Turbūt girdėjai politikus nuogąstaujant, jog kanapės (marihuana) yra narkotikas atveriantis vartus į nelegalių narkotikų vartojimą, todėl labai aktyviai priešinasi jų dekriminalizavimui. Ne, šiame straipsnyje nerašysiu nieko apie kanapes ir jų legalizavimo ar dekriminalizavimo klausimą. Šiandien man kur kas įdomiau ar sugebėsiu pagrįsti faktą, kad ištiesų tai alkoholis yra vartai į narkotikų pasaulį. Ir jis jau yra LEGALUS. 🧐
“Vartų fenomenas” arba “Vartų hipotezė”: kas tai?
Narkotikai atveriantys vartus į kitų narkotikų vartojimą, tai tokios psichoaktyvios medžiagos, kurios gali paskatinti išbandyti kitokius, dažniausiai nelegalius, narkotikus. Manoma, kad tokie trys pagrindiniai narkotikai yra nikotinas (cigaretės), marihuana ir alkoholis.
Šios teorijos šaknys yra XX a. pr., kai mokslininkai pradėjo nagrinėti jaunų žmonių narkotikų vartojimo progresavimą. “Vartų hipotezė” lenkia prie to, kad paaugliai eksperimentuojantys su šiomis medžiagomis turi žymiai didesnę tikimybę tapti priklausomais nuo šių medžiagų ateityje ir tai turės įtakos apsisprendimui išbandyti kur kas stipresnes psichoaktyvias medžiagas.
buvo atlikta daug tyrimų, kuriais buvo siekiama patvirtinti arba paneigti šią hipotezę
Kad alkoholis yra vartai į kitus narkotikus, kai kurie iš jų tikrai patvirtina, . Tačiau kiti pabrėžia, kad tai yra kur kas sudėtingesnė problema nulemta daugelio kitų faktorių.
JAV nacionalinis narkotikų vartojimo ir sveikatos atliktame tyrime buvo nustatytas ryšys tarp ankstesnio alkoholio, cigarečių ir kanapių vartojimo ir 18–25 metų amžiaus žmonių piktnaudžiavimo receptiniais opioidais. Tyrimas parodė, kad 12 % tiriamųjų šiuo metu piktnaudžiauja receptiniais opioidais:
57% vartojo alkoholį prieš pradėdami vartoti opioidus (tik vyrai)
56% vartojo cigaretes (tik vyrai)
34% buvo vartoję kanapes (vyrai ir moterys).
👈 Kitas amerikiečių tyrimas parodė, kad alkoholis buvo pagrindinis dvyliktokų “vartų narkotikas”, įskaitant cigaretes ir kanapes. Daugumai 12 klasių mokinių alkoholis buvo pirmasis jų kada nors vartotas narkotikas. Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad pagrindinis vidurinių mokyklų narkotikų vartojimo prevencijos politikos dėmesys turėtų būti skiriamas būtent alkoholiui.
Dar viename dideliame JAV nacionalinio ilgalaikio paauglių ir suaugusiųjų tyrime, paaugliai buvo stebimi 14 metų, jiems pereinant į pilnametystę. Šis tyrimas parodė, kad “vartų narkotikai” buvo reikšmingai susiję su tolesniu neteisėtu narkotikų vartojimu paauglystėje, tačiau šis žalingas elgesys nutrūko tiriamiesiems suaugus. Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad veiksniai, lemiantys narkotikų vartojimą suaugusiesiems, yra daug sudėtingesni ir negalime remtis vien “vartų hipoteze”.
kas nulemia tai, kad alkoholis yra vartai į narkotikų pasaulį?
Kalbant apie tai, kodėl alkoholis gali nulemti kitų rūšių narkotikų vartojimą, šiandien vis dar nėra 100% aišku. Tačiau čia yra keletas galimų paaiškinimų, kodėl gėrimas gali nukreipti link nelegalių narkotikų vartojimo, ypač jaunus geriančiuosius:
- Alkoholio vartojimas padidina norepinefrino, neurotransmiterio, kuris prisideda prie susijaudinimo ir impulsyvumo padidėjimo. To pasekmės yra gerai žinomos: daugelis žmonių, būdami neblaivūs, elgiasi rizikingai ir potencialiai pavojingai. Tai gali būti taikoma ir psichoaktyvių medžiagų vartojimui. Asmuo, kuris yra girtas, gali būti pasirengęs išbandyti narkotikus, kurių niekada nebandytų būdami blaivūs.
- Jauniems žmonėms alkoholio vartojimas gali būti galimybe praplėsti savo socialinį ratą. Taip pat gali padidinti norą daugiau lankytis vakarėliuose arba renginiuose. Dažnu atveju tai yra normali jų vystymosi dalis. Kadangi alkoholis tiesiogiai veikia mūsų nervų sistemą, tai gali prisidėti prie netinkamų sprendimų priėmimo.
- Galiausiai, daugumoje atvejų, nepilnamečių alkoholio vartojimas yra toks pat nelegalus, kaip bet kokios kitos narkotinės medžiagos. Tas laikotarpis yra puiki smegenų repeticija, kad nelegalus vartojimas neatneša jokių ypatingai baisių pasekmių ir savotiškai normalizuoja kitų medžiagų pozicionavimą ateityje.
- Čia tik mano asmeninė nuomonė, tačiau žinant kaip neigiamai alkoholis veikia organizmą (tiek fiziškai, tiek emociškai) – kai kurie žmonės gali norėti išbandyti kitas medžiagas, kurios tokio poveikio neturi ar net nesukelia pagirių.
Kodėl vis tik negalime tiesiogiai susieti alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo ateityje?
Nėra jokio aiškaus atsakymo ar kažkuris iš “vartų narkotikų” garantuotai nulems tolimesnį ir žalingą kitų medžiagų vartojimą. Nėra atlikta tyrimų įrodžiusių tokią koreliaciją. Tačiau daugumos tyrimų išvados pabrėžia, kad tai kur kas sudėtingesnis klausimas apimantis ir asmenų genetiką, traumines patirtis, socializacijos aspektus, emocinį pažeidžiamumą, gretutinius elgesio ir raidos sutrikimus ir t.t.
Tyrimais buvo įrodyta, kad “vartų narkotikai” turi įtakos palankesniam paauglių požiūriui į nelegalių medžiagų vartojimą. Paaugliai, kurie pereina prie nelegalių narkotikų vartojimo, tiesiog gali dažniau atsidurti aplinkoje, kurioje narkotikų vartojimas yra priimtinas ir apskritai įmanomas.
išvados
Nors apie tai, kad alkoholis yra vartai į narkotikų pasaulį kalbama jau ne vieną dešimtmetį ir šio klausimo aktualumą įrodo tyrimų gausa, vis tik tvirtų įrodymų trūksta. Dėl etinių sumetimų, visi tyrimai atlikti su paaugliais yra paremti apklausų metodu.
Daugybė tyrimų įrodo, kad tokie narkotikai kaip alkoholis ir marihuana padidina paauglių riziką vartoti sunkesnius narkotikus, tokius kaip kokainas. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad alkoholis ar kitos medžiagos, klasifikuojamos kaip vartai, tiesiogiai veda prie pavojingesnių narkotikų vartojimo. Narkotikų vartojimas ir priklausomybė yra sudėtingi dalykai, o nelegalaus narkotikų vartojimo riziką didina daugybė veiksnių.