Kai išgeri jautiesi piktas ar pikta? Arba tavo šeima užsimena, kad kai išgeri tu pavirsti i piktą, piktai jautrų, priekabų ir net agresyvų žmogų? Jei taip – nesijausk vienišas. Pasaulinė Sveikatos Organizacija savo išvadose pažymi, kad alkoholio ir pykčio sąsaja yra labai reali ir išsiskiria tokiu savo poveikiu iš kitų psichoaktyvių medžiagų, kurios tokio elgesio nesukelia. Agresija ir pyktis gali pasireikšti net 50% asmenų, kurie turi didesnę ar mažesnę priklausomybę alkoholiui. Tai nulemia, kad daugiau nei puse visų nusikalstamų veikų globaliu mastu būna padaromos apsvaigus būtent nuo alkoholio.
Gera naujiena yra ta, kad supratęs ar supratusi kodėl linksmai prasidėjęs vakaras kartas nuo karto pasibaigia pykčio priepuoliu, tu gali pakeisti savo elgesį ir išgyventi žymiai mažiau nemalonių akimirkų.
Alkoholio ir pykčio sąsaja
- Visų pirma alkoholis smegenyse atjungia galimybę priimti teisingus sprendimus prieš imantis veikti ir slopina mūsų galimybes tinkamai vertinti situaciją. Alkoholis paveikia mūsų galimybes susikaupti ir būti dėmesingu, kad dažnai nulemia tai, jog mes kai kuriais atvejais nematome viso įvykių paveikslo ir dažnai netgi nepilnai suvokiame pašnekovų išsakomų minčių. Štai kodėl mes išgėrę esame labiau linkę iš nieko išpūsti burbulą arba įsivelti į dalykus, kurių tikrai nedarytumėm būdami visiškai blaivūs.
- Taip pat alkoholis trumpam atjungia mumyse dažnai tūnanti nerimą apie tai, ką pagalvos aplinkiniai ir šis dalykas, gali nulemti tai, kad mes pasielgsime neapgalvotai vos tik atsiras impulsas. Tai gal ir geras alkoholio poveikis jeigu tu esi lovoje su savo partneriu, tačiau jeigu tu savo draugės vestuvėse pamatai savo vyrą šokdinantį jaunosios pusseserę – gali baigtis labai audringu skandalu.
- Kitas svarbus dalykas, kad alkoholis sutrikdo migdolinio kūno, smegenų dalies, kuri yra atsakinga už mūsų emocijas ir priekinės smegenų žievės dalimi atsakinga už tų emocijų suvaldymą, sąveiką. Tai reiškia, kad jeigu mums kyla labai stiprios emocijos, tai reguliuojantis mechanizmas paveiktas alkoholio nesuveikia.
Tačiau mes žinome, o ir statistika byloja, kad ne visi išgėrę tampa pikti ir agresyvūs. Laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad žmonės, pavartoję alkoholio yra labiau linkę tapti agresyvūs, jei asmenybės testuose parodė polinkį į pyktį. Kitaip tariant jei jie ir šiaip yra impulsyvesni ir piktesni gyvenime – alkoholis jiems padės laisviau ištransliuoti šiuos ne pačius mieliausius jausmus.
Kai kuriems žmonėms agresija pasireiškia dažniau
- Pykčio protrūkiai dažniau pasitaiko pas tuos asmenis, kurie vaikystėje buvo tokio bendravimo modelio liudininkais. T.y. kai kam tai yra išmoktas elgesys.
- Taip pat pas tuos asmenis, kurie pernelyg dažnai yra linkę savyje gromuliuoti įvairias negatyvias mintis ir tie, kurie dažniausiai „gyvena šia akimirka“. Nors įsisąmonintas dėmesingumas būtent to ir moko, tačiau žmonėms kurie piktnaudžiauja alkoholiu, ši teorija pasisuka bloga linkme, nes jie išgėrę nesugeba tinkamai įvertinti savo elgesio padarinių ateityje.
- Vyrai dažniau negu moterys būna agresyvesni kai išgeria.
- Alkoholis sumaišytas su energetiniais gėrimais žymiai dažniau išprovokuoja neigiamas emocijas ir jų pliūpsnį.
- Dažniau pyktis pasireiškia piktnaudžiaujantiems alkoholiu, negu mažai geriantiems. T.y. pyktis ant pykčio ir problema tampa įsisenėjusi.
Išvada
Labai dažnai mes galvojame, kad jeigu esame pikti ar suirzę, išgersime – tai padės mums atsipalaiduoti. Tačiau realybė yra tokia, kad mes tik šliukštelim kuro į liepsnas. Todėl visi, kurie jaučia, kad pyktis yra dažnas jų išgertuvių palydovas turi 4 išeitis: Išvis nebegerti, gerti žymiai mažiau ir atidžiau, lankytis pas terapeutą su tikslu išmokti atpažinti ir susireguliuoti savo emocijas ir nedaryti nieko, kol kuris nors pykčio protrūkis papildys nusikaltimų statistiką.
Juokai juokais, o jei rimčiau – tai pykčio suvaldymas prasideda nuo jo pažinimo. Įprastai mes neanalizuojame savo jausmų. Atėjo ir atėjo – toks esu. Bet tai nėra tiesa, sumažinti pyktį galima, tiesiog tam reikia laiko ir pastangų. Kažkam padeda terapija, kažkam dienoraščio rašymas, kažkam didelės iškrovos sporto metu, kažkam meditacija ir t.t. Kiekvienas turi sau atrasti geriausią kelią pykčiui mažinti.