Kol vartojau alkoholį, mano nemiga ir nerimas varė mane iš proto. Vakare išgerdavau vieną kitą butelaitį vyno, o eidama miegoti išgerdavau vaistų, kurie padėdavo man išmiegoti iki ryto. Tada pagiringa, išgerdavau dvigubą dozę paracetamolio arba aspirino. Žinojau, kad taip daryti negalima, tačiau niekada nesigilinau kodėl alkoholis ir vaistai negali būti maišomi ir kaip kitaip sau padėti.

Nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto (NIAAA) duomenimis, daugiau kaip 150 vaistų gali žalingai sąveikauti su alkoholiu. Vis dėlto daugelis žmonių nežino apie šiuos pavojus. Kodėl?

Greičiausiai tai susiję su tuo, kad dėl sveikatos sistemos apkrovos, gydytojai neturi laiko pacientams išaiškinti visų rizikų arba dar blogiau, yra bijoma, kad papasakojus pacientui rizikas – pacientas atsisakys vartoti gyvybiškai svarbius vaistus.

Tad šiandien apie vaistus. Jei tokius vartoji, būtinai perskaityk ir persvarstyk savo alkoholio vartojimo įpročius.

Alkoholis ir psichikos sveikata

Beveik visi vaistai nuo psichikos ligų, pvz. depresijos ar nerimo, neturėtų būti vartojami su alkoholiu.

Pirma, kai kurie iš šių vaistų sunkiai veikia organus, todėl juos derinant su alkoholiu gali pasireikšti kai kurių organų pažeidimai.

Antra, alkoholis dažnai gali sumažinti šių vaistų veiksmingumą, kai jie vartojami kartu. Psichikos ligos yra susijusios su piktnaudžiavimu psichoaktyviosiomis medžiagomis: kadangi šis derinys gali sustiprinti psichikos ligų simptomus, piktnaudžiavimas tokiomis medžiagomis kaip alkoholis tampa dar labiau tikėtinas.

Tam tikra prasme tai gali tapti užburtu ratu, nes alkoholis pablogina depresiją ir sukelia nerimą. Tačiau dauguma žmonių nesuvokia, kad jų antidepresantai neveikia, todėl jie ir toliau jaučiasi prislėgti.

Kai kurie tyrimai rodo, kad alkoholis ir psichiką veikiantys vaistai gali padidinti smurtinio elgesio, besaikio alkoholio vartojimo ir tokių būklių kaip rabdomiolizė (raumenų audinio irimas) tikimybę. O tiems, kurie vartoja MAO inhibitorius, alkoholio maišymas gali sukelti mirtiną reakciją.

Nuskausminamieji vaistai

Daugumos stiprių skausmą malšinančių vaistų sudėtyje yra tam tikrų opioidų tipo sudedamųjų dalių. Alkoholio derinimas su šiais vaistais gali padidinti toksiškumą ir prislopinti kvėpavimą. Tai reiškia, kad kvėpavimas labai sulėtėja ir net gali visiškai sustoti. Kalbėdama apie toksiškumą, turiu omenyje, kad tiek alkoholis, tiek vaistai nuo skausmo, vartojami kartu, padidina abiejų medžiagų stiprumą, todėl atsiranda perdozavimo rizika.

Be to, šio derinio toksiškumas smarkiai padidina organų, ypač kepenų ir smegenų, pažeidimo riziką.

Kitas skausmą malšinantis vaistas, kuris nėra opioidas ir taip pat neturėtų būti maišomas su alkoholiu, yra paracetamolis. Tiek alkoholis, tiek paracetamolis sunkiai veikia kepenis ir vartojami kartu gali pažeisti kepenis. Paprastai šis nepageidaujamas poveikis pasireiškia per ilgesnį laiką.

Benzodiazepinai

Benzodiazepinai – tai tokie vaistai kaip Xanax, paprastai vartojami nerimui malšinti. Tiek alkoholis, tiek benzodiazepinai sukelia panašų poveikį nervų sistemai. Todėl sumaišyti kartu jie gali sustiprinti abiejų medžiagų poveikį, dėl to padidėja šalutinis poveikis ir toksiškumas, pavyzdžiui, mieguistumas, kvėpavimo slopinimas ar sąmonės pritemimas.

Vaistai nuo kosulio ir peršalimo

Nesvarbu, ar tai būtų laisvai parduodami, ar gydytojo paskirti vaistai nuo kosulio ir peršalimo, sumaišyti su alkoholiu juos gali būti pavojinga. Priežastys gana panašios į tas, kurios būna su vaistais nuo skausmo. Kartu vartojami šie vaistai gali padidinti perdozavimo tikimybę ir sukelti stiprų toksinį poveikį smegenims ir kitiems organams. Tikrasis šių vaistų pavojus yra tas, kad jų sudedamosios dalys dažnai nėra suprantamos plačiajai visuomenei. Vaistų nuo kosulio ir peršalimo dažnai būna raminamųjų, skausmą malšinančių, antihistamininių ir kosulį slopinančių vaistų, kurių toksiškumas, sumaišius su alkoholiu, padidėja.

Vaistai nuo diabeto ir cholesterolio

Vaistai nuo diabeto, tokie kaip insulinas ir metforminas, sunkiai veikia kepenis – deja, taip pat ir alkoholis. Kai šie vaistai vartojami kartu su alkoholiu, gali padidėti kepenų ligų tikimybė, ypač kai vartojami kartu ilgą laiką. Dažnai gydytojai sako, kad galima išgerti vieną ar du stikliukus, tačiau alkoholio vartojimas dažniausiai viršija vieną ar du gėrimus, todėl padidėja kepenų problemų tikimybė. Daugiau apie kepenų problemas, alkoholį ir kitų vaistų sąveiką aptarsiu straipsnio pabaigoje.

Rizika kyla ir derinant cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus ir alkoholį. Tokie vaistai kaip rozuvastatinas ir atorvastatinas sunkiai veikia kepenis, todėl derinami su alkoholiu gali padidinti kepenų problemas. Taip pat verta paminėti, kad abi šios ligos (diabetas ir padidėjęs cholesterolio kiekis) taip pat gali padidinti kepenų problemas ir yra susijusios su kepenų pažeidimais. Tačiau pridėjus vaistų sąveiką, tai gali būti mirtinai pavojinga.

Antibiotikai ir priešgrybeliniai vaistai

Antibiotikus daugelis žmonių vartoja gana dažnai. Deja, šie vaistai vėlgi labai veikia kepenis, todėl vartojami kartu su alkoholiu gali padidinti kepenų pažeidimo riziką.

Be to, priešgrybeliniai vaistai, sumaišyti su alkoholiu, gali padidinti acetaldehido kaupimąsi organizme. Tai sukelia labai nemalonią reakciją, pasireiškiančią paraudimu, pykinimu ir vėmimu. Šie simptomai yra nemalonūs, tačiau taip pat gali būti pavojingi. Per didelis acetaldehido kiekis taip pat gali sukelti kraujagyslių išsiplėtimą, žemą kraujospūdį ir greitą širdies plakimą, o tai gali būti pavojinga žmonėms, turintiems koronarinių arterijų ar kraujagyslių problemų.

Išvados

Tai dažniausiai pasitaikantys ir svarbiausi vaistai, kurių negalima maišyti su alkoholiu. Tokie deriniai arba sukelia stiprų mieguistumą ir didelę perdozavimo tikimybę, arba didina organų, ypač kepenų, pažeidimus. Kai kurios iš šių problemų atsiranda iš karto, o kitos – per daugelį metų derinant alkoholį ir vaistus.

Kaip jau minėjau, vienas didžiausių rūpesčių, susijusių su alkoholio ir vaistų sąveika, yra toksinis poveikis kepenims. Taip yra todėl, kad kepenys, atlikdamos savo funkcijas, pirmiausia teikia pirmenybę toksinėms medžiagoms.
Kepenys visą energiją nukreipia į tai ir atsilieka nuo kitų savo darbų. Kepenims pakankamai sunku bandyti metabolizuoti alkoholį. Kai į šį procesą įtraukiami vaistai, kepenims tenka dar didesnis darbo krūvis.

Kai kepenims tenka sunkiai dirbti, kad metabolizuotų ir alkoholį, ir vaistus, nutinka keletas dalykų. Pirma, alkoholio arba vaistų kiekis kraujyje, priklausomai nuo vaisto, gali pasiekti toksinį lygį. Taip yra todėl, kad kepenys gali būti perkrautos bandydamos veikti su abiem medžiagomis. Kepenys sumažina savo darbo krūvį vykdydamos kitus organizmo prioritetus, tokius kaip virškinimas, maistinių medžiagų įsisavinimas ir medžiagų, reikalingų organizmui kraujui ir fermentų gamybai, kūrimas.

# alkoholis ir vaistai # alkoholis ir vaistai # alkoholis ir vaistai

Panašūs įrašai