Šiuolaikiniame sparčiai besikeičiančiame ir technologijų valdomame pasaulyje auklėti vaikus tapo sudėtingiau nei bet kada anksčiau. Tarp daugybės iššūkių, su kuriais susiduria tėvai, daug dėmesio sulaukė vaikų priklausomybių problemos. Nesvarbu, ar tai būtų priklausomybė nuo ekranų, socialinės žiniasklaidos, kompiuterinių žaidimų, ar net narkotinių medžiagų. Vaikų ir paauglių priklausomybė yra opi problema, kuriai spręsti reikia apgalvotų ir atidžių tėvų auklėjimo strategijų. Sąmoninga tėvystė – šiandien yra menas, kuriam įvaldyti reikia gerokai pūsti prieš vėją. T.y. auginti vaikus tokiomis sąlygomis, kokiomis neturėjome galimybės augti patys.
Vaikų priklausomybės
Prieš pradedant nagrinėti veiksmingus auklėjimo metodus, labai svarbu suprasti vaikų priklausomybių prigimtį. Vaikų priklausomybę dažnai lemia patys įvairtiausiai veiksniai, įskaitant biologinius polinkius, aplinkos įtaką ir psichologinį pažeidžiamumą.
Biologiniu požiūriu vaikai gali būti labiau linkę į priklausomybę dėl genetinių veiksnių arba neurocheminio disbalanso smegenyse. Aplinkos įtaka, pavyzdžiui, bendraamžių spaudimas, šeimos dinamika ir visuomenės normos, taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį formuojant priklausomybę sukeliantį elgesį. Be to, vaikai, patiriantys stresą, traumą ar psichikos sveikatos problemas, gali rinktis priklausomybę sukeliančias medžiagas ar elgesį kaip įveikos mechanizmą.
Dažniausiai pasitaikančios vaikų priklausomybės formos yra šios:
Priklausomybė nuo ekranų: Per didelis išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių, kompiuterių ir kitų elektroninių prietaisų naudojimas gali sukelti priklausomybę nuo ekrano, kuriai būdingi abstinencijos simptomai, socialinė izoliacija ir prastesni mokymosi rezultatai.
Priklausomybė nuo socialinės žiniasklaidos: Instagram”, “Snapchat” ir “TikTok” platformos siūlo nuolatinę stimuliaciją ir pripažinimą, todėl nuo jų tampa priklausomi bendraamžių pritarimo ir socialinio pripažinimo siekiantys vaikai.
Priklausomybė nuo kompiterinių žaidimų: Dėl šios priklausomybės vaikai gali ištisas valandas praleisti nepaisydami savo pareigų ir net poreikių: šių vaikų miego režimas dažnai būna sutrikdytas, jiems trūksta fizinio aktyvumo.
Piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis: Nepaisant pastangų užkirsti kelią piktnaudžiavimui narkotinėmis medžiagomis, vaikai ir paaugliai tikrai eksperimentuoja su narkotikais ir alkoholiu. Tai iš kartos į kartą perduodami įpročiai, kuriais siekiama sušvelnini socialinį nepatogumą, emocinius pakilimus ir nuosmūkius, psichinę nedarną.
PAGRINDINIAI SĄMONINGOS TĖVYSTĖS PRINCIPAI AUGINANT NEPRIKLAUSOMUS VAIKUS
Vaikų priklausomybių problemos sprendimas reikalauja holistinio ir empatikško požiūrio, paremto dėmesingumu ir atjauta. Sąmoninga tėvystė akcentuoja buvimą šalia vaiko, nesmerkimą ir prisitaikymą prie vaikų poreikių, emocijų ir elgesio. Štai keletas sąmoningo auklėjimo strategijų, padedančių veiksmingai kovoti su vaikų priklausomybėmis:
Kurkite ryšį: Skatinkite atvirą ir nuoširdų bendravimą su vaikais. Sukurdami jiems saugią erdvę, kurioje jie gali reikšti savo mintis, jausmus ir rūpesčius, nebijodami, kad bus pasmerkti. Praleiskite kokybišką laiką kartu, užsiimdami veikla, kuri skatina ryšį ir prisirišimą.
Nustatykite aiškias ribas: Nustatykite amžių atitinkančias taisykles ir ribas, susijusias su laiko praleidimu prie ekrano, naudojimusi socialine žiniasklaida ir žaidimais, kada vaikas turi grįžti namo ir t.t. Nuosekliai laikykitės šių ribų ir paaiškinkite jų pagrindimą, pabrėždami pusiausvyros ir saikingumo svarbą.
Rodykite tinkamą pavyzdį: Vaikui gali šimtus kartų sakyti ką ir kaip jie turi daryti, tačiau jie vistiek darys viską taip, kaip daro jų tėvai. Domonstruokite sveikus įpročius ir atsakingą naudojimąsi technologijomis, užsiimdami veiklomis, kurios nėra susijusios su internetu ir nespręskite savo asmeninių problemų su taure vyno ar stiklu konjako.
Skatinkite sąmoningumo praktikas: Gilus kvėpavimas, meditacija ir sąmoningas judėjimas padeda vaikams reguliuoti emocijas, valdyti stresą ir ugdyti vidinį sąmoningumą. Įtraukite šias praktikas į kasdienę veiklą, kad skatintumėte bendrą vidinę gerovę.
Ugdykite atsparumą: Mokykite vaikus gyvenimo įveikimo įgūdžių ir stiprinikie jų atsparumą, kad jie galėtų veiksmingai įveikti iššūkius ir nesėkmes. Skatinkite juos plėtoti pomėgius, interesus ir socialinius ryšius už skaitmeninės erdvės ribų ar psichiką veikiančių medžiagų. Ugdykite jų pasitenkinimo jausmą, norą siekti tikslų ir gyventi pagal savo vertybių sistemą.
Ieškokite profesionalios pagalbos: Jei įtariate, kad jūsų vaikas susiduria su priklausomybe ar susijusiomis psichikos sveikatos problemomis, kreipkitės profesionalios pagalbos į terapeutus, konsultantus ar priklausomybių specialistus. Ankstyva intervencija ir tinkamas gydymas gali gerokai pagerinti rezultatus ir paremti jūsų vaiko sveikimo kelionę.
Praktikuokite atjautą sau: Tėvystė gali būti pribloškianti, todėl labai svarbu teikti pirmenybę savęs priežiūrai ir užuojautai sau. Pripažinkite savo ribotumą, klaidas, žmogiškumą ir atminkite, kad paramos kreipimasis į patikimus draugus, šeimos narius ar paramos grupes yra ne silpnumo ženklas, o stiprybės ir nuovokumo įrodymas.
kuriems vaikams reikia extra dėmesio?
Absoliučiai VISIEMS. Nors mes šventai tikime, kad tik kai kurie žmonės yra labiau linkę į priklausomybes, priklausomai nuo tam tikrų rizikos faktorių – aš galiu pasakyti paprastai: tų faktorių yra tiek daug, kad jų turi beveik kiekvienas žmogus. Anot Jessica Lahey, nėra svarbu iš kokios šeimos kilę vaikai – visi paaugliai dalijasi labai nuspėjamais, visiems vienodai būdingais raidos etapais, gyvenimiška patirtimi ir savybėmis, dėl kurių jie visi siekia narkotinių medžiagų, eksperimentuoja su jomis ir kai kurie iš jų tampa nuo jų priklausomi. Iš esmės, visi paaugliai yra užprogramuoti imtis rizikingų ir ypač kvailų dalykų.
Frances Jensen savo knygoje „Paauglio smegenys, neuromokslininko gidas, kaip išgyventi paauglystę“ antrina anksčiau minėtai autorei. Anot jos, neuronai paauglių smegenyse aktyvuojasi daug greičiau nei pas suaugusiuosius, todėl jie yra kone iš anksto „pasiruošę“ įsitraukti į priklausomybę sukeliantį elgesį.
Kaip atsiranda priklausomybę sukeliantis elgesys?
Dėl to šios labai plastiškos ir aktyvios sinapsės reaguoja stiprindamos savo ryšius, o tai sukelia daugiau dopamino, reaguojant į kiekvieną stimuliuojančią patirtį. Taigi potraukis paauglių smegenyse formuojasi daug greičiau nei suaugusiųjų. Neuronai yra aktyvesni ir turi perdėtą plastiškumą, kai reaguoja į priklausomybę sukeliantį stimulą.
IŠVADOS
Vaikų priklausomybių prevencija ir įveikimas reikalauja kantrybės, empatijos ir įsipareigojimo taikyti sąmoningos tėvystės praktiką visą jų ankstyvą gyvenimą. Suprasdami pagrindinius priklausomybę sukeliančius veiksnius ir įgyvendindami proaktyvias strategijas, skirtas vaiko gerovei palaikyti, galite padėti jam išsiugdyti sveikus įpročius, atsparumą ir subalansuotą santykį su technologijomis ir kitomis galimai priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis ar elgesiu. Nepamirškite, kad sąmoninga tėvystė yra nuolatinė kelionė, kuriai būdingas mokymasis, augimas ir besąlygiška meilė jūsų vaikui.
Jiegu jūs jaučiate, kad jūsų paauglys gali būti labiau pažeidžiamas ir linkęs į priklausomą elgesį, nuoširdžiai rekomenduoju išklausyti mano kursą Kaip užauginti nepriklausomus vaikus. Jis kupinas puikių įžvalgų, idėjų ir gairių, kaip sukurti vaikui namus, kuriuose jis būtų saugus.
# sąmoninga tėvystė