Ir sutapk taip! Šiandien kaip tik facebooke, privačioje Dopamino grupėje, nuskambėjo klausimas:” Kaip atsisakyti alkoholio? Nuo ko pradėti? Ir kaip rasti motyvacijos?”.
Aš tikrai žinau, kaip lengvai gali pasijausti paklydus, kai bandai mesti gerti jau ne pirmą kartą. Atrodo visos strategijos yra tarsi popierinės, trumpo galiojimo ir lengvai sujaukiamos. Todėl tam, kad būtų lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir išlikti motyvuotam, reikia tinkamai tam pasiruošti. Siūlau tris dalykus, kuriuos turėtum apsvarstyti.
Padaryk sąrašą, kodėl nori atsisakyti alkoholio
Stipraus KODĖL turėjimas daugeliu atvejų tarnauja, kaip labai gera motyvacija ir tikslas. Neturint aiškiau savo KODĖL AŠ METU GERTI, tiesą pasakius, nelabai įsivaizduoju kaip toli galima nuvažiuoti.
Be abejo, greičiausiai turėsi daugybę gana kasdieniškų priežasčių, kodėl nori atsisakyti alkoholio. Dauguma žmonių tikisi, kad blaivybė suteiks daugiau energijos, pagerins miegą ir išvaduos nuo pagirių.
Tačiau, jei gali, turėtum gilintis giliau. Juk alkoholio vartojimas greičiausiai neigiamai veikia tavo santykius su artimaisiais, riboja emocinį vystymąsi, stabdo karjerą ir gyvenimo planus.
Šių didesnių problemų įvardijimas, siekiant jas įveikti, padės labiau save įkvėpti ir suteiks blaivybei prasmės.
KODĖL veikia ne tik kaip motyvacija, tačiau ir gali padėti ateityje, kai netikėtai tavo protas ims tave provokuoti išgerti. Pažvelgus į savo sąrašą tu akimirksniu galėsi prisiminti kokia yra tavo blaivybės prasmė ir kokia bus to išgerto vyno kaina.
Iš anksto pasiruošk “pabėgimo planus” sudėtingiems momentams
Kada ir kokie momentai bus sunkiausi, priklauso nuo to, kokie yra tavo gėrimo įpročiai. Šis įrašas labiau skirtas pilkosios zonos geriantiesiems arba, na, piktnaudžiaujantiems.
Jei tu gan daug išgerianti (-s), sunku gali būti jau nuo pat pradžių, kai pasireikš abstinencijos simptomai. Tam yra reikalingas išskirtinis dėmesys, aplinkinių palaikymas, o kai kuriais atvejais netgi medikų pagalba.
Greičiausiai kiekvienam metančiam gerti, opiausia vieta yra minčių ir troškimų išgerti valdymas. Žinau tai, nes vienas dažniausiai man užduodamų klausimų yra “kaip padaryti taip, jog nebegalvočiau apie alkoholį?”.
Pradžioje tai geriausia strategija (mano manymu) – užbėgti troškimams už akių. Na, paprasčiausiai nesudaryti progų jiems atsirasti.
Faktas, kad padaryti taip, kad jų apskritai nebūtų – neįmanoma. Tačiau tu tikrai gali perdėlioti savo gyvenimą taip, kad jų būtų žymiai mažiau. Tam gerai tarnauja HALT (akronimas angl. Hungry, Angry, Lonely, Tired) technika. Visada stabtelk akimirkai ir savęs paklaus ar netyčia nesi alkana (-s), pikta (-s), vieniša (-s) ar pavargus (-ęs). Tai yra bene dažniausi atvejai, kada tau šaus mintis išgerti. Todėl:
- Būk griežta (-as) sau, kai klausimas pasisuka apie miego rėžimą. Tai vienas maloniausių ir lengviausių būdų palaikyti savo energijos lygį.
- Visada turėk su savimi užkandžių. Stenkis maitintis tinkamai, pakankamai, sveikai. Žodžiu, nebūk alkana ir nesilaikyk dietų, tai nėra tinkamas tam metas.
- Gerk daug vandens.
- Sportuok. Tai ne tik padės tau geriau jaustis, bet ir užtikrins šiokį tokį ritmą ir įsipareigojimą sau.
- Susigalvok sau naujų užsiėmimų. Tu negali paprasčiausiai atsisakyti alkoholio ir tikėtis, kad gyvenimas iškart pats taps gražus. Tu turi jį padaryti gražiu ir prasmingu. Jei tu nieko nekeisi, tave labai greit ims kamuoti nuobodulys ir beprasmybės jausmas. O tai yra tiesus kelias į atkrytį.
- Nepamiršk bendrauti su kitais žmonėmis. Stenkis dažniau susitikti su draugais ar šeima. Jei tam palankios sąlygos įsitrauk į bendruomenės veiklas, eik į renginius, žodžiu, būk sociali (-us) jei tik įmanoma. Jei tai ne apie tave – įsigyk bent jau augintinį.
Jei labai gerai pagalvotum, tu tikrai išskirtum momentus, kada tave užklumpa noras išgerti. Pasistenk pertvarkyti savo gyvenimą taip, kad tų momentų būtų mažiau.
Stresas darbe? Braška santuoka? Neturi ką veikti?
Sugalvok, kaip tai pakeisti. Tai juk tavo gyvenimas, tavo problemos ir tu tikrai jas gali išspręsti.
Susikurk didelių ateities planų
Nebijok užsibrėžti sau didelių, ilgalaikių tikslų. Alkoholio atsisakymas gali būti puikus atspirties taškas įvairiais būdais pertvarkyti savo gyvenimą.
Kai aš nusprendžiau atsisakyti alkoholio, jau turėjau planą imti rašyti tinklaraštį. Susidėliojau planą net dviem metams į priekį ir buvau labai konkreti. Išsirinkau visus mokymus, kuriuos norėjau baigti per artimiausius metus. Aiškiai žinojau, ką noriu per artimiausius porą metų nuveikti.
Turėti planų, kuriuos užtruks įgyvendinti yra kur kas geriau, negu bandyti kiekvieną diena išgyventi neišgėrus. Tai netgi suteikia tam tikrą pasitenkinimą. Žinai, kodėl negeri ir koks bus to rezultatas.
Alkoholio atsisakymas irgi yra tikslas, tačiau tai gali būti ir priemonė, siekiant ilgalaikių tikslų. Formuluok maždaug taip:“Artimiausius metus negersiu ir sėkmingai užbaigsiu magistrantūros studijas.” ar pan.
Išvados
Tikiuosi, kad kažkam šie patarimai buvo kaip tik tai, ko trūko pirmai pradžiai bandant atsisakyti alkoholio arba bent padaryti pertrauką jo vartojime.
Alkoholio atsisakymas tikrai yra labai didelį stresą keliantis procesas. Pati vis dar labai gerai prisimenu tą beprotišką blaškymąsi, nesuprantant kur aš vis darau klaidas, kaip čia viską pradėti ir kodėl aš vis nesugebu tvirtai įsikibti į savo blaivią gyvenseną. Tai tikrai sunkus periodas ir jam tikrai yra reikalingas pasiruošimas.
Mano nuoširdi rekomendacija imti skaityti daugiau knygų apie priklausomybes. Suprantu, kad lietuvių kalba jų yra išties labai nedaug, tačiau anglų kalba jų yra neišsemiami lobynai. Skaityk. Mokykis. Gilinkis. Na, o jeigu nesupranti angliškai, AŠ už tave atlikau namų darbus. Perskaičiau visas tas knygas ir jomis remdamasi paruošiau on-line kursą, kurį gali rasti ČIA.
Negali nukauti priešo, jo nepažinęs.
# Kaip atsisakyti alkoholio