Tobulame pasaulyje, tobulu atveju, norėdamas arba norėdama nepakenkti savo smegenims ir bendrai sveikatai – tu turėtum visiškai nevartoti alkoholio. Jokio. NIEKADA. Bet mes negyvename tobulame pasaulyje, atvirkščiai- mūsų visuomenė yra tiesiog permirkusi alkoholyje: jis yra visur… Pradedant BabyShower’iais ir baigiant laidotuvėm. Todėl labai tikėtina, kad tu dar ne kartą ryte atsikelsi su plyštančia galva ir klaikiai įsiutusiu skrandžiu bei žarnomis. Ir aš tikrai tavęs nekaltinu. Jeigu gerti yra normalu, vadinasi ir blogai jaustis yra tarsi savaime suprantamas dalykas. Šiandien rašysiu apie pagirias – ką jos tau reiškia ir kaip jų išvengti.
Man prireikė, nei daug nei mažai, viso labo 20 metų, kol tapo aišku, jog žmogaus kūnas tiesiog nesutvertas vartoti alkoholį ir kad tai nėra maistas, kaip dauguma iš mūsų galvoja. Tai cheminė medžiaga, naudojama dezinfekciniams skysčiams, automobilių kurui, langų valikliui ar plastikui gaminti. Tačiau jeigu rytas po baliaus sunkus, tai mes jokiais būdais negalvojam, kad prisigėrėm ypač toksiškų medžiagų, o apkaltinam kokius nors sulfitus arba netinkamą gėrimo spalvą.
apie pagirias
Pagirios yra VISIEMS būdingas dalykas, net jeigu dažnai galvojame, kad tai nuolat nutinka tik mums.
Pagirios – tai organizmo reakcija į nesaikingą alkoholio vartojimą. Arba paprastai tariant, tai apsinuodijimas. Joms būdingi įvairūs fiziniai ir psichiniai simptomai, tokie kaip galvos skausmas, nuovargis, pykinimas, jautrumas šviesai ir garsui, nerimas, padidėjęs emocinis jautrumas, bei dehidratacija.
Alkoholis yra diuretikas, o tai reiškia, kad jis šalina skysčius iš mūsų organizmo ir sukelia dehidrataciją, kuri yra pagrindinė pagirių simptomų priežastis. Be to, alkoholis paskatina mūsų organizmą išskirti didelius kiekius streso hormonų, tokių kaip kortizolis ir adrenalinas, todėl sutrikdomas miegas ir stabili emocinė būklė, o tai ženkliai pablogina bendrą mūsų savijautą. Dėl to tu jautiesi ne tik fiziškai, bet ir emociškai sugriuvęs.
Galvos skausmas
Galvos skausmą aš pajusdavau net po vieno bokalo alaus. Tiesą pasakius, BET KOKS kiekis alkoholio man sukeldavo galvos skausmus ir kitą dieną aš saujomis rydavau vaistus nuo to skausmo. Apie 6 Solpadeine tabletes per 3 valandas sužinojusi mano šeimos gydytoja, turbūt nugriūtų nuo kėdės. Kodėl, po velnių, taip būdavo?
O gi vartojant alkoholį, organizmas netenka „vazopresino“ – hormono, leidžiančio įsisavinti vandenį. Atsakydami į tai, mūsų ištroškę vidaus organai bando išgręžti vandens atsargas jau esančias mūsų kūne. Kadangi mūsų smegenyse yra labai daug vandens, tai būtent iš ten vanduo ir paimamas. Savo ruožtu smegenys ima trauktis ir tempia membranas, jungiančias jas su kaukole. Taip atsiranda labai realus, fizinis galvos skausmas.
ką daryti? Na, Augink savo socialinius raumenis
Tu, geriau negu bet kas kitas, žinai kiek tu gali išgerti, todėl mokykis brėžti ribas. Tau visiškai nebūtina prisiliuobti su visais tam, kad kiti jaustųsi patogiai. Net jeigu tau sako: ko tu toks tylus, imk išgerk!?, žinok – tau nebūtina visada kalbėti. Klausymas irgi yra bendravimo dalis! Reikia tik išmokti jaustis patogiai ir net būti vertingu klausytoju! Tai absoliutus menas.
Jei tau sunku atsakyti neigiamai – visada turėk planų rytojui. Tai tau leis išlikti sau įsipareigojusiam.
Gerk daug vandens
Aš niekad nesuprasdavau šio patarimo, kai jį aptikdavau internete. Paikai pagalvodavau: “tai čia kiek reiks išgert skysčių, kad trinktelėtų į galvą?”. Tipinis nesaikingai geriančio žmogaus mąstymas.
Tačiau jei tu praktikuoji sąmoningą gėrimą arba bent jau nori sau kuo mažiau pakenkti – tai taurę vyno, turi paskui pakeisti taurė vandens. Ir prieš užmiegant reikia išgerti tiek daug vandens, kiek tik yra įmanoma. Tavo smegenys už tai padėkos.
Nors aš visada gerdavau gan daug, paskui supratau, kad prieš einant miegot noriu to ar ne, aš tiesiog privalau išgerti apie litrą Vytauto. Tai išties padėdavo.
Atidžiai rinkis ką gersi
Lengvesnių pagirių gali tikėtis, jei gersi gerai pagamintą, ypatingai švarų gėrimą- degtinę arba džiną. Įvairiausi priedai ir cukrus naudojami alkoholio gamyboje sukelia smarkius šalutinius padarinius. Todėl viskas, kas turi spalvų, aromatų, skonių, kvapų – tau sukels nemalonumų kitą rytą.
Užkandžiauk
Greičiausiai tai nesiderina su tavo dieta, tačiau prieš gėrimą, geriant ir net po baliaus- reikia gerai pavalgyti. Maistas pristabdys alkoholio įsisavinimą, tai savo ruoštu sušvelnins pagirias.
Užpildyk savo organizmą mineralais
Alkoholis išeikvoja daugybę mineralų, ypač cinko, kalio ir magnio ir apskritai trukdo šias medžiagas įsisavinti. Todėl po alkoholio vartojimo, prieš einant miegoti ir kitą rytą, rekomenduoju gerti aukštos kokybės įvairių mineralų papildus ir mineralų gausaus vandens.
Magnis yra ypač naudingas, nes buvo įrodyta, kad jis ramina galvos skausmą bei pagerina miegą. Cinko stoka padidina nerimą, todėl jo trūkumas dažnai netgi tampa priežastimi išgerti.
Taip pat organizmą papildyk ir gliutationu
Mūsų kūnas alkoholį suskaido į acetaldehidą, labai reaktyvų junginį, kuris iš tikrųjų yra daug toksiškesnis mūsų smegenims nei pats alkoholis. Mūsų kepenys labai intensyviai bando acetaldehidą pašalinti iš mūsų organizmo, o tam praktiškai akimirksniu yra išnaudojamos visos gliutationo atsargos.
Svarbu pažymėti, kad dauguma standartinių glutationo papildų suskaidomi mūsų virškinamajame trakte ir nepatenka į kraują. Taigi reikia rasti gerai įsisavinamą glutationo formą, kad būtų juntamas jo poveikis.
Kuo susirgai, tuo nesigydyk
Taip, taurelė ryte tikrai suteikia palengvėjimą. Tačiau tai tikrai nesumažina alkoholio padarytos žalos, nepapildo organizmo būtinomis atsistatymui medžiagomis ir viskas ką padaro, tai atideda pagirias kiek vėlesniam laikui.
pagirių paradoksas
Visų pirma, reikia suprasti, kad alkoholis neturi savyje absoliučiai nieko, kas būtų naudinga mūsų organizmui. Tai yra ypatingai toksiška medžiaga, kurios vartojimas sukelia apsinuodijimą.
Gamta iš tikro mus instinktyviai nori apsaugoti, nuo nusinuodijimo – dėl to, nuodingus dalykus sukūrė bjauraus skonio ir kvapo, na, kad juos užuodę ar pajautę – eitumėm šalin. Ir alkoholis nėra jokia išimtis. Alkoholio prigimtis nėra pasikeitusi nuo tos dienos, kai jis buvo vartojamas supuvusiu vaisių pavidalu. Su laiku viskas, ką mes padarėme – tai tiesiog juos pradėjome skaninti cukrumi ir kvėpikliais.
Paradoksalu yra tai, kad mes žinome gamtoje esančias kitas nuodingas medžiagas ir augalus – jų pagrįstai vengiame ir apdairiai saugomės.
Nevaikštome po miškus ragaudami musmires su mintimi :“pavemsiu ir praeis”. Tačiau, kai kalba pasisuka apie pagirias ir alkoholį, mums visiškai nieko tokio yra “pavemti ir paviduriuoti”.
Išvados
Net jeigu mes išgeriame tik vieną kartą per savaitę, tai reiškia, kad mes turime maždaug 100 sugadintų dienų per metus. Tai yra milžiniški nuostoliai bet kokiam žmogui, kuris savo gyvenime turi tikslų ir svajonių.
Apie pagirias iš tikro yra prirašyta daug įvairių straipsnių ir yra tikrai daug būtų, kaip sumažinti alkoholio daromą žalą mūsų kūnams, tačiau visi šie metodai yra naudingi tik tiems, kurie praktikuoja saikingą, socialinį išgėrimą. Tokiems žmonėms, kaip aš, kurių išgertuvės beveik visada pasibaigia knockout’u lovoje, gali padėti tik visiškas negėrimas.
Ačiū gamtai už pagirias. Jei ne jos – man turbūt niekada nebūtų daėję, kad alkoholis toli gražu ne maistas ir net ne priedas prie jo.