12 žingsnių programa ilgą laiką priklausomybių gydymo sistemoje buvo tas auksinis standartas. Anoniminius alkoholikus įkūrė Billas Wilsonas, kuris turėjo ypatingai gerus pardavimo įgūdžius, ir daktaras Bobas Smithas 1935 m. AA Didžioji knyga buvo parašyta 1939 m. Todėl turėtum nenustebti, kad aš gan skeptiškai vertinu beveik šimto metų senumo, niekad netobulintas ir neatnaujintas idėjas.
apie ką yra 12 žingsnių programa?
12 žingsnių programa veikia, kaip struktūruotas vadovas asmenims, kovojantiems su priklausomybe. Iš esmės ji yra pagrįsta dvasiniais principais, kuriais siekiama skatinti asmeninį augimą, introspekciją ir savęs priėmimą. Vieni iš svarbiausių principų yra atsidavimas aukštesniajai jėgai, moralinės inventorizacijos atlikimas, atgaila ir tarnystė kitiems. Taip pat ji apima bejėgiškumo prieš priklausomybę pripažinimą ir išorinės paramos poreikio pripažinimą.
Žingsniai pagal kuriuos reikia “dirbti”
- Prisipažinome, kad esame bejėgiai prieš alkoholį ir kad mūsų gyvenimas tapo nevaldomas.
- Įsitikinome, kad tik galingesnė už mus pačius Jėga gali grąžinti mums sveiką mąstymą.
- Nusprendėme patikėti savo valią ir gyvenimą Dievo, kaip mes Jį suprantame, globai.
- Nuodugniai ir be baimės atlikome sąžinės sąskaitą.
- Prisipažinome Dievui, sau ir kitam žmogui visą teisybę apie savo paklydimus.
- Galutinai pasirengėme, kad Dievas pašalintų mūsų būdo trūkumus.
- Nuolankiai Jo prašėme tuos mūsų trūkumus pašalinti.
- Sudarėme sąrašą visų žmonių, kuriuos skriaudėme, ir pasiryžome skriaudas atitaisyti.
- Kur galėdami, asmeniškai atitaisėme skriaudas žmonėms, išskyrus atvejus, kai tuo būtume pakenkę jiems ar kam nors kitam.
- Nuolatos stebėjome save ir jei būdavome neteisūs, tuoj pat prisipažindavome klydę.
- Malda ir meditacija siekėme stiprinti sąmoningą ryšį su Dievu, kaip mes Jį suprantame, melsdami vien sugebėjimo pažinti Jo valią mums ir stiprybės ją vykdyti.
- Šių žingsnių dėka dvasiškai pabudę, mes stengėmės perduoti tą žinią kitiems alkoholikams ir visada gyventi pagal šias nuostatas.
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti sudėtinga ir gal net kiek atstumiančiai. Tačiau realybėje analizuojant žingsnius, jų esmę ir prasmę – jie yra gan logiški ir dauguma jų verta pasinagrinėti. Tiesa, be papildomų AA literatūros šaltinių ar pagalbos iš AA narių tai padaryti yra sunku.
Štai, mano rankoje jų knyga. Jei įdomu, manau bibliotekoje gautum ją namokamai. Pinigų leisti tikrai neverta, nebent jauti, kad tai tau artima.
Į ką reikia atkreipti dėmesį jeigu nuspręsi lankytis AA
AA nariai nuolatos garsiai šaukia, kad 12 žingsnių programa yra VIENINTELIS IR EFEKTYVUS būdas norint įveikti priklausomybę. Tai paprasčiausiai yra netiesa. Tik nuo 5% iki 8 % kažkada pradėjusių lankyti AA gali džiaugtis ilgalaike blaivybe. Apie tai jau esu rašiusi kitame savo įraše. Todėl tikrai nekaltink savęs, jeigu tu “iškritai” iš programos – ji ne kiekvienam ir yra šimtai labai efektyvių kitų būdų, kaip mesti gerti.
AA deklaruoja, kad priklausomybė nuo alkoholio yra visą gyvenimą trunkanti nepagydoma liga. Atkreipiu dėmesį, kad neegzistuoja daugiau jokių kitų ligų kurias moderni medicina gydo 12-os žingsnių programos ir Dievo pagalba. Ir tai yra vienintelė “liga”, kur tu būsi apkaltintas pats jog atkritai: Ne ne, programa čia niekuo dėta – čia TU per mažai stengeis, per mažai norėjai ir apskritai dar nebuvai pasiruošęs pasveikti.
Pabandykim panašiai pasakyt žmogui, kuriam atsinaujino onkologine liga: “Tu per mažai nori pasveikt.”
-Ačiū už įžvalgas, aš tikrai labai stengiaus ir norėjau.
Gal būt tu esi lankęs AA ir po susitikimų pasijautei sugėdytas, demotyvuotas, sutrikęs ar net sugniuždytas?
- Tai yra normalu. Aš labai tikiu afirmacijų ir manifestacijų galia. Jeigu tu turi sau kalti į galvą jog esi bejėgis prieš priklausomybę – reiškias tu pasiduosi. Jeigu tu vadini save alkoholiku – vadinasi, tu niekada nebūsi vėl normalus,. Jeigu tu priimi priklausomybę, kaip viso gyvenimo duotybę – tai truks visą gyvenimą. Tai tikrai nėra labiausiai įkvepiančios ir motyvuojančios idėjos, kurias reikia sau kartoti, norint pasikeisti.
- AA yra perdėtai agresyvūs ir kategoriški jeigu imi kelti klausimų dėl programos, ideologijos ir visko kas susiję su AA. Kai bendrauji su AA nariais – tu gali aiškiai suprasti, kurie iš jų yra tikrieji ideologijos nešėjai, visi jie turi tam tikrą vienodą bendravimo naratyvą. Man asmeniškai tai labai panašu į sektą arba kultą. Manau, kad šiais laikais, negebėjimas adaptuotis yra labai atstumiantis dalykas, kuris ir sugriaus šią organizaciją, jeigu ji netobulės.
- Jeigu tu turi gretutinių psichikos sveikatos sutrikimų tokių kaip depresija, nerimas, ADHD, bipolinis, PSS ir t.t. – AA tau yra ne vieta. Nuo to, kad lankysi daugiau susitikimų, daugiau melsiesi, daugiau brūžinsi programą – tau geriau netaps ir viskas seksis kaip labai sunkus darbas.
- Jeigu kas nors tau sako “negerk jokių vaistų” – neklausyk. Jeigu tau yra paskirtas bet koks medikamentinis gydymas – gerk savo vaistus. Medikamentinis priklausomybės gydymas yra įrodytas, pagrįstas ir tikrai veiksmingas.
- Tau iškart bus pasakyta, kad turi susirasti sponsorių. Sponsorius – tai daugiau nei kelis metus AA lankantis narys, kuris turi tu padėti eiti žingsnius ir suprasti Didžiąją knygą. Nesakau, kad neieškok sponsoriaus, tačiau turėk minty, kad nei sponsoriai, nei AA grupių vedantieji neturi jokio išsilavinimo ar kompetencijų dirbti su priklausomais žmonėmis. Visi patrimai, kuriuos tu gausi – bus tokie pat vertingi, kaip patarimai iš kaimyno ar brolio. Sponsoriaus pagrindinė problema yra tame, kad tai tik “tik vieno žmogaus patirtis”. Jis gal būt priklausomybės demonus nukovė tris kart per dieną melsdamasis ir gerdamas rupūžių nuovirą, todėl gali būti tikra (-s), kad ši strategija tau bus nupasakota, kaip labai veiksminga.
Išvados
12 žingsnių programa yra tinkama tik labai siauram ratui žmonių. Todėl žinok, kad jeigu tu nejauti jiems didžiulės simpatijos – tai yra labai normalu ir tai tikrai nereiškia, kad tu kažkaip “neigi savo problemą”.
Tačiau AA tikrai turi gerų dalykų: visų pirma – tai yra NEMOKAMA. Visų antra – norint nukauti priklausomybės demonus, bendraminčių ar palaikančių, tave suprantančių žmonių komanda yra kaip tik tai, kas padeda labiausiai ir AA tai suteikia.
Todėl mano asmeninis patarimas, kad AA tikrai nereikia atmesti, kaip dar vieno būdo norint sustiprinti savo blaivybę. Tačiau lankant susitikimus ir dirbant pagal programą – reikia ją gebėti adaptuotis pagal savo charakterį ir pasaulio suvokimą, o dar geriau “kas naudinga priimti, kas nenaudinga – praleisti pro ausis”.
Kartojau ir kartosiu – AA yra milijonus gyvenimų išgelbėjusi organizacija, vis dar atliekanti svarbų vaidmenį priklausomybių gydyme. Viskas ko aš noriu, tai kad žmonės žinotų, jog AA nėra vienintelis būdas įveikti šiems sudėtingiems iššūkiams ir kad jeigu tau nepavyko nieko pasiekti vadovaujantis 12 žingsnių programa – TU NESI DĖL TO KALTAS arba KALTA.
Linkiu, kad penktasis AA didžiosios knygos leidimas būtų su kardinaliais pakeitimais atitinkančiais šių dienų aktualijas ir terminologiją. Bet apie tai, kitame savo įraše…