasiruošęs užkandžių ar gliukozės, jei reiks skubiai koreguoti cukraus kiekį.
Diabetas ir alkoholis: Išvados
Žinau, kad diabetas yra labai gąsdinanti būklė. Pati turėjau progą pasidžiaugti gestaciniu diabetu nėštumo metu. Tačiau diabetas ir alkoholis gali būti derinamas. Jei atsižvelgsi į alkoholyje esančius angliavandenius ir tai, kad pats alkoholis greičiausiai sumažins arba padidins cukraus kiekį kraujyje. Atkreipk dėmesį į tai, kaip tavo kūnas reaguoja į alkoholį, nes visi yra skirtingi. Jei sergi cukriniu diabetu, retkarčiais gali išgerti alkoholinių gėrimų – svarbiausia tapti savo paties diabeto ekspertu ir žinoti savo ribas.