Šiandien sprendžiant problemą susijusią su priklausomybės atveju šeimoje ir jos įveikimu, dažnai svarstomi du pagrindiniai variantai: Craft ir Al-Anon. Abi šios programos siekia padėti žmonėms susiduriantiems su priklausomybių keliamais iššūkiais, tačiau jos labai skiriasi savo požiūriais ir efektyvumu. Dažnai žmonės, ieškodami Nar-Anon ar Al-Anon alternatyvos, randa CRAFT metodą, kuris mūsuose yra naujas ir mažai girdėtas. Skirtingai nuo Al-Anon ir Nar-Anon, kurių pagrindinis dėmesys skiriamas šeimos ir draugų palaikymui, CRAFT metodas palaiko visus esančius aplink asmenis, įskaitant asmenį, piktnaudžiaujantį narkotikais ar alkoholiu. Šiame straipsnyje išsamiai nagrinėsiu kurią iš šių strategijų geriausia būtų rinktis priklausomų asmenų artimiesiems, norintiems teigiamų pokyčių savo ir savo priklausomų artimųjų gyvenimuose.
Craft-modernus Visuomenės palaikymo ir šeimos treniravimo metodas
Dr. Robertas J. Meyeris ir Jane Ellen Smith iš Naujosios Meksikos universiteto sukūrė CRAFT programą, skirtą išmokyti šeimas, kaip pastūmėti savo priklausomą artimąjį teigiamų pokyčių link, vengiant atstūmimo ir konfrontacijos. Tai terapinis gydymo įrankis, paremtas kognityvinės elgesio terapijos principu. Pagrindinė CRAFT idėja ta, kad šeima atlieka lemiamą vaidmenį priklausomo asmens pasiryžimui keistis ir sėkmei kai jis apsisprendžia gydytis.
CRAFT principai
- Šeimos nariai ir draugai mokomi efektyvių bendravimo įgūdžių su priklausomybę turinčiu artimuoju. CRAFT pasiūlo praktiškai pritaikomų idėjų, skirtų spręsti jautrias problemas be konfliktų eskalavimo.
- Šeimos nariai ir draugai mokomi apdovanoti ir skatinti blaivybę, vietoje to, kad baustų už priklausomybę ar sudarytu sąlygas jai egzistuoti.
- CRAFT akcentuoja rūpinimosi savimi svarbą. Artimųjų emocinei ir fizinei gerovei skiriamas išskirtinis dėmesys: jie mokomi nustatyti sveikas ribas ir pirmenybę teikti savo gerovei ir tuo pat metu teikti paramą savo mylimiesiems.
- Darbas su specialistu 1×1.
Al-Anon tradicinis požiūris ir 12 žingsnių programa
Al-Anon yra jau daug metų gyvuojanti organizacija, kuri daugiausia dėmesio skiria šeimos nariams ir jų emociniam palaikymui po destruktyvių santykių su priklausomu asmeniu.
Al-Anon turi 12 žingsnių programą, adaptuotą pagal Anoniminių Alkoholikų programą. Joje yra pabrėžiama, kad mes nekontroliuojame kažkieno narkotikų ar alkoholio vartojimo. Jie tiki, kad nieko nereikia daryti, kol artimasis nepasieks dugno, nepripažins problemos ir pats nustos vartoti. Tuo tarpu šeimos nariai turėtų „atsiskirti su meile“.
Al-Anon principai
- Al-Anon skatina savo narius pripažinti savo bejėgiškumą prieš alkoholiką.
- Kaip ir AA, Al-Anon skatina aukštesnės jėgos sąvoką, kuri suprantama kaip stiprybės ir tinkamo nukreipimo šaltinis.
- Nariai raginami atsisakyti bandymų kontroliuoti priklausomo artimojo veiksmus.
- Anonimiškumas yra svarbi Al-Anon programos nuostata.
- Al-Anon nariai tiki, kad “alkoholizmas” yra šeimos liga.
- Dalyvavimas Al-Anon susitikimuose dažnai sukuria draugiškumą ir abipusiai naudingas, ilgalaikes draugystes.
- Grupiniai susitikimai.
su kokiais iššūkiais susiduria Al-Anon
- Religiniai akcentai dažnai atbaido šiuolaikinį žmogų.
- Profesionalumo stoka. Al-Anon grupių vadovai yra neapmokyti dirbti su tokia problematika ir visomis emocinėmis situacijomis, kurios gali atsitikti susitikimų metu.
- Dažnai lankantys Al-Anon susitikimuose asmenys įstringa aukos vaidmenyje ir net išsivysto kopriklausomybė grupės nariams.
kurią strategiją rinktis priklausomų asmenų artimiesiems?
Šios abi metodikos be jokios abejonės turi savo pliusus ir minusus. Al-Anon yra labai paplitęs visame pasaulyje, grupiniuose susitikimuose išgirstami kitų žmonių pasidalinimai gali būti neįtikėtinai įkvepiantys ir suteikiantys vilties. Tikrai yra atlikta tyrimų, kurie įrodo, kad asmenys, kurie lanko Al-Anon gali džiaugtis pagerėjusia savo fizine ir emocine sveikata. O svarbiausia, tai yra nemokama parama.
Tyrimai patvirtina, kad CRAFT yra labai efektyvi strategija norint įtraukti priklausomus asmenis į sveikesnį vartojimą ir net pasirenkant gydymą . Jis suteikia šeimoms galimybę atlikti konstruktyvų vaidmenį sveikimo procese, todėl jis yra vertingas įrankis kovojant su priklausomybe. CRAFT pripažįsta, kad priklausomybė dažnai egzistuoja kartu su kitomis psichinėmis sveikatos problemomis, todėl ji nagrinėja priklausomybės kompleksiškumą holistiniu požiūriu.
Išvados
Šios abi strategijos yra gan skirtingos ir jomis galima pasiekti skirtingus tikslus. CRAFT man atrodo kur kas universalesnis, siekiantis sukurti gerovę tiek priklausomam asmeniui tiek jo šeimos nariams, kai Al-Anon tuo tarpu susitelkia tik į artimus žmones. CRAFT yra ypatingai lankstus metodas, gali būti pritaikytas bet kuriai priklausomybei ir bet kuriai šeimai. Nors Al-Anon turi savo privalumų, CRAFT galimybė spręsti įvairesnius priklausomybės sutrikimus išskiria ją kaip platesnį ir efektyvesnį sprendimą.
CRAFT rinktis priklausomų asmenų artimiesiems reiktų tuo atveju, jeigu jie nori padaryti prasmingą pokytį asmeniui, kovojančiam su priklausomybę.
Tam tikrais atvejais, svarstyčiau netgi abiejų metodų taikymą vienu metu, pritaikant taisyklę :”pasiimu tai, kas man naudinga, o kas nenaudinga praleidžiu pro ausis”.