Kiek žemiau yra iškarpa iš VLMedicina straipsnio. Aš dar kažkaip galiu pro ausis praleisti idėją, kad alkoholizmas yra liga, bet kad priklausomybė yra alergija alkoholiui – tai yra mažų mažiausiai *****.
„Anoniminių alkoholikų draugija pasaulyje veikia nuo 1935 m., Lietuvoje – nuo 1988 m. Grupės įkūrėjais laikomi Bilas ir dr. Bobas. Bilas buvo pasiturintis, gabus verslininkas, tačiau labai gėrė. Jis bandė gydytis savo jėgomis, gulėjo ligoninėje, bet tai jokių rezultatų nedavė ir kuo toliau, tuo labiau ėjo link beprotybės. Bilas bendravo ir gydėsi pas tuo metu geriausią Amerikoje gydytoją Silkvortą. Silkvortas pirmasis apibūdino alkoholizmo ligą, pasak jo, alkoholizmas yra fizinė alergija ir proto manija. Tai reiškia, kad geriančiojo kūnas alkoholį priima kitaip, jis jam alergiškas, o proto manija reiškia, jog nors yra žinomos visos pasekmės, bet protas vis tiek apgauna. Aš ne vieną kartą atėjęs į barą sakiau, kad išgersiu vieną taurelę ir nieko man neatsitiks, bet iš tikrųjų žinojau, kad tai bus ne viena, o pati pirmoji taurelė. Nors jau „miriau“ nuo gėrimo, bet kaip reikės gyventi be alkoholio, negalėjau įsivaizduoti. Aš negalėjau įsivaizduoti, koks būsiu, kai negersiu –mano protas negalėjo to priimti“, – savo patirtimi dalinasi AA grupės Lietuvoje įkūrėjas Romas.
Pagrindinė šios pasenusios idėjos problema yra ta, kad iš tikro žmonės, kuriems išsivysto alkoholio vartojimo sutrikimas, niekuo nesiskiria nuo kitų žmonių. Realybėje alkoholis nėra tinkamas vartoti niekam. Jis nėra “įprastai nekenksminga medžiaga”, kaip tai pasakytumėme apie bet kokius kitus alergenus. Alkoholis yra medžiaga, kuri, kaip rodo vis daugiau tyrimų, kelia didelį pavojų VISŲ žmonių sveikatai.
Mintis, kad alkoholikai fiziškai skiriasi nuo kitų žmonių, buvo iškelta be jokių patvirtinančių laboratorinių tyrimų.
Alergenus diagnozuoti gana lengva ir praėjus 76 metams nenustatyta, kad alkoholizmo ligą lemia alergija. Tačiau daktarui Silkvortui tuo metu reikėjo paaiškinimo, kodėl anoniminių alkoholikų asociacija sėkmingai padeda alkoholikams, kuriems įprastinė medicina nepadėjo.
Tik įsivaizduok, kokį palengvėjimą turėjo jausti anoniminių alkoholikų pradininkai! Juk iš tiesų apgailėtina jausti, kad tavo protas nėra pakankamai stiprus, kad pasipriešintų alkoholiui. Kur kas geriau manyti, kad kažkas negerai su tavo kūnu, kažkas, ko tu negali kontroliuoti. Fizinė yda, tam tikra prasme, atleidžia mus nuo atsakomybės už nesugebėjimą išlaikyti kontrolę geriant.
Šiandieninėje anoniminių alkoholikų literatūroje ir toliau puoselėjama teorija, kad alkoholis yra alergenas. Šiandieniniuose susirinkimuose platinamoje knygelėje rašoma:” Mūsų nuomone, alkoholizmas yra liga, progresuojanti liga, kuri niekada nebus “išgydyta”, bet kurią, kaip ir kai kurias kitas ligas, galima sustabdyti… Mes noriai pripažįstame, kad esame alergiški alkoholiui ir kad paprasčiausiai sveikas protas verčia laikytis atokiau nuo alergijos šaltinio.“
kodėl ši teorija pavojinga?
Atsižvelgiant į mūsų visuomenėje plačiai paplitusį alkoholio vartojimą, ši teorija iškeipia mūsų savisaugos instinktą. Mes ir toliau nekontroliuojamai geriame, dažnai nepastebėdami priklausomybės pavojaus, nes manome, kad priklausomybė gali ištikti tik kitus žmones. Užuot atsargiai elgęsi su alkoholiu, nes žinome, kad jis yra pavojingas ir sukelia priklausomybę, raminame save, jog skiriamės nuo tų ydingų žmonių, kuriuos pažįstame, kaip “alkoholikus”.
Kas yra alergija?
Alergija (gr. allos ‘kitas, kitoks’ + ergeia ‘veikimas, veikla, atsakas’) – tai ypač jautri organizmo reakcija alergenams (kai kuriems aplinkos faktoriams: cheminėms medžiagoms, mikrobams bei jų veiklos produktams, maisto produktams ir kt.), į kuriuos kiti įprastai visai nereaguoja.
Pirmą sykį alergenams patekus į organizmą, jame per 2-21 dienas (priklausomai nuo alergeno kiekio, organizmo savybių) susidaro antikūnų, vadinamų imunoglobulinais. Jau esant pakankamam antikūnų kiekiui ir vėl patekus specifiniam alergenui (prieš kurį yra pasigaminusių antikūnų), gali įvykti alerginė reakcija. Laikotarpis tarp alergeno patekimo ir antikūnų pasigaminimo vadinamas sensibilizacijos (alergizacijos) periodu.
Ar žmogui gali pasireikšti alergijos požymiai?
Priešingai paplitusiai nuomonei, tikra alergija pačiam alkoholiui pasitaiko itin retai. Nors tiesa, kad kai kurie asmenys, išgėrę alkoholinių gėrimų, gali patirti nepageidaujamų reakcijų, labiau tikėtina, kad šios reakcijos kyla dėl kitų veiksnių, pavyzdžiui, netoleravimo ar jautrumo, o ne dėl tikros alerginės reakcijos.
Pavyzdžiui, alkoholio netoleravimas pasireiškia, kai organizme trūksta tam tikrų fermentų, reikalingų efektyviai alkoholio apykaitai. Tai gali sukelti tokius simptomus kaip veido paraudimas, pykinimas, galvos skausmas ir padažnėjęs širdies plakimas. Nors ir nemalonūs, šie simptomai rodo ne alerginę reakciją, o veikiau nesugebėjimą sklandžiai apdoroti alkoholio. Kuo stebėtis tikrai nereiktų, nes alkoholis nėra sutvertas žmonėms vartoti.
Be to, kai kurie asmenys gali būti jautrūs tam tikroms sudedamosioms dalims, paprastai esančioms alkoholiniuose gėrimuose, pavyzdžiui, sulfitams, histaminams ar kongeneriams. Nors šie junginiai iš tiesų gali sukelti nemalonius simptomus, jie nesukelia alerginės reakcijos taip, kaip tikri alergenai.
Alergija alkoholiui yra daugiau mitas, nei tikrovė
Pirma, tikrų alergijų metu imuninė sistema gamina alergenui būdingus imunoglobulino E (IgE) antikūnus. Tačiau alkoholio alergijos tyrimai neįrodė, kad yra IgE antikūnų, nukreiptų į alkoholio molekules.
Be to, atliekant alergijos diagnostiką, pavyzdžiui, odos dūrio testus arba alergenams būdingų IgE kraujo tyrimus, nepasitvirtino vertinant reakcijas į alkoholį. Tai tik patvirtina, kad trūksta konkrečių įrodymų, patvirtinančių alergijos alkoholiui egzistavimą.
Išvados
Alkoholio vartojimas yra septinta žmonių mirties priežastis pasaulyje. Jeigu kažkam galvojimas, kad jis yra alergiškas alkoholiui, padeda atsiriboti nuo jo vartojimo – tebūnie. Tačiau jeigu tu nejauti jokių nepageidaujamų alkoholio sukeliamų pojūčių – tai nereiškia, kad tau jį vartoti yra saugu. Tiesiog šiame gyvenimo periode, tavo kūnas geriau jį skaido, nei kitų.
Ką reikia išsinešti iš šio įraš0o, tai kad alkoholikai nėra “atskiras žmonių rūšis” nuo likusios žmonijos, o veikiau elgesio, susijusio su per dideliu alkoholio vartojimu, produktai. Tai gali būti kažkas panašaus į 2 tipo cukrinį diabetą, kuris taip pat yra netinkamo gyvenimo būdo padarinys, o ne alergija alkoholiui.