Kofeinas ir alkoholis yra labai skirtingos psichoaktyvios medžiagos ir turi skirtingą pageidaujamą poveikį. Kofeinas, paprastai randamas kavoje, energetiniuose gėrimuose ir net coca-coloje, suteikia budrumo ir padidina susikaupimą, todėl tai yra pagrindinė priemonė tiems, kuriems reikia nemiegoti ar mokytis iki vėlumos. Kofeinas yra stimuliantas. Iš kitos pusės, visų rūšių alkoholis, pavyzdžiui, alus, vynas ar martinis, gali atpalaiduoti ir išlaisvinti protą bei kūną, todėl dažnai tarnauja, kaip socialiniai klijai ir jis yra depresantas.
Ir visiškai nesvarbu ar tu maišai dietinę kolą su romu, RedBull ir vodką ar kavą su martiniu. Teoriškai tai tikrai atrodo gera idėja, nes sieki vienu ypu gauti malonų apsvaigimą ir pliūpsnį energijos. Bandydami kartu vartoti depresantą ir stimuliantą mes o iš tikro norime sukurti balansą, tačiau realybėje tik dar labiau išderiname savo organizmą.
Po to kai šiame įraše apžvelgsiu, kas iš tikro atsitinka mūsų kūnui ir smegenims, kai mes sumaišome kofeiną su alkoholiu – tu gali likti labai nemaloniai nustebinta (-as).
Kas nutinka mūsų organzimui, kai mes sumaišome kofeiną ir alkoholį
- Dviguba dehidratacija. Alkoholis yra diureteikas, o tai reiškia, kad jo pavartojus iš mūsų organizmo yra šalinami skysčiai. Tai yra viena pagrindinių priežaščių, kodėl po išgertuvių mes atsikeliame jausdamiesi prastai. Kofeinas, savo ruožtu, tai pat yra diueretikas, tik kad šiek tiek silpnesnis. Todėl sudėjus šiuos du ingridientus – prasta savijauta garantuota.
- Tu jausiesi mažiau išgėręs, negu yra iš tikro. Ir atrodytų tai labai geras poveikis, tiesa? Tačiau iš tikro, tai tu nejauti jog jau išgėrei per daug. Ir tuo pačiu, norėdamas labiau apsvaigti – geri daugiau negu tau įprastai reiktų. To rezultatas – vėlgi, apsinuodyjimas.
- Sustiprėja depresijos simptomai ir nerimas. Jeigu tu turi depresiją ar nuolatos nerimauji – tai sumaišius kofeiną ir alkoholį, šie simptomai dar labiau paaštrės.
- Dvigubai sutrikdytas miegas. Tiek alkoholis, tiek kofeinas galutiniame rezultate veikia stimuliuojamai. Alkoholis, po to kai dopaminas nustoja veikti, organizme paskatina išsiskirti streso hormonus, tokius kaip adrenalinas ir kortizolis. Rezultatas: kitą dieną mes esame visiškai pervargę.
- Padidėja noras rizikuoti. Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad studentai, kurie reguliariai vartojo energetinius gėrimus, du kartus dažniau susidūrė su nemalonumais nei studentai, kurie nevartojo energetinių gėrimų. Tai apima vairavimą išgėrus, atvejai kai prireikė medikų pagalbos, nesaugaus sekso atvejai ir t.t.
- Kai kurie tyrimai atskleidė, kad maišant alkoholį su kofeinu žymiai dažniau pasireiškia sunkesnės pagirios.
- Sumaišius alkoholį su kofeinu išauga agresijos ar pykčio tikimybė.
- Paskutinis, tačiau pats svarbiausias dalykas, tai kad sumaišytas kofeinas ir alkoholis smarkiai padidina kraujospūdį. Todėl žmonėms, kurie turi širdies problemų, reiktų griežtai vengti tokio derinio, nes atsiranda insulto ar širdies priepuolio rizika.
ar kofeinas gali tave prablaivyti?
Kadangi kofeinas neturi įtakos tam, kaip mūsų kepenys skaido alkoholį, kava tikrai mūsų nepadaro blaivesniais. Kava gali paskatinti jaustis budriau ir padidinti reakcijos laiką, tačiau ji negali sumažinti alkoholio koncentracijos iškvėptame ore ar kraujyje. Todėl ne, kava tavęs ryte neišgelbės, jei už vairo sėsi neblaivus.
kokį kiekį alkoholio ir kofeino galima sumaišyti, kad tokį gėrimą būtų saugu vartoti?
Akivaizdu, kad aš pasakysiu, jog JOKS alkoholio kiekis nėra saugus. Bet klausimą aš suprantu. 😉
Nors paprastai turėtumei vengti derinti alkoholį su kofeinu, retkarčiais paskanauta airiška kava tau tikrai nepakenks. Svarbiausia maišant šias medžiagas atidžiai įsivertinti kiekvienos iš jų kiekį.
kada galima vartoti šiuos gėrimus atskirai?
Po kofeino vartojimo alkoholio geriausia būtų vengti, nes kofeinas išlieka mūsų organizme nuo 6 iki 10 valandų. Dėl to jis vis dar gali turėti įtakos alkoholio šalutiniam poveikiui. Kiek laiko alkoholis ar kofeinas išliks tavo organizme priklauso nuo daugelio kintamųjų, tokių kaip kūno svoris, lytis, vartojami vaistai ir kt. Todėl geriau nerizikuok, nes net po 5 valandų nuo energetinio gėrimo išgėrimo, išgertas alus gali apgaulingai menkai svaiginti. Pasekoje ko, tu būsi linkęs ar linkusi išgerti žymiai daugiau.
išvados
Kofeinas ir alkoholis vienoje taurėje tikrai nėra gero vakarėlio receptas. Daugumoje atvejų, tai turės labai neigiamų pasekmių tiek ilgalaikėje, tiek trumpalaikėje perspektyvoje.
Kofeinas gali susilpninti alkoholio poveikį, todėl jautiesi budresnis ar pajėgesnis, nei esi iš tikrųjų. Dėl to gali kilti pavojus suvartoti daugiau alkoholio nei įprastai arba išaugs rizikingų poelgių rizika.
Kaip tavo kūnas reaguos į alkoholio ir kofeinio kokteilį, priklauso nuo įvairių veiksnių, iš kurių svarbiausias yra kofeino kiekis gėrime, kuris labai skiriasi, ypač kai kalbama apie energetinius gėrimus. Kiti veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti, yra tavo asmeninė sveikatos istorija ir tai, kaip dažnai vartoji šiuos kombinuotus gėrimus.