Ar pastebėjai, kad troškimas “išgerti tik vieną bokalą ar taurę” visada pasibaigia antra, trečia ir net dešimta? “Išgerti tik vieną” man visada buvo tarsi svajinga pasaka apie romantišką vakarą su siaubinga pabaiga. Su šia alkoholio vartojimo dilema susiduria beveik kiekvienas kiek dažniau išgeriantis žmogus, ir tiesa yra ta, kad mes iš tikro niekada nesusimąstome, kas iš tikro negerai su tuo “vienu bokalu”. Šiame įraše bandysiu atrasti atsakymą į klausimą: kodėl vieno yra per mažai, o dviejų jau per daug?
Tai galima paaiškinti moksliškai
Šiltą vasaros vakarą savo terasoje išgerti daugiau nei vieną yra tiesiog pernelyg lengva. Malonus skonis, puikios aplinkybės ir nejučia tu potyrį nori pakartoti. Ir viskas būtų su tuo gerai, nes išgėrus vieną ar dvi taures – pojūčiai yra išties malonūs.
Alkoholis patekęs į mūsų kūną paskatina išsiskirti laimės hormonus, tokius kaip dopaminas. Iš pradžių jis veikia labai teigiamai ir turi stimuliuojamąjį poveikį. Tu pasijunti labiau atsipalaidavęs, lengvai apkvaitęs ir net kartais lengvoje ekstazėje.
Tačiau po kelių bokalų mūsų investicijų grąža ima ir drastiškai sumažėja. Pojūčiai netikėtai tampa nykūs, nes įsijungia raminantys ir net įtampą keliantys, nepatogūs jausmai.
Po antro bokalo, kai alkoholio kiekis kraujyje padidėja, mūsų smegenyse atsijungia galimybė priimti teisingus sprendimus ir išauga impulsyvumas. Mes, per daug negalvodami, kas iš tikro vyksta su mūsų organizmu, vis norime pakartoti pirmo bokalo ar taurės poveikį, geriame ir greičiau ir daugiau – tačiau viskas ko pasiekiame, kad vakaro pabaigoje tiesiog atsijungiame savo lovoje.
Teksaso A&M sveikatos mokslų centro medicinos koledžo profesorius Jun Wang savo tyrimų išvadose sako, kad kiekvienas neuronas turi vieną iš dviejų tipų dopamino receptorių – D1 arba D2. D1 neuronai skatina potraukį alkoholiui, o D2 neuronai liepia nustoti gerti. Didžiausia problema su D2 yra tame, kad jie tampa neaktyvūs, kai mes padauginame. Blogiausia tame, kad su laiku šie neuronai keičia savo stiprumą ir aktyvūs lieka tik D1, t.y. tie, kurie atsako už potraukį.
Atlikus kitą tyrimą, paaiškėjo, kad alkoholis turi įtakos ne tik mūsų vidiniam sprendimų priėmimo procesui. Jis taip pat įtakoja sprendimų priėmimą kai mes esame tarp kitų žmonių.
Jei tu su draugais puikiai leidi laiką, nuotaika yra ypatingai pakili – didelė tikimybė, kad tu neatsisakysi dar vieno butelio brendžio ant stalo, jei tokį norą išreikš tavo draugai.
Net jeigu sau žadėjai išgerti tik vieną, pasakyti: “ne, man metas namo, ryte anksti treniruotė” – gali būti stulbinamai nepatogu. Nes tu juk nenori būti tas, kuris nukreips dėmesį į save. Ir nukreips ne paprastai, o su idėja, kad “dar vienas brendžio” yra per daug.
viena taurė ar bokalas nenumalšins troškimo
Dažniausiai mes galvojame, kad tas vienas bokalas ar taurė nuramins įkyrius kuždesius galvoje. Tačiau tai yra saviapgaulė. Vienas alaus tik atveria duris naujam, jau labai realiam, hormonų išprovokuotam troškimui išgerti. Ir čia jau nebėra klausimo :”ar išgerti antrą”? Atsiranda daug naujų klausimų “kiek, koks biudžetas, kaip grįšiu namo ir t.t.?”.
kaip nepaslysti?
Visada stenkis matyti didesnį savo gyvenimo paveikslą:
- Sveiką gyvenimo būdą laikyk prioritetu. Treniruotės, sveikas maisto racionas, mažiau kalorijų, kokybiškas miegas ir poilsis – yra ir visada bus tavo Nr. 1 prioritetų sąraše.
- Brėžk labai konkrečias ribas ir jų laikykis. Tikri draugai visada supras ir palaikys tavo sprendimus.
- Būk sau geras. Visi kartais apsivalgo, kartais per daug skrolina, kartais per daug tinginiauja. Tad kartais išgerti daugiau negu planavai – ne pasaulio pabaiga. Svarbiausia, kad tai netaptu ydingu elgesiu ir sekantį kartą įdėtum kiek daugiau pastangų laikytis žodžio sau.
- Praktikuok įsisąmonintą dėmesingumą. Neleisk minčiai “tik vieną alaus” užvaldyti tavo galvos ir ten tave dirginti visą dieną. Nes bet kokios diskusijos su savimi apie “tik vieną alaus” yra užprogramuotos virsti mintimis “tik vieną alaus, jeigu…”, “o gal ir nieko tokio išgerti tris” ir išvis “gyvenu tik vieną kartą”. Konkretus pažadas turi išlikti labai konkretus ir nesileisk su savimi į jokias derybas.
išvados
Kads ir kaip ten bebūtų, reikia suprasti, kaip alkoholis veikia mūsų organizmus: jis sukelia troškulį pats sau. Jo išgėrus, kils noras išgerti dar ir tai tikrai neturi nieko bendro su valia ar protu.
Kartais padauginti turbūt tikrai nėra nieko baisaus. Tačiau jeigu ilgainiui tai ima trukdyti produktyviam tavo gyvenimui, tavo atsakomybėms ir ima veikti santykius su aplinkiniais, greičiausiai reiktų savo vartojimo įpročius įsivertinti nuodugniau.
Tu tik pagalvok. Kiek daug reikšmės mes sutiekiam “tik vienam bokalui”. Gyvenimas, linksmybės ir draugai yra kur kas daugiau negu vien tik skystis taurėje. Tavo laimės potyris neturi priklausyti nuo to ar tavo taurėje bus alkoholinis gėrimas ar ne.
# alkoholio vartojimo
# alkoholio vartojimo