Minesotos programa buvo pradėta 1950 metais. Ji paprastai vadinama “abstinencijos modeliu” ir yra pirminės Anoniminių alkoholikų sukurtos 12 žingsnių programos tęsinys. Ją sukūrė du gydytojai, kurie tuo metu dirbo Minesotos (USA) psichiatrijos ligoninėje. Pagrindinė idėja buvo išplėsti 12 žingsnių programos taikymą įtraukiant į priklausomybių gydymą specialistus, įskaitant gydytojus ir, kas labai svarbu, psichiatrus.
Kiekvienas gydymas buvo individualus, atsižvelgiant į asmens priklausomybės problemas. Asmens šeimos buvo prašoma labai aktyviai dalyvauti gydyme. Stacionarinis gydymas, kuris truko bent 28 dienas, ir kasdienis gydymas buvo būtinybė, įskaitant 12 žingsnių programų laikymąsi prieš ir po priėmimo. Tokiu būdu buvo manoma, kad gydymas gali būti visapusiškesnis ir veiksmingesnis nei ankstesni gydymo metodai, kurie buvo orientuoti tik į detoksikaciją.
Nuo pat pradžių Minesotos programa buvo ne kartą atnaujinta ir išplėsta, nes atsirado naujų gydymo metodų ir tai yra labai sveikintinas dalykas. Tačiau pagrindinis dėmesys vis dar sutelktas į žmogaus pokyčius teikiant psichologinę pagalbą ir padedant jam atsigauti nuo priklausomybės profesionalioje aplinkoje. Daugeliu atžvilgių jis tapo daugelio šiuolaikinių gydymo metodikų pagrindu.
Kaip atrodo minesotos programa
Pagal Minesotos modelį apie 80-90 proc. viso gydymo vyksta grupėse. Darbo grupėje svarba yra vienas iš pagrindinių Minesotos programos akcentų. Siekiama, kad sveikstantys asmenys geriau suprastų priklausomybės prigimtį ir turėtų paramos grupę, kuri yra atkryčio prevencijos pagrindas.

Šiose grupėse sveikstantys asmenys aptaria savo priklausomybę, tai, kas ją sukelia, įveikia įvairių problemų neigimą, gauna grįžtamąjį ryšį iš dalyvių ir konsultanto, dalyvauja meditacijos grupėse, padeda kitiems spręsti jų problemas ir konstruktyviai bei pozityviai pereina 12 žingsnių programą. Nebūtina 12 žingsnių pereiti iš eilės, todėl per konsultavimo sesijas žingsniai gali būti suskirstyti žmonėms, kurie sutelkia dėmesį į konkrečius poreikius.
Lietuvoje galima Minesotos programą baigti stacionare, t.y. ligoninėje būnant 28 dienas ir ambulatoriškai – tris mėnesius vakarais lankantis RPLC. Gydymo metu pacientai mokosi analizuoti savo jausmus, koreguoti mąstymą, stiprinti pozityvų elgesį. Skyriuje laikomasi nustatytos dienotvarkės, pagal kurią pacientai kasdien lanko specialistų vedamus grupinius užsiėmimus: psichologų ir ergoterapeutų rengiamus užsiėmimus, psichologines grupes, socialinių darbuotojų skaitomas paskaitas ir t.t. Yra skiriamas medikamentinis gydymas jeigu yra poreikis.
anonimiškumas
Tie, kurie kreipiasi pagalbos į gydymo įstaigas, turi žinoti, kad duomenys apie jų gydymąsi nebus atskleidžiami kitiems asmenims be jų sutikimo, kaip tai reglamentuota teisės aktuose ir dokumentų apsaugos reglamente. O tie, kurie vis tik bijo, turi galimybę kreiptis anonimiškai, neatskleisdami savo tikrosios tapatybės, tik šiuo atveju už paslaugas jiems teks susimokėti.
Ar minesotos programa veiksminga?
Tyrimų buvo atlikta daug ir rezultatai tikrai yra nevienareikšmiai. Kai kurie tyrimai yra su teigiamomis išvadomis, o kiti, ypač tie kurie buvo lyginami su alternatyviais metodais, ne tokie džiuginantys.
Minesotą tyrinėti yra sudėtinga, nes ji susideda iš labai daug komponentų, t.y. skirtingų programos dalių. Sunku suprasti kuri dalis gali būti veiksmingesnė, kuri ne.
Viskas priklauso nuo šimto dedamųjų, tokių kaip specialistai, vietovė, prieinamumas. Bet vidutiniškai, permetus akimis tyrimus, kiek daugiau nei puse dalyvavusių per pirmus metus atkrenta.
Kai kurie tyrimai parodė teigiamus su Minesotos programa susijusius rezultatus: respondentai mažiau vartojo psichoaktyvių medžiagų, geriau jautėsi psichologiškai, aktyviau įsitraukė į tolimesnį gydymą. Daugelis asmenų teigia, kad yra patenkinti programa ir tiki, kad būtent jos struktūra jiems padėjo labiausiai.
Kita vertus, kai kurie tyrimai rodo, kad Minesotos modelio veiksmingumas yra mažesnis nei kitų įrodymais pagrįstų gydymo metodų, pavyzdžiui, kognityvinės elgesio terapijos ar medikamentinio gydymo. Kritikai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad trūksta empirinių įrodymų, pagrindžiančio dvasinio programos komponento naudingumą. Linkstama manyti, kad profesionalų indėlis “ištempia už ausų” 12 žingsnių programą.
kokie minesotos minusai?
Pagrindinis minusas, tai religija grįsta 12 žingsnių programa, apie kurią jau rašiau praėjusiame įraše. Tai daugeliui gali būti labai rimtas kliuvinys, trukdantis priimti teikiamą pagalbą ir paramą. Dėl šios priežasties, Minesotos programa, kaip ir 12 žingsnių programa, tikrai tiks tik labai siauram ratui žmonių.
Jeigu tu baigei Minesotą ir tau nepavyko pasiekti jokio reikšmingo pokyčio – nekaltink savęs, tu nesi kaltas ar kalta, tiesiog programa tau netiko ir ji nėra vienintelis būdas šiems iššūkiams Įveikti.
Taip pat, žinant, kokios priklausomybės yra stigmatizuotos, didelis kliuvinys yra ir tai, jog iš pradžių reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad jis išrašytų siuntimą (tik taip paslaugos bus nemokamos). Ties šia vieta ir užstringa absoliuti dauguma ieškančių pagalbos. Nes tai yra plius vienas žmogus, kuriam reikia pasipasakoti ir plius vienas įrašas į tavo istoriją.
28 dienas praleisti stacionare daugeliui yra iššūkis. Visi turi planų, gyvenimą, daugelis darbus ir atsakomybių prieš savo šeimas. Motyvacija gydytis priklausomybę ir taip yra labai svyruojanti – tad šie drakoniški įsipareigojimai tikrai neprideda programai patrauklumo.
Išvados
Didelis pliusas Minesotai, kad tai yra labiau holistinį priklausomybės gydymą primenantis metodas. Minusas tas, kad inovatyvioji medicina yra permaišoma su religija. Ir jeigu religijai medicina ir prideda, šiuo atveju, solidumo, tai medikams religija tik kiša koją ir menkina autoritetingumą.
Nors Minesotos programa turi savų privalumų ir trūkumų, ji išlieka plačiai pripažinta ir pakankamai veiksminga programa, žmonėms siekiantiems įveikti priklausomybę ir susigrąžinti savo gyvenimą. Tačiau labai svarbu prisiminti, kad sveikimas nuo priklausomybės yra labai unikali kelionė, ir tai, kas tinka vienam žmogui, gali netikti kitam. Svarbiausia rasti tokį gydymo metodą, kuris labiausiai atitiktų kiekvieno asmens poreikius ir pageidavimus – Minesotos programa nėra vienintelis veiksmingas metodas. Keep going.