Ką gi, ką gi, ką gi… artėja didžiausios metų šventės, o tai reiškia, kad net porą savaičių visi vartos alkoholio žymiai dažniau ir daugiau negu įprastai, o mes, negeriantys kažkaip turėsim integruotis į šį procesą. Asmeniškai aš, visada gan neblogai praleisdavau šias šventes su šeima, tačiau tikrai žinau, kad kai kuriems iš mano skaitytojų, blaivios Kalėdos reikš daug streso, kaltės jausmo, gal net atstūmimo ir spaudimo.
Kalėdinis laikotarpis ypatingai sietinas su tradicijomis. O mūsų tradicijos, kaip kokia nerašyta taisyklė, yra būtinai su alkoholio ingredientu. Kažkas kiekvienais metais važiuoja į eglutės įžiebimą su pilnais termosėliais karšto vyno, o po to, su vaikais, sušalę kerta meduolius ir žiūri kalėdinius filmus. Kažkas kiekvienas Kūčias suburia visą šeimą prie stalo. Kažkas kiekvienus metus turi tradiciją užsiropšti ant Tauro kalno ir su šampanu sutikti Naujus Metus.
Netgi aš, turėjau tradiciją, kasmet puošti Kalėdų eglutę su karštu vynu, Kalėdine muzika ir šviežiai keptomis varškės bandelėmis, o šios tradicijos sulaužymas porą metų atgal baigėsi tuo, kad su vyru susivaidijome taip, jog iš principo išvis nebepuošėme eglės. Anot jo :“NĖRA VYNO – NEBUS IR EGLĖS”. Na, ką aš galiu pasakyt? Durneliai. Tarsi vynas yra būtent tas dalykas, be kurio negali įvykti šventės.
Šventinis laikotarpis gali būti sudėtingas dėl daugelio dalykų. Visų pirma tai laikas, kupinas triger’ių (angl. dirgiklių). Visų antra, sudėtinga ne tik atlaikyti aplinkinių reakcijas ir klausimus, bet ir švęsti su kitais, kai tu vienintelis negeri. Būti kitokiu užknisa.
Tačiau tu viskam gali pasiruošti ir nusiteikti, o tavo blaivios Kalėdos nebūtinai turi tapti kančios ir nevilties laikotarpiu. Tad dalinuosi savo įžvalgomis.
Primink sau, Kodėl Nebegeri
Primink sau visą naudą, kurią tau teikia pasirinkimas negerti, kokią tai vertę tau suteikia – taip gausi motyvacijos nežengti žingsnio atgal.
Ir gali paklausti savęs “Koks bus rezultatas jei aš išgersiu? Ką man tai reikš? Ar tai padės man būti tokiu žmogumi, kokiu noriu būti?”.
Keisk suvokimą: tu neprivalai visada sakyti “TAIP”
Labai įdomu yra tai, kad mes kažkodėl šventai tikime, kad privalome dalyvauti visose šventėse ir netgi privalome per visas šventes išgerti. Tai nesąmonė! Sąmoningas ir saikingas alkoholio vartojimas būtent tai ir apima: kartais vartoji, kartais ne ir puikiai dėl to jautiesi.
Visa problema dažniausiai yra mūsų pačių galvoje. Kai mes prie stalo sėdime su mintimi, kad mums kažko trūksta ar mes kažko negalime – savaime suprantama, kad mums tampa liūdna. Tačiau, kai mes negėrimą suvokiame, kaip savaime suprantamą savo elgesį, mes sugebame kur kas labiau atsipalaiduoti.
O galų gale tu netgi neprivalai dalyvauti visose šventėsė. Blaivybė yra svarbesnė negu bet kuri šventė. Aš esu įsitikinusi, kad labai palaikanti ir mylinti šeima supras tavo sprendimą nedalyvauti Kūčių vakarienėje. O tu šventinę nuotaiką su “vienas namuose” ir kalėdiniu pyragu gali susikurti ir ant savo namų sofos.
Kalėdos-tai ne vien šventimas su artimaisiais ir draugais
Kaip ir minėjau, tu gali nuspręsti nešvęsti žiemos švenčių įprastai. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad tu turi liūdėti vienas ar viena namuose. Juo labiau, kad nuobodulys ir prasta nuotaika, gali sukelti įvairiausių gauruotų minčių.
Šventinis laikotarpis tuo ir žavingas, kad jis kupinas renginių ir šventinio įkvėpimo.
- Jau dabar pasiieškok įdomių koncertų, spektaklių, filmų, renginių, parodų bilietų.
- Pasivaikščiok po Kalėdinius miestelius, turgelius ir muges. Nusipirk sau gardėsių.
- Pasipuošk įspūdingą eglutę.
- Paruošk gardžią vakarienę ir pasikviesk ką nors į svečius.
- Eik pasivaikščioti po parką ar mišką, nunešk lauktuvių gyvūnėliams.
- Praleisk laiko su seneliais ar ligoniukais.
- Tam, kad nepasijaustum atskirtu – prisidėk prie šventės sukūrimo kitiems. Pasisiūlyk prisidėti prie bažnyčios ar kaimelio eglės puošimo, maisto gaminimo ir dalinimo vargstantiems. Žodžiu, susirask savanoriškos veiklos, kuri yra tavo mieste ar vietovėje. Savanorių visada ir visur reikia, o Kalėdų maratonas yra puiki proga pasidalinti gerumu.
Didžiuokis tuo, kad tau ne gėda
Šitas dalykas yra nerealiai galingas.
Tu atsikeli ryte kupinas energijos ir gerdamas kavą gali savimi didžiuotis, kad niekam nepasakei ko nors negražaus, neįsivėlei į betiksles diskusijas, niekam nieko nepažadėjai, nepabučiavai pusseserės, neapsipylei naujos suknelės, nepasveikinai savo ex su Kalėdomis ir nepadarei daug kitų dalykų dėl kurių norisi prasmegti į žemę.
Būk pasiruošęs atsakyti į klausimus
Ar tu laukiesi? Ar tu geri per daug ir turi kažkokių problemų su gėrimu? Kiek laiko negersi? Kodėl negeri? Ar tau viskas gerai? O gal vis tik vieną išgersi? Šeimynykščiai gali būti išties kandūs ir įkyrūs. Tam tiesiog reikia pasiruošti ir nusiteikti iš anksto.
O dar geriau – puošk savo artimuosius iš anksto. Perspėk juos, kad tu žadi negerti. Įprastą dieną žmonės daug adekvačiau priima tokias naujienas.
Svarbiausia išlik stiprus arba stipri ir būk tvirtas dėl savo apsisprendimo negerti.
išsipustyk
Įsigyk ką nors naujo, susitvarkyk nagus ir plaukus. Nusiskusk, išsiprausk, išsikvėpink. Gražiai pasidažyk. Jei gerai atrodysi išorėje, tai padės tau jaustis kur kas labiau pasitikinčiu ar pasitikinčia savimi. Taip kilstelsi savo savivertę ir tvirčiau laikysis tavo karūna. Šypsokis ir prisiversk būti linksmu. Elkis taip, lyg puikiai leistum laiką ir aš beveik įsitikinusi, kad taip ir praleisi!
Neužsidaryk
Jeigu tu lankai AA susitikimus, terapiją, koučingo sesijas ar konsultacijas – gal būt visai būtų naudinga šventiniu laikotarpiu padvigubinti ar net patrigubinti susitikimų skaičių. Jeigu tokių dalykų nedarai, pagalvok su kuo galėtum dažniau pasikalbėti apie savo jausmus, mintis ir esant reikalui, gautum draugišką, padrąsinantį niuksą į šoną.
užimk savo rankas
Niekas neprivers tavęs pasijausti labiau kitokiu, kaip vandens iš plastikinio buteliuko gurkšnojimas, mat niekas nepagalvojo, kad gėrimais be alkoholio irgi reikia pasirūpinti.
Žinok, tu taip pat nusipelnei skanių, spalvotų gėrimų iš gražių taurių. Jei eisi į kieno nors kito namus, pasiimk ką nors su savimi. Elkis visiškai įprastai, tarsi vartotum alkoholį- tik gėrimai turi būti 00%.
Kontroliuok situaciją ir nepasijausi už borto.
Tu gali išeiti kada tik nori
Mums atrodo nemandagu palikti vakarėlį vos jam prasidėjus. Tačiau, kai kuriais atvejais, tai yra normalu ir net būtina, ypač jei tai susiję su stipriomis neigiamomis emocijomis.
Tu visada gali atsiprašyti artimųjų, pasakyti, kad tau reikia skubėti namo nes paskambino kaimynė, kurią tu “užliejai”. Dėl to, kad tu išvyksi – vakarėlis nesugrius. Todėl visada turėk “pabėgimo planą”.
Išvados
Blaivybė – tai tarsi raumuo, kuris treniruojamas su laiku stiprėja. Sudėtingos būna tik pirmos blaivios Kalėdos ir pirmi Nauji metai. Šiuo metu aš negeriu daugiau nei metus laiko ir laukiu savo antrų blaivių švenčių. Šį kart jau su nekantrumu ir kupina meilės. Mano kojos jau apšilusios, o ir artimieji jau senai apsiprato su mano nauja tapatybe.
Pagrindinis mano patarimas – atsipalaiduok ir tiesiog pasilinksmink. Nei vienas iš mūsų nesugalvojo mesti gerti tam, kad jaustųsi apgailėtinai. Šį jausmą mes dažniausiai pasirenkame patys, todėl tu turi visas galimybes pasirinkti kitą. Mes metėme gerti dėl to, kad gyventumėm gyvenimą pilna apimtimi, plačiai atmerktomis akimis… Metėme, nes norime gyventi geriau.
Kviečiu tave Naujus metus sutikti drauge, naujo įkvėpimo pasisemti mano 8 valandų trukmės kurse “Iššūkis: 30 dienų be alkoholio”, gal būt tai yra būtent tai, ko trūksta susidėlioti visus taškus ant I.
LINKIU LAIMINGŲ ŠVENTŲ KALĖDŲ IR NAUJŲJŲ METŲ. AČIŪ UŽ VISĄ PARAMĄ IR PALAIKYMĄ, KURIĄ IŠ JŪSŲ GAUNU.