Abrahamas Maslowas turbūt daugumai yra gerai pažystamas dėdė. Jis prieš daugiau nei septyniasdešimt metų straipsnyje „Žmogaus motyvacijos teorija“ pirmą kart pristatė žmogaus poreikių piramidę. Jis teigė, kad, tik patenkinęs savo fiziologinius poreikius, žmogus gali rūpintis kitais dalykais, tokiais kaip saugumas, socialiniai poreikiai, savivertės ir pripažinimo poreikiai ir galų gale – savirealizacija. Kitaip tariant, pirmenybė teikiama fiziniam išgyvenimui ir tai motyvuoja tam tikrą mūsų elgesį. Kai šis poreikis užpildytas, einame prie kito, kol galiausiai pakylame į piramidės viršų. Tačiau kai žmogus tampa priklausomas, Maslow poreikių piramidė nebetenka savo prasmės. Psichoaktyvios medžiagos tampa svarbiausias poreikis jas vartojančiam žmogui. Kai kuriems narkotikai tampa svarbesni už bet ką kitą jų gyvenime, įskaitant pagrindinius poreikius, tokius kaip maistas ir vanduo.
Pirmasis lygmuo, tai fiziologiniai poreikiai yra pagrindiniai išgyvenimo poreikiai
Tai apima maistą, vandenį, pastogę, orą ir miegą. Kiekvienam žmogui yra labai svarbu turėti stogą virš galvos ir vietą nakvynei, tačiau priklausomybei progresuojant ir stiprėjant, daugelis atsiduria gatvėje. Pradėjus gydytis, šis piramidės lygis pasiekiamas iš karto ir suteikia galimybę atkurti kitus lygius.
Antrasis, saugumo, lygis apima gyvenimo stabilumą, priklausymą bendruomenei ir net darnų santykį su teisine sistema
Stabilumas yra tai, ką progresuojanti priklausomybė visiškai atima. Prieš priklausomybę galbūt turėjai savo gyvenimą, kuriame buvo tam tikra tvarka: galbūt dirbai, turėjai draugų, pomėgių ir apmokėjai sąskaitas. Visa tai su laiku tampa praeitimi. Maža to, priklausomi asmenys, ypač tie, kurie vartoja nelegalias narkotines medžiagas, ypač dažnai imasi rizikingų veiksmų siekdami gauti narkotikų. Tai gali apimti susitikimus su pavojingai žmonėmis ir nusikalstamas veikas.
Trečiasis lygis yra socialiniai poreikiai, tai meilė ir santykiai su aplinkiniais
Priklausomybė gali sukelti įtampą santykiuose su šeima ir draugais, kai asmenys teikia pirmenybę norui naudoti pasirinktą medžiagą arba emocijas stimuliuojančiam elgesiui. Kai kuriais atvejais priklausomybė gali kilti iš noro prisitaikyti prie tam tikros socialinės grupės arba kaip susidorojimo mechanizmas su izoliacijos jausmu. Didžiausia blogybė, kad vartojimas dažnai nuleidžia mūsų kartelę labai žemai ir „nauji geriausi draugai“ tikrai nėra sveikas pasirinkimas. Meilė, šeima ir draugai niekada neturėtų būti išmainyti į psichoaktyvias medžiagas, jeigu taip atsitiko – tai yra tikrų tikriausias įrodymas, kad problema egzistuoja. Visa laimė, kad pasirinkus atsitiesti – dažniausiai santykius su laiku pavyksta atkurti.
Ketvirtasis lygis, tai savivertės ir pripažinimo poreikiai
Šis lygis yra padalintas į dvi kategorijas: pagarbą sau ir kitų pagarbą tau. Savimi didžiuojamės ir mumis didžiuojasi, kai mes galime pasidžiaugti savo pasiekimais, meistriškumu ir nepriklausomybe. Jei šiuo metu esi aktyvioje priklausomybėje, pamažu gali tapti neįmanoma išlaikyti sveikos savigarbos ar sulaukti pagarbos iš savo artimųjų ir aplinkinių. Įdomu yra tai, kad kai kurie asmenys su menku savęs vertinimu gali pasirinkti žalingą ir destruktyvų elgesį, kad bent trumpam pasislėptų nuo nepatogių jausmų.
Paskutiniame lygyje yra savirealizacijos poreikis
Savirealizacija apima tai, kas reiškia, jog mes gyvename geriausią savo gyvenimo versiją, būdami geriausia savo paties versija. Žurnale „Journal of Social Service Research“ paskelbtame tyrime padaryta išvada, kad tikslo trūkumas gyvenime yra susijęs su priklausomybe nuo narkotikų ir alkoholio. Tai reiškia, kad negalėdami pasiekti šio lygio, mes esame linkę į priklausomybes. Tačiau, kaip visada, medalis turi dvi puses – būtent priklausomybė ir yra ta priežastis, kodėl mes negalime augti ir gyventi geriausio savo gyvenimo.
išvada
Priklausomybė dažnai prasideda kaip klaidingas bandymas patenkinti esminius mūsų poreikius, tačiau realybė yra tokia, kad ji tik užkerta kelią mūsų asmeniniam augimui ir lipimui piramidės laiptais aukštyn. Kai žmogus tampa priklausomas, Maslow poreikių piramidė nebetenka savo prasmės. Todėl kai kuriems asmenims atidesnis žvilgsnis į priklausomybę prie Maslow poreikių piramidės prizmę, galėtų būti atsparos taškas, nuo kurio būtų galima pradėti savo asmeninę kelionę sveikesnio ir prasmingesnio gyvenimo link.
Daugiau sužinoti apie alkoholio įtaką sveikatai, emocinei būsenai ir visuomenei gali sužinoti 8 valandų paskaitų ciklo metu, kurį gali rasti paspaudus čia.