Sielvartas yra natūralus atsakas į praradimą ir gili asmeninė kelionė, kurią mes visi patiriame tam tikru savo gyvenimo momentu. Kai susiduriame su netektimi, nesvarbu, ar tai būtų mylimo žmogaus mirtis, santykių pabaiga ar reikšmingas gyvenimo pokytis, gali būti sunku ir sudėtinga, nes mūsų gyvenime atsiranda skaudi tuštuma. Ir žinai, aš neneigsiu fakto, kad alkoholis tikrai efektyviai gali išjungti visą skausmą, pyktį, apmaudą beveik akimirksniu. Tačiau pagrindinė problema šio easy-fix sprendimo ta, kad alkoholis nepadeda apdoroti sielvarto tavo viduje, todėl jis su trenksmu sugrįžta vėl ir vėl. Svarbu suprasti, kad sielvartas, gedulas ir visas tas skausmas yra sveiki procesasi, kurie turi įvykti, nori tu to ar ne. Taigi, šiandienos tema apie tai, kaip išgyventi netektį ir sielvartą, kai tu negeri?
Kodėl žmonės griebiasi alkoholio sielvartui malšinti?
Bendrai, alkoholis turi laikiną raminamąjį poveikį nervų sistemai, todėl žmonės dažnai jį vartoja norėdami įveikti stresines situacijas, įskaitant sunkumus darbe, skyrybas, santykių problemas ir netektis.
Holmeso-Rahe’s streso indeksų lentelėje teigiama, kad didžiausią stresą keliantis gyvenimo įvykis yra sutuoktinio netektis (100 balų). Penktoje vietoje didžiausią stresą sukeliantis įvykis pagal šį indeksą yra artimo šeimos nario mirtis, o draugo mirtis yra septynioliktoje vietoje.
Atsižvelgiant į tai, nenuostabu, kad sielvarto metu žmonės griebiasi alkoholio. Sielvartas yra vienas intensyviausių skausmingų ir įtemptų jausmų, kuriuos gali patirti žmonės, ir nėra nieko nenormalaus ar gėdingo ieškoti būdų, kaip su juo susidoroti.
Kaip sielvartas tave nuveda į priklausomybę
Nacionalinis biotechnologijų informacijos centras paskelbė tyrimo išvadas apie alkoholio vartojimo ypatumus per pirmuosius trejus intensyvaus sielvarto metus. Tyrimo metu padaryta išvada, kad mylimo žmogaus netektis gali smarkiai pabloginti gėrimo įpročius ir tai ypatingai liečia vyrus. Tyrimas taip pat parodė, kad šis žalingas elgesys gali tęstis daugelį metų (t.y. išsivysto labai sunkios formos priklausomybė) ir netgi padidinti mirtingumą.
Svarbu suprasti, kad jei vartojant alkoholį pasijunti geriau, o alkoholiui atslūgus pasijunti blogiau – smegenys tai labai greit užfiksuoja, kaip problemos sprendimą ir ima tai siūlyti nuolatos. Pasėkoje ko, su laiku imi gerti vis daugiau ir daugiau. Didėjant tolerancijai, tau reikės išgerti vis daugiau alkoholio, kad pajustum palengvėjimą, kurį jautei anksčiau.
Kodėl vyrų kova su sielvartu atrodo sunkesnė nei moterų? Dėl to gali būti kalti kultūriniai vyriškumo lūkesčiai. Vyrai dažnai skatinami nerodyti savo emocijų. Kartais manoma, kad girtavimas sielvartaujant yra vyriškesnis nei tikras nuoširdus sielvartas.
Iš tikrųjų reikia drąsos ir stiprybės įveikti su netektimi susijusius jausmus. Sielvartas yra gili žmogiška emocija, o ne vyriškas ar moteriškas bruožas. Bet kuriam asmeniui geriausias požiūris į sielvartą yra jį jausti ir išgyventi nesistengiant numalšinti skausmo.
Kodėl vartoti alkoholį sielvartui pamiršti yra bloga mintis?
Kaip jau minėjau, tai savigyda alkoholiu yra vienas tiesiausių kelių į priklausomybę, o skausmas malšintas alkoholiu niekur nedingsta ir yra paliekamas mūsų viduje užpūliuoti.
Kitas dalykas, yra tai, kad alkoholis yra didžiausias depresantas pasaulyje. Tai reiškia, kad trumpalaikis palengvėjimas yra apgaulingas Trojos arklys, kuris į tavo psichiką atveš tik dar daugiau liūdesio galinčio virsti į depresiją.
penki sielvarto etapai
Dr. Elisabeth Kübler-Ross sukurta penkių sielvarto etapų koncepcija gali padėti suprasti sielvarto procesą, atpažinti ir suprasti savo jausmus. Etapai:
Neigimas: Čia suveikia apsaugos mechanizmas, padedantis susidoroti su pirminiu netekties šoku. Šiame etape mums gali būti sunku priimti netekties tikrovę, kai kuriais atvejais jaučiame abejingumą arba negalime patikėti tuo kas įvyko.
Pyktis: Tai reakcija į netekties sukeltą skausmą ir nusivylimą, dažnai nukreipta į save, kitus ar net negyvus daiktus. Šiam etapui gali būti būdingi apmaudo, susierzinimo ar neteisybės jausmai.
Derybos: Šio etapo metu asmenys gali bandyti derėtis su aukštesne jėga, visata ar net žmogumi, kurį prarado. Jie gali bandyti derėtis ar sudaryti sandorius, tikėdamiesi pakeisti situaciją arba pakeisti rezultatą. Svarbu pripažinti, kad derybos yra įprasta gedėjimo proceso dalis, tačiau būtina pripažinti, kad galiausiai mes negalime kontroliuoti gyvenimo įvykių pasekmių.
Depresija: Šiame etape yra jaučiamas gilus liūdesys ir neviltis, kai suvokiama netekties realybė. Šioje stadijoje gali apimti beviltiškumo, bejėgiškumo jausmai ir nesidomėjimas veiklomis, kurios anksčiau buvo malonios. Būtina suprasti, kad depresija yra normali ir būtina gijimo proceso dalis. Tačiau labai svarbu kreiptis pagalbos, jei depresija tampa sunki ar ilgalaikė.
Susitaikymas: Priėmimas: susitaikymas su netektimi, jos pastovumo pripažinimas ir mokymasis su ja gyventi. Šiame etape pradedame prisitaikyti prie naujos realybės ir ieškome būdų, kaip gyventi toliau. Priėmimas nereiškia, kad skausmas dingo, tai rodo, kad žmogus pradeda judėti į priekį.
Svarbu pažymėti, kad ne visi šiuos etapus pereina taip kaip išvardyta, o kai kurie gali patirti ne visus etapus. Sielvarto procesas kiekvienam žmogui yra unikalus ir priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, asmeninių savireguliacijos mechanizmų, aplinkinių paramos ir pačios netekties pobūdžio. Tačiau sielvarto etapų atpažinimas gali padėti suprasti savo emocijas ir suteikti gaires, kaip įveikti sudėtingus netekties ir gijimo procesus.
Sveika netekties įveikos strategija
Nors sielvartas yra neišvengiamas gyvenimo etapas, būdų išgyventi netektį ir sielvartą kai tu negeri tikrai yra:
- Leisk sau liūdėti. Pripažink savo jausmus ir suteik sau laiko ir erdvės emocijoms išgyventi. Sielvartas yra natūrali reakcija į netektį, todėl labai svarbu tinkamai pagerbti šią patirtį.
- Kreipkis į draugus, šeimos narius ar paramos grupes, kad pasidalytumei savo jausmais ir išgyvenimais. Bendravimas su kitais žmonėmis, ypač patyrusiais panašias netektis, gali būti puiki paguodos forma, gali pasijausti suprastas ir mažiau vienišas.
- Atrask kūrybinių emocijų išraiškos būdų, pavyzdžiui, rašyk dienoraštį, piešk ar kurk muziką. Tai gali padėti apdoroti ir išlaisvinti jausmus.
- Kasdienės rutinos sukūrimas gali suteikti struktūros ir stabilumo jausmą šiuo sudėtingu laikotarpiu. Stenkis tęsti įprastą veiklą, pavyzdžiui, mankštą, darbą ir bendravimą su kitais, net jei tai reikia pritaikyti prie dabartinės emocinės būsenos.
- Rūpinkis savimi. Suteik pirmenybę savo fizinei, emocinei ir psichinei gerovei. Užsiimk veiklomis, kurios suteiks džiaugsmo ir pasitenkinimo, pvz., mankšta, meditacija ar būk gamtoje.
- Leisk sau jausti įvairias emocijas. Sielvartas gali būti panašus į amerikietiškus kalnelius, todėl svarbu leisti sau pajusti viską, kas kyla – nuo liūdesio ir pykčio iki laimės ar palengvėjimo akimirkų.
- Būk kantrūs sau. Sielvartas yra procesas, o gijimui reikia laiko. Duok sau erdvės ir laiko gedėti ir sveikti savo tempu.
- Ieškok profesionalios pagalbos. Jei sielvartas tampa neįveikiamas ar nuolatinis, kreipkis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą, pavyzdžiui, terapeutą ar konsultantą, kuris specializuojasi sielvarto konsultacijų srityje.
- Ieškok prasmės ir tikslo. Atrask būdų, kaip pagerbti prarasto asmens atminimą. Pabandyk įžvelgti, kaip gali augti ir mokytis iš šios patirties.
- Sutelk dėmesį į tai, ką gali kontroliuoti. Nors negali pakeisti netekties fakto, gali kontroliuoti, kaip į jį reaguoji. Sutelk dėmesį į tuos savo gyvenimo aspektus, kuriems gali daryti įtaką, ir paleisk tai, ko negali pakeisti.
išvados
Geriausias būdas emociškai pasveikti – leisti sau sielvartauti ir gedėti aktyviai įsileidžiant savo emocijas ir mintis. Jei ignoruosi ar užgniauši savo sielvartą pasitelkus tokius įveikos mechanizmus kaip gėrimas, neišspręsti jausmai gali sukelti emocinius ar fizinius negalavimus. Nepaisant kai kurių kultūrinių normų, alkoholis ir sielvartas iš tikrųjų nėra geras derinys.
Svarbiausia suprasti, kad nėra jokio teisingo kelio ar būdo gedėti, tačiau išgyventi netektį ir sielvartą, kai tu negeri, nėra neįveikiama užduotis. Gerbk savo sielvarto kelionę, jei reikia, kreipkis pagalbos į draugus, šeimą ir specialistus. Taip sugebėsi atsitiesti su nauja stiprybe ir viltimi.