Nors mes šventai tikime, kad tik kai kurie žmonės yra labiau linkę į priklausomybes, priklausomai nuo tam tikrų rizikos faktorių – aš galiu pasakyti paprastai: tų faktorių yra tiek daug, kad jų turi beveik kiekvienas žmogus. Anot knygų autorės Jessica Lahey, “nėra svarbu iš kokios šeimos kilę vaikai – visi paaugliai dalijasi labai nuspėjamais, visiems vienodai būdingais raidos etapais, gyvenimiška patirtimi ir savybėmis, dėl kurių jie visi siekia narkotinių medžiagų, eksperimentuoja su jomis ir kai kurie iš jų tampa nuo jų priklausomi. Iš esmės, paauglystė yra užprogramuota taip, kad vaikas norės imtis rizikingų, ypač kvailų dalykų” ir nuo to nėra jokių vaistų.
Dr. Nora Volkow, Nacionalinio piktnaudžiavimo narkotikais instituto (NIDA) direktorė, išsamiai tyrinėjo paauglių smegenis ir jų polinkį į priklausomybę. Jos tyrimai rodo, kad kaktinė smegenų žievė, atsakinga už sprendimų priėmimą ir impulsų kontrolę, nėra visiškai išsivysčiusi net iki 25 metų amžiaus. Tai reiškia, kad paaugliai ir jauni suaugusieji yra ypač pažeidžiami narkotikų ir alkoholio poveikio, nes jų smegenyse lengviau formuojasi priklausomas elgesys. Būtent dėl to, mūsų, kaip tėvų pareiga, užkirsti kelią bet kokiam alkoholio vartojimui iki makismaliai brandaus smegenų amžiaus. O norint laiku įsikišti, labai svarbu atpažinti ankstyvuosius įspėjamuosius psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir priklausomybės požymius.
Emociniai ir elgesio požymiai
Nors dauguma požymių atrodys, kaip įprasta paauglystė, svarbu žiūrėti į bendrą paveikslą ir įsiklausyti ką sako tėviška intuicija.
- Drastiški elgesio pokyčiai
- Staigūs nuotaikų svyravimai arba agresyvus elgesys
- Atsiribojimas nuo šeimos ir ilgamečių draugų
- Paslaptingumas ir melavimas apie buvimo vietą
- Susidomėjimo pomėgiais, sportu ar mokyklos veikla praradimas
Šie pokyčiai gali rodyti, kad paauglys vartoja psichoaktyviąsias medžiagas norėdamas susidoroti su stresu ar emociniu skausmu. Pasak Johano Hari, vieno iš priklausomybių tyrinėtojų, priklausomybės priešingybė yra ne blaivybė, o ryšys su kitais žmonėmis.
the opposite of addiction is not sobriety. The opposite of addiction is connection.
johann hari
Jei paauglys tampa vis labiau izoliuotas, tai gali būti užslėpto piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis požymis.
- Akademinės ir su mokykla susijusios problemos
- Sumažėję pažymiai arba praleidžiami atsiskaitymai
- Mokyklos praleidinėjimas arba dažnas mokyklos nelankymas
- Staigus motyvacijos mokytis trūkumas
- Mokytojų skundai dėl pasikeitusio elgesio
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas dažnai sukelia kognityvinių sutrikimų, dėl kurių paaugliams sunku susikaupti ir gerai mokytis mokykloje. Jei anksčiau aktyviai mokęsis mokinys staiga nustoja rūpintis savo mokslais, gali būti, kad atėjo laikas atviram pokalbiui.
- Nepaaiškinamos finansinės problemos
- Pradeda dingti grynieji arba pinigai iš banko sąskaitų
- Staiga padažnėja prašymai duoti grynųjų pinigų be aiškių priežasčių
- Ima dingti brangūs asmeniniai daiktai ar namuose esantis turtas
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali kainuoti brangiai, todėl daugelis paauglių griebiasi skolintis, vogti ar parduoti asmeninius daiktus, kad galėtų finansuoti savo įpročius. Jei jūsų vaikas staiga apsėstas pinigų arba dingsta vertingi daiktai, tai gali būti susiję su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu.
Fiziniai pokyčiai
- Išvaizdos ir asmens higienos pokyčiai
- Paraudusios akys, neįprastai išsiplėtę ar susiaurėję vyzdžiai
- Dažnas kraujavimas iš nosies (galimas požymis, kad medžiagos uostomos)
- Staigus svorio kritimas arba priaugimas
- Nesirūpinimas asmenine higiena, nuolatinis tų pačių drabužių dėvėjimas
Dr. Carlas Hartas, priklausomybes tyrinėjantis neurologas, pažymi, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas turi pastebimą fizinį poveikį. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį į bet kokius neįprastus vaiko išvaizdos ar sveikatos pokyčius.
- Skundai sveikata ir padažnėjusios ligos
- Dažni galvos skausmai, pykinimas ar vėmimas
- Nepaaiškinamas nuovargis arba pernelyg ilgas miegojimas
- Nerišli kalba arba judesių koordinacijos sunkumai
- Neįprastas kūno kvapas arba dažnas mėtinių saldainių ir (arba) kramtomosios gumos naudojimas kvapams maskuoti
Su priklausomybe kovojantys paaugliai gali patirti įvairių sveikatos problemų, iš kurių daugelis atmetamos kaip įprasti, visiems būdingi, negalavimai. Lėtinės ligos, neturinčios medicininio paaiškinimo, gali būti ženklas suklusti.
socialiniai pokyčiai
- Naujos pažintys
- Vaikas pradeda leisti laiką su visiškai nauja draugų grupe
- Pradeda vengti senų draugų, kurie kadaise buvo artimi
- Atsisako supažindinti šeimą su naujais draugais
- Ima užtrukti lauke arba nebegrįžti įprastu ritmu
Bendraamžių įtaka yra vienas stipriausių paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo veiksnių. Priklausomybių psichologas daktaras Stantonas Pilas (Dr. Stanton Peele) teigia, kad priklausomybė yra glaudžiai susijusi su socialine dinamika. Jei jūsų vaikas staiga pradėjo bendrauti su naujais draugais, kurie užsiima rizikingu elgesiu, tai gali reikšti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.
- Narkotinių medžiagų ar alkoholio turėjimas
- Galite rasti suktinių, pypkių, mažų maišelių ar vape
- kambaryje ar automobilyje paslėptų alkoholio butelių
- Galite jausti neįprastus kvapus ant drabužių arba vaiko asmeninėje erdvėje
Tėvai turėtų susipažinti, kokie daiktai dažniausiai siejami su narkotinių medžiagų vartojimu. Nors kai kurie iš jų iš pradžių gali atrodyti nekenksmingi, jie gali reikšti giliau slypinčias problemas.
Pasiteisinimas:“draugas paprašė pasaugoti” yra senas, kaip raupai, ir nuvalkiotas. Nereikia būti tokiems naiviems ir tuo tikėti. Jei radote su narkotinių medžiagų vartojimu susijusių daiktų – jie tikrai yra jūsų vaiko.
- Padidėjęs gynybiškumas ir neigimas
- Vaikas labai lengvai susierzina, kai jam yra užduodami klausimai, apie psichoaktyvias medžiagas.
- Vaikas meluoja apie savo veiklas, užimtumą ar buvimo vietą
- Vaikas bando pateisinti savo neįprastą elgesį
Su priklausomybe kovojantys paaugliai dažnai deda daug pastangų, kad nuslėptų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.
Jei vaikas į paprastus klausimus reaguoja agresyviai ar intensyviai ginasi, tai gali būti gilesnių problemų požymis.
Reikia sukurti sąlygas atviram dialogui, kad vaikas jaustųsi saugiai galėdamas pripažinti tiesą.
- Depresijos ar nerimo požymiai
- Beviltiškumo jausmas
- Padidėjęs dirglumas arba nuotaikų kaita
- Savęs žalojimas arba kalbos apie savižudybę
Dr. Matė ir kiti ekspertai pabrėžia, kad priklausomybė dažnai yra gilesnio emocinio skausmo simptomas. Daugelis paauglių vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, kad susidorotų su nediagnozuotais psichikos sveikatos sutrikimais, todėl svarbu šalinti ir priklausomybę, ir jos pagrindines priežastis, t.y. gretutinius psichikos sveikatos sutrikimus.
Jei kilo įtarimas, kad vaikas papuolė į bėdą, ką daryti?
Jei pastebite kelis iš šių požymių savo atžaloje, būtina į situaciją žiūrėti su empatija, o ne su tikslu nuteisti ar nubausti. Tokie ekspertai kaip daktaras Williamas Milleris, motyvacinio interviu kūrėjas, rekomenduoja naudoti atvirus pokalbius, o ne konfrontacijas: “Klauskite vaiko apie jo jausmus ir išgyvenimus be jokio vertinimo.” Gali būti sunku išgirsti tiesą, gali norėtis nedelsiant pulti viską tvarkyti, tačiau tai yra būtent tas metas, kai privalu stabtelti ir viską gerai apgalvoti. Skubotas ir impulsyvus elgesys tik sukurs nematomą sieną tarp jūsų ir jūsų vaiko, todėl besąlygiška meilė ir supratingumas turi tapti pamatu jūsų problemų sprendimui.
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas savaime nėra labai didelė katastrofa. Veikiau tai yra tiesos akimirka, kai reikia priimti faktą, kad tam tikri jūsų vaiko poreikiai yra nepatenkinami, o jūsų darbas yra suprasti kokie tai poreikiai ir kaip juos patenkinti kitais, sveikais būdais.
ko imtis?
Švieskitės: Sužinokite daugiau apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimus ir paauglių smegenų vystymąsi.
Bendraukite šeimoje atvirai: Sukurkite aplinką, kurioje vaikas jaustųsi saugus kalbėdamas apie savo sunkumus.
Nustatykite aiškias ribas: Išsakykite savo lūkesčius dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, tačiau venkite grasinimų ir ultimatumų.
Ieškokite profesionalios pagalbos: Kreipkitės į terapeutus, konsultantus arba ieškokite programų, kurios specializuojasi paauglių gydyme.
Bendraukite su paramos grupėmis: Tokios organizacijos kaip SMART Recovery ir CRAFT (Community Reinforcement and Family Training) siūlo įrodymais pagrįstas rekomendacijas šeimoms.
išvados
Atpažinti paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir priklausomybės požymius gali būti sudėtinga, tačiau tikrai labai svarbu. Kuo anksčiau tėvai su meile ir atjauta įsikiša, tuo didesnė tikimybė užkirsti kelią ilgalaikei priklausomybei.
Frances Jensen savo knygoje „Paauglio smegenys, neuromokslininko gidas, kaip išgyventi paauglystę“ teigia, kad neuronai paauglių smegenyse aktyvuojasi daug greičiau nei pas suaugusiuosius, todėl jie yra kone iš anksto „pasiruošę“ įsitraukti į priklausomybę sukeliantį elgesį.
Potraukis paauglių smegenyse formuojasi daug greičiau nei suaugusiųjų: neuronai yra aktyvesni ir turi perdėtą plastiškumą, kai reaguoja į priklausomybę sukeliantį stimulą.
Pasėkoje to, priklausomybė stipriau užsifiksuoja paauglių smegenyse, ir, kaip gerai žino reabilitacijos centrai, detoksikacija paaugliams yra daug sunkesnė ir dažniausiai nesėkminga. Iš tiesų statistika rodo, kad jaunesni nei dvidešimt penkerių metų pacientai yra sparčiausiai auganti amžiaus grupė stacionariniuose reabilitacijos centruose.
Todėl taip, kiekvienas paauglys turi būti stebimas per padidinamąjį stiklą, tiesa, per pagarbų atstumą. Svarbiausia turbūt, kad skatindamos atvirą bendravimą, šeimos gali atlikti lemiamą vaidmenį padėdamos savo vaikams rasti sveikesnių būdų susidoroti su gyvenimo iššūkiais.
# paauglystė # paauglystė # paauglystė # paauglystė # paauglystė