O.K., O.K. aš suprantu, kad demencija tikrai nėra tai, apie ką tu šiandien galvoji labiausiai. Greičiausiai kaip ir aš, galvoji kad tai yra kažkas tokio, kas nutinka labai seniems žmonėms, o tu dar turi marias laiko iki tos senatvės. Ir tikrai, tu jo turėsi iki tol, kol… nebeturėsi…
Demencija – tai būklė, kai blogėja kognityvinės funkcijos, anksčiau nei įprastai to tikimasi senatvėje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praneša, kad apie 55 milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nuo demencijos, o kasmet diagnozuojama beveik 10 milijonų naujų atvejų. Demenciją sukelia įvairios priežastys, įskaitant Alzheimerio ligą, kraujagyslinę demenciją, demenciją su Lewy kūneliais ir frontotemporalinę demenciją. Tačiau yra dar viena priežastis, kuri dažnai nepastebima: alkoholio vartojimas.
Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti būklę, vadinamą alkoholine demencija, kuri paveikia kogintyvines funkcijas taip, kaip ir kitos demencijos formos.
Šiame tinklaraštyje aptariamas alkoholio vartojimo ir demencijos ryšys, specifinės demencijos rūšys, susijusios su per dideliu alkoholio vartojimu ir kaip alkoholis veikia smegenis tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu.
Kaip konkrečiai alkoholis žaloja smegenis
Piktnaudžiavimas alkoholiu gali sukelti smegenų atrofiją, ypač tose srityse, kurios yra atsakingos už atmintį, mokymąsi ir funkcijų vykdymą hipokampe ir priekinėje skiltyje. Tyrimai parodė, kad ilgalaikis per didelis gėrimas gali sumažinti smegenų tūrį ir pažeisti baltąją medžiagą, kuri yra labai svarbi komunikacijai tarp skirtingų smegenų dalių.
Be to, alkoholis sutrikdo neuromediatorių balansą. Alkoholis padidina gamma-aminosviesto rūgšties (GABA), inhibitorinio neuromediatoriaus, poveikį ir sumažina glutamato, eksitacino neuromediatoriaus, aktyvumą. Šis sutrikimas ilgainiui gali pabloginti kognityvines funkcijas, sukeldamas atminties praradimą, sunkumus susikoncentruoti ir negebėjimą spręsti problemų.
alkoholio sukeltos demencijos požymiai
Alkoholio sukeltą demenciją gali sukelti lėtinis alkoholio vartojimas arba daugelį metų kelis kartus per savaitę trunkantis sunkus piktnaudžiavimas. O tai reiškia, kad praktiškai bet koks nesaikingas alkoholio vartojimas.
Asmenys, sergantys alkoholine demencija, dažnai sunkiai prisimena nesenus įvykius ar vaikystės prisiminimus; jiems taip pat gali būti sunku ilgai susikaupti atliekant tokias užduotis kaip skaitymas ar rašymas.
Simptomai panašūs į kitų demencijos rūšių ir apima:
- Atminties praradimą: Žmonėms, sergantiems ASD, dažnai sunku įsiminti naują informaciją ar prisiminti neseniai įvykusius įvykius.
- Kognityvinis (pažintinis) nuosmukis: Sutrinka problemų sprendimo, samprotavimo ir sprendimų priėmimo gebėjimai.
- Elgesio pokyčiai: ASD sergantiems asmenims būdingas dirglumas, apatija ir net agresyvumas.
- Prasta koordinacija: Alkoholio padaryta žala smegenims gali sukelti pusiausvyros ir motorinių įgūdžių problemas.
kuo alkoholio sukelta demencija skiriasi nuo kitų rūšių
Nors ASD turi daugybę bendrų bruožų su kitomis demencijos formomis, yra keli skirtumai:
- Prasideda anksti: ASD paprastai atsiranda anksčiau nei Alzheimerio liga. Nors Alzheimerio liga dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 65 metų žmonėms, ASD gali išsivystyti jau 40 ar 50 metų amžiaus žmonėms, priklausomai nuo jų alkoholio vartojimo istorijos .
- Galimybė pasveikti: Skirtingai nei kitos demencijos formos, ASD gali būti iš dalies išgydoma, jei diagnozuojama anksti ir žmogus nustoja vartoti alkoholį. Tyrimai parodė, kad kai kurios pažintinės funkcijos gali pagerėti, kai alkoholio vartojimas nutraukiamas, nors žala padaryta smegenims gali apriboti visišką atsigavimą .
- Tiamino trūkumas: Vienas iš pagrindinių ASD veiksnių yra tiamino (vitamino B1) trūkumas, kuris yra būtinas smegenų funkcijoms. Lėtinis alkoholio vartojimas sutrikdo organizmo gebėjimą absorbuoti tiaminą, sukeldamas kognityvinius sutrikimus, kurie gali progresuoti iki būklės, vadinamos Wernicke-Korsakoff sindromu.
Wernicke-Korsakoff sindromas (WKS)
Wernicke-Korsakoff sindromas (WKS) yra sunki neurologinė būklė, dažnai susijusi su lėtiniu alkoholio vartojimu. Ji susideda iš dviejų etapų: Wernicke encefalopatijos, kuri yra ūminė stadija, ir Korsakoff sindromo, lėtinės stadijos.
Wernicke encefalopatija
Wernicke encefalopatija sukelta tiamino trūkumo ir jai būdingi šie simptomai:
- Sumišimas
- Koordinacijos praradimas (ataksija)
- Akių judesių sutrikimai (oftalmoplegija)
Ši būklė reikalauja skubaus medicininio dėmesio ir didelės dozės tiamino papildymo. Negydant Wernicke encefalopatija gali progresuoti į Korsakoff sindromą – sunkesnę demencijos formą.
Korsakoff sindromas
Korsakoff sindromui, dažnai vadinamam „alkoholine demencija“, būdingi sunkūs atminties sutrikimai, įskaitant:
- Sunkumas formuoti naujus prisiminimus
- Atminties spragos (konfabuliacija)
- Sunkumas prisiminti praeities informaciją
Kai išsivysto Korsakoff sindromas, jis dažniausiai būna negrįžtamas, net jei alkoholio vartojimas nutraukiamas. Tačiau ankstyvas gydymas tiamino ir alkoholio nutraukimo būdu gali užkirsti kelią progresavimui nuo Wernicke encefalopatijos iki Korsakoff sindromo.
Alkoholio ir kitų demencijos formų ryšys
Nors alkoholio vartojimo sukelta demencija ir WKS yra tiesiogiai susiję su alkoholio vartojimu, gausus alkoholio vartojimas taip pat gali padidinti kitų demencijos formų, pvz., Alzheimerio ligos ir kraujagyslinės demencijos, riziką.
Alzheimerio liga
Nors alkoholis tiesiogiai nesukelia Alzheimerio ligos, gausus alkoholio vartojimas gali paskatinti jos atsiradimą, didindamas tokius rizikos veiksnius kaip aukštas kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių ligos bei diabetas. Be to, alkoholio neurotoksinis poveikis gali pabloginti Alzheimeriu sergančių pacientų smegenų pažeidimus .
Kraujagyslinė demencija
Kraujagyslinė demencija atsiranda dėl sutrikusios smegenų kraujotakos, dažniausiai dėl insulto ar kitų kraujagyslių pažeidimų. Per didelis alkoholio vartojimas padidina insulto riziką, didindamas kraujospūdį ir pažeisdamas kraujagysles, taip padidindamas kraujagyslinės demencijos riziką. Ilgalaikis alkoholio vartojimas taip pat prisideda prie tokių būklių kaip širdies ligos ir diabetas, kurie yra žinomi kraujagyslinės demencijos rizikos veiksniai .
Ar galima išgydyti alkoholio sukeltą demenciją?
Alkoholio sukeltos demencijos išgydomumas daugiausia priklauso nuo pažeidimų apimties ir laiko, kada pradedama intervencija. Ankstyvoje alkoholio sukeltos smegenų pažaidos stadijoje kai kurie pažintiniai gebėjimai gali pagerėti nutraukus alkoholio vartojimą, tinkamai maitinantis ir taikant medicininį gydymą.
Tačiau, kai smegenys jau stipriai pažeistos, ypač Wernicke-Korsakoff sindromo atveju, tikimybė visiškai atsigauti sumažėja. Nors alkoholio vartojimo nutraukimas gali sustabdyti tolimesnę žalą, visiškai atkurti prarastas pažintines funkcijas gali ir nebepavykti.
Alkoholio sukeltos demencijos prevencijos strategijos
Atsižvelgiant į didelę riziką, susijusią su ilgalaikiu alkoholio vartojimu, yra keletas strategijų, kurios gali padėti sumažinti alkoholio sukeltos demencijos riziką:
- Saikingas vartojimas: Paprasčiausia prevencijos strategija yra riboti alkoholio vartojimą. Vyrams tai reiškia ne daugiau kaip du standartinius alkoholio vienetus per dieną, o moterims – ne daugiau kaip SAV per dieną, kaip rekomenduoja NIAAA .
- Ankstyva intervencija: Ankstyvas alkoholio vartojimo sutrikimo nustatymas ir gydymo ieškojimas gali užkirsti kelią ilgalaikiam smegenų pažeidimui ir sumažinti ASD riziką.
- Tiamino papildai: Asmenys, kurie vartoja didelius alkoholio kiekius, turėtų apsvarstyti galimybę vartoti tiamino papildus, kad sumažintų WKS ir ASD riziką.
- Sveikas gyvenimo būdas: Sveika mityba, reguliarus fizinis ir psichinis aktyvumas gali padėti apsaugoti smegenis nuo alkoholio žalingo poveikio ir sumažinti bendrą demencijos riziką.
Išvados
Alkoholio vartojimo ir demencijos ryšys yra gerai ištyrinėtas. Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali sukelti alkoholio sukeltą demenciją (ASD), Wernicke-Korsakoff sindromą (WKS) ir padidinti Alzheimerio ligos bei kraujagyslinės demencijos riziką. Tačiau alkoholio sukelta žala smegenims ne visada yra nepataisoma. Ankstyva intervencija, tinkamas gydymas ir gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti išvengti ar sumažinti alkoholio sukelto kognityvinio nuosmukio poveikį.
Suprasti su alkoholio vartojimu susijusią riziką ir imtis proaktyvių priemonių siekiant sumažinti vartojimą gali gerokai prisidėti prie smegenų sveikatos apsaugos ir demencijos išsivystymo prevencijos. Jei tu ar tavo artimasis susiduria su alkoholio vartojimo sutrikimu, skubus pagalbos ieškojimas gali reikšmingai padėti išsaugoti pažintines funkcijas ir gyvenimo kokybę.
išnašos
- World Health Organization. (2021). Dementia. WHO Website.
- National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. (2019). Drinking Levels Defined. NIAAA Website.
- Harper, C. (2009). The Neuropathology of Alcohol-Related Brain Damage. Alcohol and Alcoholism, 44(2), 136–140.
- Sullivan, E. V., & Pfefferbaum, A. (2005). Neurocircuitry in alcoholism: a substrate of disruption and repair. Psychopharmacology, 180(4), 583–594.
- Thomson, A. D., Guerrini, I., & Marshall, E. J. (2012). The Alcohol Withdrawal Syndrome and Wernicke’s Encephalopathy. Alcohol and Alcoholism, 47(5), 476–482.
- Ridley, N. J., Draper, B., & Withall, A. (2013). Alcohol-related dementia: an update of the evidence. Alzheimer’s Research & Therapy, 5(1), 3.