Ištisais dešimtmečiais nenutyla diskusijos apie tai, kokią reikšmę mums turi alkoholio galinčių įsigyti amžiaus kėlimas. Daugumoje pasaulio valstybių šis amžius yra nustatytas nuo 18 iki 21 metų. Tačiau remiantis gerąja kitų valstybių praktika ir atliktais mokslo atradimais, raginimų kelti galinčių įsigyti alkoholį amžių išgirstama vis daugiau pasaulio visuomenių.
Mes negalime nesižavėti skandinavų šalimis, kurios dažnai tampa pavyzdžiu visam pasauliui. Norvegija, Švedija, Islandija turi vienus griežčiausių alkoholio vartojimo ribojimus. Galinčių įsigyti alkoholio parduotuvėje ar bare amžius visose šiose valstybėse yra nustatytas nuo 20 metų. Į jų gretas stoja tokios pažangios valstybės, kaip Japonija ir Pietų Korėja.
Tik mes lietuviai, kaip visada, einam žingsnį į priekį ir du atgal su pasiteisinimu :“tai neduoda pageidaujamų rezultatų“. Tačiau toks pasiteisinimas yra paviršutiniškas ir netgi labai nepakankamas.
Tam, kad galėtumėme vertinti geriančiųjų amžiaus pakėlimo veiksmingumą arba neveiksmingumą, visų pirma turėtų pasikeisti bent viena tėvų karta, kuri būtų užaugusi tokioje naujoje realybėje.
Tik tokie tėvai, gali išugdyti dar vieną naują kartą, kuri amžių „nuo 21 metų“ suvoktų, kaip savaime suprantamą. Mes turime turėti tokią tėvų kartą, kuri savo vaikui sugebėtų pasakyti, kad jų vaikas negali vartoti alkoholio iki dvidešimt vienerių, kaip tai dabar daro visi tėvai, kurie vaikus prisaugo bent jau iki aštuoniolikos. Čia egzistuoja tas bug‘as (angl. klaida) galvoje ir mūsų suvokime. Akivaizdu, kad jeigu tu pats užaugai su taisykle “alkoholis nuo 18 metų“ – tu neturi jokio logiško pagrindimo sau, kodėl tavo vaikas negali išgerti nuo 18 ir tu be didesnio vidinio pasipriešinimo jam per balių nupirksi alkoholio iki kol jam sueis legalius amžius.
Kodėl svarbus alkoholio galinčių įsigyti amžiaus kėlimas
- Kiekvieno žmogaus smegenys aktyviai vystosi iki 25 metų. Neuromokslininkai tvirtina, kad alkoholis daro katastrofišką žalą jaunuolių smegenų vystymuisi, t.y. jį stabdo. Tai reiškia, kad žmonės pradėję vartoti alkoholį iki 25 metų nepasiekia savo protinio potencialo. Jie atima iš savęs galimybę tapti genijais. Kai žmogus pradeda vartoti alkoholį po 25 metų, jos tiesiog nyksta, regresuoja. T.y. smegenys „kvailėja“.
- Jaunuoliai yra kur kas labiau linkę užsiimti rizikingomis veiklomis. Alkoholis patekęs į mūsų kūną išjungia galimybę priimti teisingus sprendimus ir rezultate turime tai, kad kas ketvirta jaunuolio, kurio amžius yra iki 24 metų, mirtis yra nulemta alkoholio vartojimo. Kai tuo tarpu pilnai subrendusio žmogaus tik kas dešimta mirtis yra nulemta jo gėrimo.
jeigu asmuo pradėjo gerti iki 21 metų amžiaus, net 4 kartus išauga tikimybė, kad jis taps priklausomu ateityje. Manoma, kad vyresniame amžiuje žmogus yra labiau pajėgus išsiugdyti sąmoningus ir sveikus alkoholio vartojimo įpročius.
Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas
- Daug universitetų patvirtina faktą, kad ankstyvas alkoholio įsigijimo amžius turi didžiulės reikšmės prastiems studentų akademiniams rezultatams ir padidina nebaigusių kolegijų ir universitetų skaičių.
- Šalyse kuriose yra vyresnis legalus alkoholio pardavimo amžius, jaunų vairuotojų su alkoholiu susijusių eismo įvykių metu miršta žymiai mažiau. Amerikos Ligų kontrolės ir prevencijos centras teigia, kad vairuotojai nuo 16 iki 20 metų turi 17 kartų didesnę tikimybę žūti per avariją, kai jų kraujyje alkoholio koncentracija yra 0,08%, palyginti su negėrusiais.
- Kas ketvirta jaunuolio iki 24 metų amžiaus mirtis yra nulemta alkoholio vartojimo, kai tuo tarpu suaugusio brandaus žmogaus tik kas 10.
Išvada
Alkoholio galinčių įsigyti amžiaus kėlimas visai nereiškia, kad siekiama riboti asmens laisves. Akcentai turi būti dedami ant jaunų asmenų sveikatos, gerovės ir ateities apsaugos. Apsunkinant prieigą prie alkoholio mes jaunuoliams suteiktume šiek tiek daugiau laiko jų asmeninei brandai ir tvirtesnei socialinei atsakomybei. Juk mūsų tikslas yra sukurti visuomenę, kurioje alkoholis būtų vartojamas atsakingai, be niokojančių pasekmių.
Taip, pokyčiai gali prasidėti nuo įstatymo, tačiau jis veikti pradės tik tada, kai mūsų tėvai patys ims riboti savo vaikų gėrimą ir jį sieks atidėti iki kuo vėlesnio amžiaus. Leidimas jaunimui gerti nuo dvidešimt vienerių visų pirma turi tapti mūsų savimonės dalimi ir tam gali prireikti labai daug laiko ir kantrybės.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai ir visuomenei gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.