Prieš porą mėnesių rašiau įrašą, kodėl blaivus gyvenimas yra daug daugiau negu vien abstinencija. Tai šis įrašas, bus savotiškas pratęsimas ir jis, kaip visada, gimė iš mano kasdienybės.
Savaitgalį, su vyru nusprendėm nusivalyti dulkes nuo Xbox’o ir pažaisti. Jis manęs klausia: “Nejaugi nenorėtum išgerti, kaip senais gerais laikais, kai žaisdavom iki paryčių, kol dar nebuvo mažiulio (mūsų sūnaus)?”. Akimirkai stabtelėjau, susimąsčiau ir sakau:
-Žinai, aš šią akimirką jaučiuosi taip gerai, kad nei už ką nenorėčiau pakeisti savo emocinės būsenos.
Įsivaizduoji, Watsonai, aš tam tikrose srityse pasiekiau tokią būseną, kai esu ja visiškai patenkinta ir nebegalvoju, kad išgėrus taps geriau!
Dauguma žmonių niekada neužauga. Dauguma žmonių tiesiog sensta. Jie nusėda tam tikrose vietose, garbina savo kreditines korteles, susituokia, susilaukia vaikų ir vadina tai branda. Tačiau tai yra viso labo senėjimas.
Maya Angelou
Ir ši M. Angelou citata ypač tinka visiems piktnaudžiaujantiems alkoholiu. Kad suprastum visiškai aiškiai, pasakysiu taip: visos priežastys, dėl kurių mes vartojame alkoholį, beda pirštu į tas mūsų gyvenimo sritis, kuriose labiausiai trūksta mūsų įdirbio, įgūdžių ir dėmesio. Taigi, jeigu tu geri nes nerandi bendros kalbos su savo vyru, nes tau nuobodu arba geri nes tau depresija – tai yra tos vietos, kuriose tu negebi naviguoti kitaip. Ir daugelis žmonių taip nugyveną visą savo gyvenimą: Be galimybės paaugti vidumi ir tapti geresne savo paties versija. Tiesiog tas problemines vietas užglaistome taure savo mėgstamo gėrimo.
Mokymasis ir augimas – kas tai?
Blaivybė – tai kelionė, reikalaujanti labai gilios savianalizės. Tai transformuojantis procesas, kuris toli gražu neapsiriboja vien tik susilaikymu nuo narkotinių medžiagų. Tai savęs atradimas iš naujo, gyvenimo prasmės atkūrimas ir asmeninio augimo puoselėjimas.
Asmeninis tobulėjimas – tai sąmoningas apsisprendimas ugdyti savimonę ir tobulinti gyvenimo įveikimo strategijas.
Asmeninis tobulėjimas gali apimti daugybę skirtingų pažangos rūšių, įskaitant geresnį laiko valdymą, emocinį stabilumą, geresnius bendravimo įgūdžius ir prigimtinių gebėjimų skatinimą. Viskas, ką žmogus daro, kad pagerintų savo gyvenimą, gali būti laikoma asmeninio tobulėjimo dalimi.
Kodėl tai taip svarbu, kai meti gerti?
Ilgalaikė blaivybė apima tris etapus, kurių metu reikia papildomo dėmesio asmeniniam augimui.
Kai tu priimi sprendimą nebegerti, visų pirma tu turi brandžiai pripažinti, kad alkoholio vartojimas turi žalingą poveikį tavo gyvenimui ir kad laukia unikalūs iššūkiai, kurios tu esi pasiryžęs įveikti. Blaivybė dažniausiai prasideda nuo fizinių ir emocinių negalavimų, kuriuos reikia priimti, kaip natūralius ir tiesiog leisti jiems atsitikti. Visiems jie yra skirtingo intensyvumo ir skirtingos trukmės.
Pasibaigus šiam etapui, prasideda reabilitacija, kuri, kaip ir minėjau, apima labai gilią savianalizę.
Čia svarbiausia peržvelgti savo įpročius, atskleisti visas pagrindines problemas, kurios prisidėjo prie šių įpročių atsiradimo, ir pakeisti savo gyvenimo būdą modifikuojant elgseną. Bendradarbiaujant su kvalifikuotu specialistu, ištirsi mąstymo procesus, kurie privedė tave prie priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų, taip pat atpažinsi bet kokias pagrindines fizines ar psichines ligas, kurios prisidėjo prie tavo priklausomybės. Taip pat šiuo etapu reikia atpažinti savo pasąmoninius įpročius, pavyzdžiui, gėrimą kiekvieną dieną po darbo, nustatyti, iš kur jie kyla (dažnai iš noro pabėgti nuo nepageidaujamų minčių ar emocijų), ir tada sugalvoti strategijas, kaip šiuos įpročius pakeisti sveikais.
Paskutinis sveikimo proceso etapas – ilgalaikis sveikimas, kurio metu įgyvendinsi pakeliui išmoktas strategijas, kad pertvarkytum savo gyvenimą ir palaikytum blaivybę. Baigti reabilitaciją yra svarbus etapas, tačiau išlikti blaiviam reiškia toliau augti ir keistis, kad galėtum gyventi malonų gyvenimą, atkurti santykius ir grįžti į karjerą. Asmeninis augimas sveikstant nuo priklausomybės reiškia geriau pažinti save, užmegzti pagarbius santykius su savimi, įgyti stiprybės ir pasitikėjimo savimi, praktikuoti rūpinimąsi savimi ir toliau tobulėti žingsnis po žingsnio.
Ką daryti?
Asmeninis tobulėjimas gali vykti labai įvairiai: tu gali klausytis podkastus, skaityti knygas, lankyti mokymus, kursus ir netgi stoti į universitetą (kaip pvz., manoma, kad žmonės, kurie stoja mokytis psichologijos, visų pirma nori išmokti spręsti savo asmenines problemas). Gali lankyti renginius, dalyvauti stovyklose ir įsitraukti į tam tikras tau aktualias bendruomenes. Taip pat gali susirasti mentorių, terapeutą, koučerį ar kitą kiek labiau paaugusį bendramintį.
Svarbiausia naujas idėjas priimti atviru protu ir dar svarbiau bandyti visą tą taikyti realybėje.
Kuriose srityse dažniausiai trūksta įgūdžiu ir dėmesio?
Tai gali atrodyti keistas klausimas, tačiau žmonės dažnai nepagalvoja, kad galėtų ir turėtų:
- Užsiimti fizinėmis veiklomis
- Imti sveikiau maitintis
- Efektyviau reguliuoti savo emocijas
- Kokybiškai ilsėtis
- Skirti laiko kokybiškam bendravimui
- Praktikuoti meditaciją arba įsisąmonintą dėmesingumą
- Protingiau elgtis su savo finansais
- Išmokti nusistatyti tikslus ir jų siekti
- Skirti daugiau kokybiško laiko savo šeimai
- Susikurti sveikus įpročius ir laisvalaikį
- Susikurti stabilią ir aiškią rutiną.
Kad visa tai įvyktų – reikia įdėti pastangų, na ir žinoma, noro.
Išvados
Asmeninis tobulėjimas, kai tu pagaliau bandai blaivus naviguoti šiame pasaulyje ir savo kasdienybėje, reiškia, kad TU sau tampi prioritetu. Tau tavo poreikiai, emocijos ir net tikslai, tau tampa patys svarbiausi.
Jeigu tu visą dieną vaikštai, kaip tiksinti bomba ir vakare vyno taurė yra vienintelis dalykas, kuris padeda atvėsinti perkaitusias smegenis – metus gerti tu vis dar būsi tiksinti bomba. Ir jeigu kai kurie žmonės visą gyvenimą nugyvena būdami tiksinčiomis bombomis , galvodami, jog jų toks temperamentas ar likimas – tu gali stabtelti ir į šią būseną ne tik pažiūrėti iš arčiau, bet ir įveikti.
# blaivus
# blaivus